Olomouc, Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce

Publikováno 26.03.2019 09:59 Hejčová Alena


Obrázek

Památka k návštěvě:

Olomouc, Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce

Aktualizace: 27.03.2019

Lokalita:  mapa 

Bazilika Navštívení Panny Marie se nachází na Návrší Jana Pavla II. u Olomouce a je dobře dostupná autobusy MHD č. 11 a v letních měsících č. 111, které vyjíždějí ze stanoviště před hlavním vlakovým nádražím v Olomouci.

Možnosti prohlídky:

Komentované prohlídky, doplněné haptickými předměty z mobiliáře baziliky u průvodce během výkladu. Dřevěný haptický model baziliky s popisem v Braillově písmu vlevo od vstupu je volně přístupný.

Objednávání:  Komentovaná prohlídka pro zrakově postižené skupiny je pouze na objednání na kontaktním telefonu kanceláře baziliky, průvodce na požádání připraví i haptické předměty.

Kontakt:  tel.: 585 385 342, 777 742 176, email: fasvatykopecekuo@ado.cz

Otevírací doba:  denně od 8:00 do 17 hodin. Vzhledem k rekonstrukci  prohlídky pro veřejnost probíhají ve všední dny od 13 do 17, v sobotu a ve státní svátky pak od 10 do 17, a to v každou celou hodinu kromě nedělí, bohoslužeb, poutí a akcí.

Vstupné:  ZTP 0 Kč, ZTP/P 0 Kč, průvodci 0 Kč, možnost dobrovolného příspěvku do kasiček v bazilice.

Trasa: 

Vlakem: Před vlakovým nádražím se nachází stanoviště tramvají s ozvučeným panelem – ovládání VPN a za ním, po přejití dvojích tramvajových kolejí i stanoviště autobusů MHD. Odsud pojedete  autobusem MHD č. 11, od konce dubna do začátku září i č. 111, ze stanoviště D. Po vystoupení na zastávce Svatý kopeček bazilika, se dáte po směru jízdy do kopečka, po 5 m vlevo přes přechod pro chodce bez signalizace. Dále ve stejném směru nahoru, pak bude následovat levotočivá zatáčka, za ní  přímo a na rozcestí opět v přímém směru kolem vpravo stojících stánků se suvenýry dojdete pod obloukový průchod křídla samotné baziliky. Po levé straně bude kavárna. Po projití tímto průchodem se hned dáte vpravo a po širokých schodech nahoru dojdete ke vchodu do baziliky, který se nachází vpravo, asi uprostřed čelní stěny baziliky.  

Autobusem: Po projití podchodu a přejití tramvajových kolejí v přímém směru pojedete ze zastávky Autobusové nádraží, podchod tramvají č. 4 směr centrum a vystoupíte na zastávce Hlavní nádraží. Po přejití dvojích tramvajových kolejí dojdete na ostrůvek autobusů MHD stanoviště D. Odsud pojedete  autobusem MHD č. 11, od konce dubna do začátku září i č. 111. Po vystoupení na zastávce Svatý kopeček bazilika, se dáte po směru jízdy do kopečka, po 5 m vlevo přes přechod pro chodce bez signalizace. Dále ve stejném směru nahoru, pak bude následovat levotočivá zatáčka, za ní  přímo a na rozcestí opět v přímém směru kolem vpravo stojících stánků se suvenýry dojdete pod obloukový průchod křídla samotné baziliky. Po levé straně bude kavárna. Po projití tímto průchodem se hned dáte vpravo a po širokých schodech nahoru dojdete ke vchodu do baziliky, který se nachází vpravo, asi uprostřed čelní stěny baziliky.  

V Olomouci průběžně probíhají opravy komunikací. Před plánovanou návštěvou je vhodné si Vyhledat spojení

Web objektu: Bazilika Navštívení Panny Marie

Web s informacemi o objektu: Bazilika Navštívení Panny Marie na Wikipedii

Přístupnost stránek prověřena programem JAWS. Přístupnost je vyhovující. 

Poznámka: 

Upozornění!  Bazilika Navštívení Panny Marie prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která by měla trvat pravděpodobně až do konce roku 2019. Během oprav je kostel přístupný, část interiéru však zakrývá lešení.

Do Baziliky může vodicí pes.

WC  přístupné v Bazilice není, možno využít WC v rámci občerstvení v kavárně vedle Baziliky.

Fotogalerie: Zonerama

Audio pozvánka k přímému poslechu i ke stažení v Mp3

Mp3


SPUSTIT/STÁHNOUT | Bazilika Navštívení Panny Marie na sv. Kopečku u Olomouce audiopozvánka