Zážitky z červnového zájezdu na Bruntálsko

Publikováno 16.06.2017 10:19 Odbočka Přerov


Obrázek
Zájezd na Bruntálsko

Po loňském úspěšném autobusovém zájezdu na Buchlov se odbočky Přerov, Olomouc a Prostějov rozhodly vydat opět společně, tentokráte na Bruntálsko.
Klimatizovaný autobus při zastávkách v Přerově, Olomouci a Šternberku postupně sesbíral všech 49 natěšených zájemců.
Cestou jsme se z výkladu Kamily Hoškové, vedoucí pracoviště v Přerově, dozvěděli, co nás čeká, kolem čeho projíždíme a na co se můžeme těšit.
Po vystoupení v Bruntálu jsme se rozdělili na dvě skupiny a prohlédli si zámek. Všech 25 místností, velmi dobře udržovaných, na nás dýchlo historií řádu německých rytířů. Nevidomí přivítali, že si mohli na mnohé exponáty sáhnout a potěšit se ladností jejich tvarů a výzdob.
V parku nás místní průvodce Josef Cepek seznámil s pohnutými okamžiky z historie města Bruntálu a poté jsme se procházkou přes náměstí odebrali na očekávaný oběd v restauraci U Kata.
Po příjemně strávené hodince se naše skupiny autobusem přepravily pod Uhlířský vrch a pomalou vycházkou podél zastavení křížové cesty vystoupily až na jeho vrchol s dominantou kostela Panny Marie Pomocné. Otevřel se nám nádherný výhled na Hrubý Jeseník s jeho vrcholy i na okolní krajinu. Průvodce nás barvitě seznámil se zvláštnostmi místní přírody, dozvěděli jsme se něco o zdejších čtvrtohorních sopkách a vyprávění okořenil i několika legendami. Kdyby zde nebylo tak větrno, jistě bychom se kochali i déle.
Posledním cílem naší cesty byla teprve dvacet let napuštěná přehradní nádrž Slezská Harta, devátá největší v naší republice. Turističtěji založení cestovatelé se prošli kus cesty kolem přehrady, jiní dali přednost občerstvení v penzionu mého jmenovce Marka, ti nejšikovnější stihli oboje.
Všechno pěkné má svůj konec, i každá sopka jednou vyhasne a tak se naše výprava, příjemně unavená rozjela k domovům. Zpáteční cestou nás průvodním slovem s pozvánkami na další akce provedli Maruška Kebrdlová s Honzou Příborským z Olomouce.
Děkujeme svatému Petru za krásné slunečné počasí, organizátorům za obětavost, panu řidiči i jeho Renaultu za bezpečný převoz a všem účastníkům zájezdu za příjemnou atmosféru!

Marek Šimíček, předseda odbočky SONS Přerov

Obrázky