Projekt Mobilní verze Knihovny digitálních dokumentů pro zrakově postižené


Hlavním cílem projektu bylo zajistit přístup zrakově postiženým k obsáhlé databázi knih i časopisů z Knihovny digitálních dokumentů SONS ČR přes přenosná mobilní zařízení, nezávisle na užívané platformě. To se povedlo díky zřízení webového mobilního přístupu a vybudování API rozhraní k databázi knihovny. Obě tyto přístupové brány jsou naprogramovány se zřetelem pro využití na mobilních telefonech. Díky tomu se stala knihovna jednodušeji dostupná a hlavně zrakově postižený čtenář není vázán na místo ani čas. Knihu tak může získat a číst např. při cestě v dopravním prostředku nebo třeba v čekárně u lékaře.

Dalším cílem bylo, aby přístup byl jednoduchý, přehledný a rychlý. Nové rozhraní mohou v současné době již využívat všichni čtenáři Knihovny digitálních dokumentů SONS ČR.

Projekt chtěl v první řadě zajistit, aby si mohl uživatel jednoduše a rychle najít požadovaný časopis či knihu, a to odkudkoli a hned si ji mohl i číst. Nebyl závislý jen na svém počítači doma. Stačil mu jen jeho chytrý telefon.

Adresa nového rozhraní: http://m.kdd.cz

Projekt byl realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Projekt probíhal od září 2015 do prosince 2015.

Výše nadačního příspěvku: 148.140,- Kč


Článek o mobilním KDD (docx; 28 KB)

logo Nadačního fondu Českého rozhlasu  logo sbírky Světluška