Dny umění nevidomých 2023 na Novojičínsku

Publikováno 28.08.2023 16:41 Odbočka Nový Jičín


Logo festivalu Dny umění nevidomýchFestival Dny umění nevidomých je víceoborový festival zrakově postižených profesionálních umělců a souborů, jejichž součástí jsou nevidomí a slabozrací členové. Koná se každoročně již od roku 1995 ve vybraných městech především střední a severní Moravy a Slezska. Hlavním organizátorem je Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z. s. (SONS ČR, z. s.), ve spolupráci s krajskými a městskými úřady v příslušných místech, kulturními a školskými zařízeními, místními odbočkami SONS ČR a dalšími subjekty.

Cílem festivalu je představit nejširší veřejnosti nadané zrakově postižené umělce a přesvědčit ji tak o tom, že nevidomý či slabozraký člověk má pouze ztížené zrakové možnosti, ale jinak je zcela schopen být nedílnou součástí společnosti.

Jedná se o výstavy, hudební nebo slovesně dramatická umělecká vystoupení nevidomých či těžce zrakově postižených umělců v různých oblastech umění. Letos se jedná již o 29. ročník této prestižní akce nadregionálního významu. Na Novojičínsku s tímto programem: (přehledná tabulka termínů)

Koncert DUA VojoDeyl v Domově Duha

Pozvánka na koncert DUN v Domově Duha v N. Jičíně

Již po čtvrté zpříjemní odpoledne obyvatelům Domova Duha v Novém Jičíně hudební vystoupení v rámci festivalu DUN. V pátek 6. září proběhne od 14:00 hodin koncert DUA VojoDeyl

Duo VojoDeyl vzniklo v roce 2016. Hraje při mnoha příležitostech jako jsou koncerty, oslavy, svatby, firemní večírky apod.

Nevidomý zpěvák Radim Vojtek vystudoval konzervatoř ve dvou oborech, a to hra na klavír a hra na housle. Jako další obor vystudoval ladění klavírů a příbuzných nástrojů. Učí hru na housle v ZUŠ Dolní Němčí. Působí i v cimbálové muzice Falešnica, kde zastává post primáše. V roce 2006 natočil společně s Anetou Langerovou Píseň pro Světlušku, se kterou absolvoval v roce 2007 turné po Česku a Slovensku. Duo VojoDeyl se podívalo i do USA, kde absolvovalo 7 koncertů.

Martin Deyl, vidící hudebník, učí hru na kytaru v ZUŠ v Uherském Hradišti, ovládá také hru na kontrabas. Působil ve smyčcovém orchestru a v dechové hudbě Kosenka. Dodnes hostuje jako basista v cimbálových muzikách.

Tento koncert je neveřejný, určen pouze pro obyvatele Domova Duha.

Koncerty Evy Blažkové a Ráchel Skleničkové

V neděli 1. října proběhnou hned dva koncerty festivalu Dny umění nevidomých na Moravě.

  • Od 13:00 hodin si můžete vychutnat slavnostní koncert Evy Blažkové a Ráchel Skleničkové v kostele Povýšení sv. Kříže v Kuníně a
  • od 17:00 hodin v modlitebně Českobratrské církeve evangelické v Janáčkových sadech 1, v Novém Jičíně.
  • 1. října si rovněž můžete v přízemí zámku Kunín za finanční dar pořídit ručně vyráběné výrobky ušité pro charitativní projekt Šití pro dobrou věc švadlenkami z celé České i Slovenské republiky. Nejen že potěšíte sebe či blízké krásným a jistě praktickým dárkem, zároveň také podpoříte činnost Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých v Novém Jičíně

V Kuníně bude koncert již tradičně součástí „Růží pro paní hraběnku“.

Vstupné na oba koncerty je dobrovolné.

Pozvánka na koncert DUN v modlitebně Českobratrské církve evangelické v N. JičíněPozvánka na koncert DUN v Kostele povýšení. sv. kříže KuníněUpoutávka pro Šití pro dobrou věc

 

Eva Blažková je od narození nevidomá, ovšem na jednom oku má zbytky zraku. Díky nim rozezná na blízkou vzdálenost jednotlivé barvy a odliší světlo a stíny, což jí usnadňuje orientaci v prostoru i běžné úkony v domácnosti. Pro čtení a psaní využívá Braillovo písmo, a to nejen pro práci s textem, ale též ve své hudební praxi. Nové skladby tak studuje z not v bodovém písmu a dále již hraje a zpívá výhradně zpaměti.

Vystudovala na Konzervatoři Jana Deyla v Praze klasický zpěv ve třídě MgA. Daniely Štěpánové-Šimůnkové a příčnou flétnu ve třídě MgR. Magdalény Hegerové. Nyní je posluchačkou Fakulty umění Ostravské univerzity, kde pokračuje ve studiu zpěvu pod vedením MgA. Veroniky Rovné. V průběhu studia se pravidelně s úspěchem účastnila národních i mezinárodních soutěží (např. Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka). Pravidelně se účastní mistrovských kurzů. V roce 2019 absolvovala Interpretační kurzy v Litni, zakončené galakoncertem v pražském Rudolfinu. Koncertně spolupracovala s předními českými orchestry. Na konci roku 2019 vystoupila spolu s orchestrem Czech Virtuosi na slavnostním koncertě SONS ve Španělském sále. Intenzivně se věnuje také koncertní činnosti ve hře na flétnu. Jako sólistka vystupovala za doprovodu Talichovy komorní filharmonie či Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Na mistrovských kurzech ve hře na flétnu opakovaně pracovala pod vedením L. Kozderkové, C. Novákové a dalších.
 
Nevidomá Ráchel Skleničková vystudovala Konzervatoř Jana Deyla pod vedením MgA. Jany Köhlerové a  Akademii Múzických umění v oboru klavír u Prof. Ivana Klánského a Prof. Františka Malého. Zúčastnila se řady hudebních soutěží, za svůj největší úspěch považuje mezinárodní soutěž hendikepovaných hudebníků The Very Special Art 2011 ve Washington, kde byla jmenována jednou ze tří vítězů, a čest smět vystupovat na festivalu Pražské jaro 2016 s Pražskou komorní filharmonií pod taktovkou Jakuba Kleckera.

Známá je především ze spolupráce s nadací Světluška v duetech se slavnými osobnostmi jako např. Tomáš Klus, Miro Žbirka nebo skupina Čtyřtet. Také se občas pokusí o kompozici, např. každý rok skládá elektronickou syntetickou hudbu k muzikálům Terezy Kratochvílové pro divadlo Petka.

Ačkoli jejím hlavním oborem je klavír, odvážně laškuje i s jinými obory, např. v minulosti klasickým a v současnosti popovým i jazzovým zpěvem.

Vystava mandal a janter Zlaty Zumrové

Od 2. října až do 28. listopadu můžete v otevírací době Městské knihovny v Novém Jičíně shlédnout výstavu mandal a janter slabozraké Zlaty Zumrové.
 
Zlata Zumrová pochází z Brna, dětství strávila na Vysočině, již od útlého věku se věnuje výtvarné tvorbě. Jejími učiteli byli akademický malíř Robert Hliněnský, Petr Skácel a profesor Jiří Šindler. V průběhu své tvůrčí činnosti se malířka postupně věnovala figurální i abstraktní malbě, používala techniky jako olej, tempera, pastel, tuš nebo fix. Začátkem 70. let se věnovala malbě ikon, poté se soustředila na abstraktní malbu (do modra laděné obrazy s tematikou vesmíru).

Pro konec 70. let jsou typické divoké obrázky malované barevnými fixy (charakteristickým motivem jsou bílé letící ženské postavy). V 80. letech obrátila autorka svou pozornost k naivnímu umění (malby temperou). Od 90. let se věnuje osobité tvorbě janter a mandal. Souběžně maluje také obrazy inspirované přírodou, pro něž si jako výtvarnou techniku zvolila olejový pastel.
 
Autorčina zraková vada „putující pigmentóza“ se od dětství zhoršovala, nyní má pouze koncentrické vidění. Kvůli těmto problémům se od mládí věnuje józe, kterou již téměř 20 let jako instruktorka předává zrakově postiženým v Brně, kde také žije.
 
Jantra a její smysl
 
Jantra je geometricky řešený útvar, který v mnoha rysech připomíná mandalu. Hlavní rozdíl je ve způsobu použití. Na rozdíl od mandaly je jantra určená k opakovanému používání například jako prostředek k léčení, harmonizaci organismu, k určitému druhu meditací apod. Všechny jantry mají stejné základní schéma: ohrazení neboli „stěny“, tvary uvnitř těchto stěn se mění podle účelu jantry. Obsahem některých jsou univerzální témata: posvátná slabika ÓM, energie čaker, podstata a projevy živlů – ohně, vody, vzduchu, země a vztahy mezi nimi. Jinou skupinu tvoří jantry s lunární tématikou, další jsou jantry – bytosti.

Věříme, že si ani letošní ročník festivalu nenecháte ujít a společně se opět sejdeme v Kuníně nebo Novém Jičíně. Zároveň děkujeme za spolupráci a finanční podporu Ministerstvu kultury, Moravskoslezskému kraji, Městu Nový Jičín a obci Kunín.

 

Věříme, že si ani letošní ročník festivalu nenecháte ujít a společně se opět sejdeme v Kuníně nebo Novém Jičíně. Zároveň děkujeme za spolupráci a finanční podporu Ministerstvu kultury, Moravskoslezskému kraji, Městu Nový Jičín a obci Kunín.

 

PROGRAM
Dny umění nevidomých na Novojičínsku 2023
termín začátek podtitul a umělec/umělci místo adresa
Hudební
večery
       
06. 09.
středa
14:00 Vojo Deyl
Radim Vojtek (zpěv, klávesy, housle)
Martin Deyl (zpěv, kytara)
Nový Jičín Domov Duha, p. o.
Hřbitovní 1128
01. 10.
neděle
13:00 Eva Blažková (příčná flétna, zpěv),
Ráchel Skleničková (klávesy, zpěv)
Kunín kostel Povýšení sv. Kříže
01. 10.
neděle
17:00 Eva Blažková (příčná flétna, zpěv),
Ráchel Skleničková (klavír, zpěv)
Nový Jičín FS ČCE v Novém Jičíně 1
Janáčkovy sady
Výstavy        
02. 10.

28. 11.
V provozní
době knihovny
Zlata Zumrová Mandaly Nový Jičín Městská knihovna
Husova 1151/2

Loga podporovatelů DUN 2022.

Festival Dny umění nevidomých na Moravě je na Novojičínsku realizován s finanční podporou Ministerstva kultury, Moravskoslezského kraje, města Nový Jičín a obce Kunín.
Záštitu nad festivalem převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo.

 

Těšíme se na vás Tým SONS Nový Jičín.

Srdečně zvou pořadatelé Martin, Hanka a Petr.