Valašské Meziříčí, Zámek Žerotínů

Publikováno 08.06.2020 10:05 Hejčová Alena


Obrázek

Památka k návštěvě: Valašské Meziříčí, Zámek Žerotínů

Aktualizováno: 26.1.2022

Lokalita:  mapa   

Zámek Žerotínů stojí v centru města Valašské Meziříčí, asi 100 m západně od náměstí. Přímo u zámeckého nádvoří se nachází zastávka MHD „Stan.MHD u náměstí“. 

Zámek je v současné době sídlem Kulturního zařízení města. Jeho historickou část pak zastupuje Muzejní a galerijní centrum, které se nachází v jižním křídle zámku.

Možnosti prohlídky:

Během komentované prohlídky se návštěvníci seznámí s životem v 17. a 18 století, kdy kraji vládli mocní Žerotínové. Dále prohlídka pokračuje v muzejní části, kde se seznámí se středověkou historií Valašského Meziříčí a dějinami rodu hrabat ze Žerotína. Poslední část je věnována tvorbě významného barokního malíře Josefa Ignáce Sadlera, který vyzdobil zdejší zámeckou kapli. Ta je rovněž součástí expozice a představuje jednu z nejvzácnějších památek na Valašsku. Během prohlídky si mohou návštěvníci hapticky prohlédnout zámecký nábytek, kamenické prvky s tesanými reliéfy, kopie renesančních číší nebo vyzkoušet posezení v renovovaných křeslech zámeckých pánů.

Objednávání: Komentovanou prohlídku pro skupinu a asistenci lze objednat emailem nebo telefonicky alespoň 14 dní předem.

Kontakt:   

Jan Anlauf +420 727 974 626  anlauf@magc.cz  

Kateřina Vojkůvková +420 773 762 329 vojkuvkova@magc.cz

Otevírací doba:

Během celého roku mimo pondělí. Út - pá 09:00 - 17:00, so - ne 13:00 - 17:00.

Vstupné:

ZTP 50 Kč, ZTP/P 50 Kč, doprovod 0 Kč. Dospělí 90 Kč, senioři, děti a studenti 50 Kč. Aktuální vstupné zde.

Trasa:  

Vlak: Z vlakového nádraží se vydáte vpravo ulicí „Nádražní“ směrem na jihozápad, kdy po pravé ruce budete mít koleje. Dále budete pokračovat přes řeku a před velkým kruhovým objezdem přejdete po přechodu pro chodce na levou stranu a půjdete stále přímým směrem ulicí „Sokolská“, která vás povede do mírného kopce kolem parku s kostelem sv. Trojice a kolem zastávek MHD k zadnímu nádvoří zámku. Celková délka trasy je cca 1 km. 

Autobus: Z autobusového nádraží se vydáte na západ po ulici „Na Tržnici“. Projdete pod silničním mostem a pokračujete pěší zónou po kamenném mostě na druhou stranu řeky. Dále půjdete rovně po ulici „Mostní“, která ústí na velké náměstí. Na Náměstí odbočíte doprava a v přímém směru pokračujete ulicí „Komenského“ která nás dovede až na zámecké nádvoří. Celková délka trasy je cca 1 km.

MHD: Od vlakového nádraží lze využít autobusy MHD č. 3, 5, a 10 a vystoupit na zastávce Stan.MHD u náměstí, která se nachází přímo u zadního nádvoří zámku. Od autobusového nádraží lze využít autobusy MHD č. 1,6 a 10 přímo i s přestupem a vystoupit na zastávce Stan.MHD u náměstí. Jezdí po delších intervalech.

Vyhledat spojení

Poloha a přístup k objektu a orientace v něm:       

Rozsáhlý zámecký areál se nachází v centru města a tvoří jej zámek se dvěma nádvořími a přilehlými budovami. Barokní zámek má tři podlouhlá křídla, která jsou spojená v rozích do pravého úhlu, a vytváří tak půdorys ve tvaru podkovy, otevřené směrem k náměstí. První nádvoří leží na straně blíže k náměstí a nachází se zde malý park s fontánou, který je ze tří stran uzavřen budovou zámku. Druhé nádvoří leží na opačné straně a částečně slouží jako parkoviště. Jeho severní a západní stranu uzavírají historické budovy barokní sýpky a bývalé kaple, ve kterých se dnes nachází Turistické informační centrum a dvě samostatné galerie Kaple a Sýpka.

Obě nádvoří jsou spojena průchodem a dovnitř do zámku lze vstoupit samostatnými vchody, které se nachází vedle průchodu (z každého nádvoří je jeden vchod). Vstupné do zámeckých expozic lze zakoupit přímo v zámku, nebo v Turistickém informačním centru na druhém nádvoří, kde v případě potřeby pracovníci centra návštěvníkům poradí s orientací v zámeckém areálu. Historická expozice je umístěna v 1. patře a lze se k ní dostat pomocí výtahu. Ve 2. patře a v přízemí se pak nachází dvě samostatné galerie. Přízemní galerie má však i samostatný vchod z prvního nádvoří.

Areál zámku se nachází na rovině v centru města a všechny jeho expozice jsou upraveny jako bezbariérové prostory. V případě potřeby lze na uvedených kontaktech domluvit asistenci průvodce, který návštěvníkům pomůže s orientací v budově a poskytne pomoc při pohybu v zámeckém interiéru.

Webové stránky objektu: Zámek Žerotínů         

Web s informacemi o objektu: Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí           

Přístupnost stránek prověřena programem JAWS a NVDA. Přístupnost je vyhovující.

Poznámka:  

Zámecké expozice lze navštívit i s vodicími psy.

WC (včetně bezbariérových) se nachází uvnitř expozice a galerií a lze je tedy navštívit pouze v rámci prohlídky.

Pro zájezdy nabízíme možnost parkování autobusu na druhém nádvoří, stejně jako pro návštěvníky s pohybovým postižením.

Informace jsou platné k datu aktualizace.

Fotogalerie: Zonerama  

Audio pozvánka k přímému poslechu i ke stažení v Mp3


Mp3


SPUSTIT/STÁHNOUT | Zámek Žerotínů audio pozvánka