Dělené přechody s akustickou signalizací


Obrázek

Dělené přechody se světelnou a akustickou signalizací (SSZ)- jak fungují a jak je použít z pozice nevidomého, slabozrakého

Ke světelné signalizaci na dělícím ostrůvku. V případě, že je přechod dlouhý, aktuálně nad 8 metrů provádí se tak zvaný dělící ostrůvek.

Pokud je na přechodu osazena světelná signalizace přechází se touto úpravou přechod po několika částech. S jedním ostrůvkem je přechod rozdělen na dvě části, se dvěma ostrůvky může být přechod rozdělen na tři samostatné části.

V takovém případě má každý přechod svůj sloupek světelné signalizace pro chodce. Tlačítka mohou být i na jednom sloupku, ale každý směr má své tlačítko. Z ostrůvku mohou vést dle lokality i přechody do více směrů.

Světelná signalizace má akustický výstup (cvakání) buď trvalé nebo se spouští pomocí vysílačky pro nevidomé (VPN) nebo tlačítkem na tlačítku chodecké výzvy na sloupku světelné signalizace (tzn. dle legislativních požadavků).  Vlastní velikost ostrůvků může být různá. Při spuštění akustické signalizace s ohledem na bezpečný následný přechod, musí chodec rozlišit dle akustického signálu svůj směr chůze, ale hlavně informaci "stůj" nebo "volno", tzn. světelnou signalizaci "červená" nebo "zelená" pro chodce. Na takových to ostrůvcích mohou být tlačítka dvou typů. Jedna varianta: tlačítko s tak zvanou dělící funkcí, které funguje tak, že po dobu stisku cvaká jen akustická signalizace ve směru chůze, tzn. tam kam je nasměrováno tlačítko (kam se předpokládá následný pohyb) a tím se vypne akustická signalizace v ostatních směrech (za vámi, do boku apod.) a to v okruhu 5 m (viz požadavek ČSN 734001). Chodec tlačítko drží a při změně signálu na zelenou jej pustí a přechází další část přechodu. Toto tlačítko je pro vidící modré, případně má nápis "pro nevidomé". Krátký stisk na tomto tlačítku žádnou funkci neprovede. Druhá varianta je v podstatě totéž, jen tlačítko je žluté a zároveň má funkci jako tlačítka s chodeckou výzvou, to znamená požadavek na zelenou v příštím cyklu. Toto tlačítko se zdvojenou funkcí se pozná tak, že na horní části tlačítka je proveden plastový výstupek, výlisek.

V daných místech musí být jako bezpečnostní opatření a jako minimum soulad s legislativními pravidly. Typ tlačítka (viz ČSN), jeho osazení (výška a směr – určuje i směr přecházení), slyšitelnost ze strany protější. Pokud se signalizace spouští pomocí VPN (vysílačkou pro nevidomé) tak i dosah (normový min. 40 m). Tatáž pravidla platí i v případě režimu trvale oranžová pro auta, spuštění chodecké výzvy a signalizace min. na jeden cykus pomocí VPN pro chodce pro jeho bezpečné přejití komunikace. 


Legislativa

z ČSN 734001 Přístupnost a bezbariérové užívání:

„Akustická signalizace pro chodce a orientační majáček musí být jednoznačně identifikovatelné podle příslušného povelu a akustického trylku/znělkou. Výrobky pro vytvoření těchto prvků nelze na určených stavbách použít k jinému účelu. Pro jejich certifikaci platí jiný právní předpis (pozn: podmínky certifikace TN TZÚS TN 12.03.07)

„6.2.3.1 Akustická signalizace

Akustická signalizace (akustické signály) slouží k orientaci nevidomých osob na křižovatkách a přechodech pro chodce řízených světelnými signály pro chodce

Pro bezpečné zajištění přecházení musí být tlačítka SSZ nasměrována do osy přechodu (vždy ke sloupu SSZ na straně protější), ve směru přecházení. Chodec se zrakovým postižením musí bezpečně a jednoznačně rozlišit i signál na sloupku SSZ, ke kterému přichází i s ohledem na okolní hlukové pozadí (případně funkční automatické přizpůsobení okolnímu hluku). /pozn. reproduktor nasměrován do paty sloupu na straně protější pro zajištění bezpečné slyšitelnosti signalizace, ke které se přichází. Zdroj akustického signálu je v blízkosti světelné signalizace/. V případě, že se SSZ spouští VPN je nutné zajistit i spuštění jiným způsobem (např. tlačítkem na SSZ - princip ovládání dvěma způsoby). Všechna akustická návěstidla na přechodech pro chodce a místech pro přecházení, která jsou od sebe vzdálená méně než 5,0 m, se vybavují rozpojovacím tlačítkem pro nevidomé, kterým se po dobu stisku vypnou akustické signály určené pro ostatní směry přecházení.

Minimální hlasitost akustické signalizace by měla být 10 dB.“

„Dosah dálkové aktivace (VPN) vysílačem VPN je nejméně 40 m“ (legislativní požadavek i uživatelský předpoklad)

Na uvedené nejsou výjimky.

Celý legislativní popis světelné signalizace na přechodu pro chodce.


Metodické centrum odstraňování bariér SONS ČR z.s. 2024 (c)