Vydařené koncerty DUN v Blansku

Publikováno 02.05.2018 12:36 Filgasová Dagmar


Obrázek

Letošní koncerty v Blansku – Dny umění nevidomých na Moravě

24.ročník festivalu Dny umění nevidomých na Moravě jsme připravovali již počátkem tohoto roku. A myslím, že se nám koncerty vydařily. Svědčí o tom, když nic jiného, tak velká návštěvnost, poté také spokojenost odcházejících.

Kde jinde, než v prostorách nádherného salonku na zámku v Blansku. Zde nám každoročně vychází vstříc sama ředitelka Muzea Blanenska, Mgr., Bc. Pavlína  Komínková, ale i její personál. Vždy vstřícní a empatičtí.

A co jsme měli možnost slyšet? No přece „našeho“ Toníka Blažka. Ano, Antonín Blažek, absolvent pražské konzervatoře Jana Deyla, nás všechny mile překvapil a potěšil. Jeho nelehká pedagogická profese, láska k hudbě a písničky se daří spojit v jedno jen tomu, kdo o to usiluje a má cíl. Právě návštěvníci koncertů se o tom mohli přesvědčit na vlastní uši i oči. Slyšeli jsme z jeho víc jak 200 skladeb opravdu ty nejlepší. Hned v úvodu Rezavej klíč, nebo Najde prý ten, kdo hledá nás vtáhly do tajů lásky. Někomu se zcela jistě líbila píseň Paprsek sluneční – taková závistivá myšlenka na to, že sluníčko si stále svítí a svítí… . Z oblasti sci-fi, kterých Toník sám 16 otextoval hudbou i doprovodil, tentokráte vybral 2 skladby. Ať už Kruhy v obilí či Balík na Venuši byly líbivé. A co potom ke konci sestavené písně o lásce, kde se vyznává ze svých citů.

Mně osobně se moc líbila poslední skladba s názvem Kousek lásky ve starém domě. Víte, že si ji dnešní podvečer stále pobroukávám? Sice se v jedné pasáži zpívá o to, že tu nejsou záhony růží, že chybí i višňový sad. Ale nám, přítomným, nechybělo vůbec nic. Byl to opravdu nádherný koncert. Vystoupení zcela přirozeně vygradovalo – v samém závěru nechyběl upřímný obdiv, přání i poděkování za krásný kulturní zážitek, za kterým se skrývala spousta dřiny a nekonečné mravenčí práce. Škoda těm, co nepřišli.

A tak nezbývá než poděkovat interpretovi samotnému. Hodně štěstí, elánu, nadšení, energie a nápadů při další tvorbě. Toníku, bylo to skvělé!!!

(M. Reková-duben 2018, Blansko)

 

 

 


Obrázky