Výpal raku
Výpal raku je označení pro keramickou techniku, která má bohatou histori, sahající až do 16. století v Japonsku.
Ačkoliv se výrobní proces raku keramiky liší, základní princip zůstává neměnný. Vypaluje se na přímém ohni při teplotě 1000 až 1300 °C v závislosti na konkrétní metodě. Materiál se z rozžhavené pece vytahuje při vysoké teplotě speciálními železnými kleštěmi. Následuje proces chlazení, který se liší v závislosti na použité metodě. My jsme použili rychlé chlazení v redukčním prostředí. Chlazením v nejrůznějších materiálech povrch různě reagule a vytváří zajímavé, často divoké přechody mezi prostředími. Na redukci byl použit organický materiál - piliny. Lze použít mnoho druhů organického materiálu, jde hlavně o to, aby alespoň trochu hořel a mohla vzniknout redukční atmosféra. Díky redukci nenaglazovaný střep zpravidla zčerná (zakouří se). V redukčním materiálu se výrobky nechají „přiměřeně“ dlouho. Záleží na velikosti samotného výrobku a na tom, až výrobek není příliš horký na ponoření do vody, která by ho mohla velice snadno roztrhnout a zničit. Voda zastavuje redukční proces, dobarvuje redukční efekty. I když výrobky projdou vodou, stejně jsou velice špinavé, proto nastává čas mytí. Při mytí často dochází k překvapení. Stává se, že „olejové“ barevné přechody se ztrácí, nebo barva dostává jiný odstín, nebo se objeví zcela nový barevný efekt.
Při výrobě raku keramiky se zapojují všechny 4 živly, se kterými však musí umět keramik dobře nakládat. V opačném případě bude výsledkem hromada střepů, v horším případě i popáleniny. Pokud jsou jednotlivé živly v dokonalé harmonii, keramika nepraskne, ale získá neopakovatelnou atmosféru okamžiku. Tento postup se nedá nikdy zopakovat se stejným výsledkem.
A tak si mohli naši keramici ošahat přípravenou improvizovanou pec ze šamotových cihel a ostatní přípravené atributy. Byli přítomny všemu dění, v bezpečné vzdálenosti od sálajího tepla. Ale i tak byla zajimavá zvuková kulisa procesu. Prostě opět neopakovatelná atmosféra prožitků všemy smysly něčeho nového, na kterém se částečně sami podíleli.
Obrázky