Rubriky

Šumperská odbočka SONS na pobytu v Poděbradech

Publikováno 13.11.2017 20:02 Odbočka Šumperk


Obrázek

 

                                                  ŠUMPERSKÁ ODBOČKA NA POBYTU

V PODĚBRADECH

 

 

Jednou za rok vyráží naše šumperská odbočka SONS se skupinkou zrakově postižených a jejich průvodci na rehabilitační pobyt do vyhlášených českých lázní, aby si procvičili a zlepšili dovednosti potřebné k samostatnému životu a společně rozvíjeli své dosavadní schopnosti. K tomuto účelu nám v letošním roce posloužilo lázeňské město Poděbrady. Od pondělí 16. do neděle 22. října 2017 jsme měli možnost poznat kouzlo, jenž Poděbrady mají, a příjemné prostředí využít ke splnění cíleně připraveného programu, který k našim pobytům vždy neodmyslitelně patří.

Stanovených cílů jsme začali dosahovat od prvního dne, kdy celá naše skupinka nastoupila do vlaku směr Poděbrady. Zaměřovali jsme se převážně na nácvik prostorové orientace s bílou holí i bez ní, komunikaci s cizími lidmi, chůzi s průvodcem a rozvíjení sociálních vztahů. Trénovali jsme v penzionu, v lázeňském parku, při návštěvě restauračních zařízení, při společných aktivitách a vše probíhalo tak přirozeně, že někteří z nás ani nezaznamenali, že se zdokonalují a upevňují své dobré návyky vedoucí k nezávislosti na pomoci druhých.

Vedoucí připravili opravdu pestrý plán a v rámci pobytu jsme stihli zažít zajímavé chvíle a rozšířit si obzory.

Seznámili jsme se s firmou Spektra, která nám ukázala novinky z oblasti náročných kompenzačních pomůcek, společně jsme navštívili mezi členy naší odbočky velmi oblíbenou PhDr. Danu Markovou a absolvovali jsme vycházku s průvodkyní, která nám řekla něco o historii tohoto krásného města. A co by to bylo za rehabilitační pobyt, kdybychom svým tělům nedopřáli maximální uvolnění. Maséři nám pomohli odstranit svalové napětí a k celkovému protáhnutí nám pomohlo cvičení v bazénu.

Sobotní odpoledne a večer jsme strávili v nedalekých Dětenicích, které jsou ve světě známé díky své nevšední hospůdce, kouzelnému zámku a rytířským turnajům. Jednoho takového turnaje jsme se zúčastnili i my, samozřejmě jako diváci. Ti co viděli, zhlédli nádhernou podívanou, a ti co neviděli, získali představu ze zvuků vycházejících z pískového kolbiště. Dupot a řehtání koní, řinčení výzbroje, nadávání, vtipné průpovídky chrabrých rytířů a jásání lidí z tribuny. Atmosféra středověku nás obklopila a vnímali jsme ji snad všemi smysly.

Následovala prohlídka zámku s průvodcem, která předčila naše očekávání. Čarodějnice Kopretinka pojala svůj výklad malinko netradičně a nikdo z nás na ní rozhodně nezapomene. Jejímu podání jsme se smáli, až jsme se za břicho popadali. Prohlídku jsme zakončili návštěvou zámeckého pivovaru s ochutnávkou světlého a tmavého piva.

Když už jsme se ocitli v tom středověku, nesměli jsme zapomenout navštívit i tamější středověkou krčmu s večerním programem. Večeře v záři svíček, na stole břišní tanečnice, ohnivá show, mučení provinilých a hlazení hada. No řeknu vám, nenudili jsme se. Výlet do Dětenic nebyl v žádném případě ztrátou času a každopádně bude na co vzpomínat.

Pobyt v Poděbradech byl ukázkou toho, že se dá skloubit příjemné s užitečným. V průběhu 6 dní měl každý možnost na sobě zapracovat a přiměřeně si zvýšit sebevědomí, které s ohledem na zrakový handicap často kolísá.

Neznámé prostředí, cizí lidé, nepředvídatelné situace a pečlivě zvolený a rozmanitý program se stali pro všechny účastníky skvělými učiteli.

 

Rehabilitační pobyt mohl být zrealizován díky finanční podpoře města Šumperk a města Zábřeh.

 

Libuše Skálová

Obrázky

01 01
02 02
03 03
04 04
05 05
06 06
07 07
08 08
09 09
10 10
11 11

 Podpora

Technické informace

836032 (od 28.10.2012)

Web technicky provozuje:

K jakémukoliv užití textů a obrázků uvedených na tomto serveru je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2012 - 2019 SONS ČR, z. s.

Ochrana osobních údajů (GDPR)

 

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.