IN - OK z České Třebové 6/19

Publikováno 29.07.2019 11:45 Odbočka Česká Třebová


Obrázek

---------------------------------------------------------------------------

 

INTERNETOVÉ OKÉNKO

Číslo VI. / 2019

 

Oblastní odbočky SONS ČR, z. s.

v České Třebové

 

 

Vydává:          SONS ČR, z.s. Oblastní odbočka Česká Třebová

Mlýnská 900, Česká Třebová 560 02

Tel.: 465 535 325

Email: ceskatrebova-odbocka@sons.cz

 

 

 

 

KONTAKTY:

                   Adresa:   OO SONS ČR z.s., Mlýnská 900, 560 02 Česká Třebová

                   Telefon:  465 535 325,  mobil:   607 657 188

@        email:  ceskatrebova-odbocka@sons.cz

www    Články a fotografie naleznete na www.sons.cz/ceskatrebova

 

Provozní doba:

Pondělí       9:00→12:00  ↔  14:00→16:30hod.

Středa         9:00→11:30  ↔  12:30→16:30hod.

Osobní schůzky si prosím rezervujte telefonicky předem, abychom Vám

mohli poskytnout co nejkomplexnější služby a poradenství.

 

 

 

Rada oblastní odbočky...

 

Předseda: Ivo Psota      

Místopředseda: Marie Svobodová

Pokladní: Elenka Simonová

 

Život odbočky…

 

Gratulace a přání,

našim členům zasíláme poštou osobní přání k životnímu jubileu a k narozeninám.

Vydáváme čtvrtletně „OKÉNKO“ tj. zkrácená verze informací o činnosti oblastní odbočky.

Klubová činnost, probíhá dle plánu:

Každé pondělí – Německá konverzace od 14:00 – 16:00 hod..

Lichou středu – Zpívánky od 14:00 – 16:00 hod.

Sudou středu – Šikovné ruce od 13:00 – 16:00 hod.

Turistika – každý pátek, bližší informace v kanceláři.                                                                             

ČLÁNKY o ČERVNOVÝCH aktivitách …

 1. – 21. června Pobytový zájezd do Českého ráje

V letošním roce padla volba na známou turistickou oblast Český ráj. Přípravy a zajišťování, započaly již na podzim minulého roku. Nejprve bylo potřeba zajistit odpovídající ubytování. Již delší dobu jsem nosil v hlavě Penzion, který se nachází pod skalním útvarem Hlavatice. Ano, Penzion Pod Hlavaticí to je správný a celý název. Po té již nastalo dotazování a domlouvání. Termín, který jsme si vybrali, byl volný, takže stačilo potřebné informace „rozkecat“ mezi lidičky, vybrat a odeslat zálohu.

Čas letí jako voda a den našeho odjezdu byl tu. Autobus přijel ve stanovenou dobu, nakládáme batožinu a vyrážíme. Jeli jsme známou trasou na Hradec Králové, Jičín a Turnov. Po obědě, ubytování a krátkém odpočinku odjíždíme do Sychrova, kde jsme se šli podívat na Sychrovský viadukt, který překlenuje údolí s říčkou Mohelkou. Po krátké procházce následovala prohlídka Zámku Sychrov, který nabízí zajímavé expozice. Prohlídka se všem líbila a nás čekala cesta zpět na penzion. Po dobré večeři a domácím zákusku, který jsme mimochodem měli každý den, jsme se šli podívat na onu zmíněnou Hlavatici. Ze skalního útvaru, na který se dá vystoupat po točitých schodech je krásný výhled směrem na Rálsko, Ještěd, Turnov a Kozákov. Večerní procházka ukončila náš první den.

   Nebe bez mráčků nás přivítalo do úterního rána. Po dobré snídani, jsme se vydali za dalším poznáním. Naše první cesta vedla na zříceninu hradu Trosky, Při prohlídce jsme  vyšlapali schody na věž pojmenovanou „Baba“ i na vyhlídku pod věží „Panna“, vždy nás čekal nádherný rozhled do okolní krajiny. Na několika informačních tabulích, jsme se dočetli něco o historii hradu. Zřícenina, která z hradu zůstala je stále jedním ze symbolů Českého ráje. Další část našeho úterního putování nás zavedlo do městečka Sobotky, které je známo zámkem Humprecht a festivalem pojmenovaném podle básníka Fráni Šrámka. My, jsme se ale věnovali návštěvě restaurace. Posilněni chutným obědem jsme odjeli do nedaleké obce Střehom. Malebná obec s roubenými chalupami byla počátečním bodem pro naší pěší túru. Žlutá a modrá TZ nás vedla kolem mlýna, kde se natáčela pohádka „S Čerty nejsou žerty“ do údolí Plakánek. Cesta vede lesem a nedaleko studánky Roubenka se značky dělí. My jsme pokračovali po žluté kolem Oborského rybníka, kde se pod hrází nachází chalupa s vodníky a čarodějnicemi. Znalí vědí, že to je chalupa herce, který často hrál vodníky. Po nezbytném focení rekreačního objektu jsme pokračovali kolem rybníka do údolí až k hradu Kost, který jsme si prohlédli zvenčí a následně využili pohostinnosti restaurace. Nezbytná přestávka nám dodala silu na další putování. Autobus nás vyzvedl na parkovišti pod hradem a tak jsme se vydali za dalšími zajímavostmi. První naše zastavení bylo v obci Vesec u Sobotky. Obec proslavilo několik filmů, které se zde natáčely. K vidění je Hasičárna a obchůdek z filmu „Jak dostat tatínka do polepšovny“ a další. Krátká zastávka, focení a pokračujeme přes Libošovice do Podtroseckého údolí kolem rybníku Věžák, který si také zahrál ve filmu přes Čertoryje do Krčkovic, odkud pochází záběr a hláška „u hospody mezi ploty“ z již jmenovaného filmu. Úzká silnice pokračuje až na Hrubou Skálu, kde se nachází i stejnojmenný zámek. Do večeře nám zbývalo dost času, který jsme využili k pěší procházce z Hrubé Skály, po červené TZ, ta nás vedla přes arboretum Bukovina, vyhlídky na skalní město, hrad Valdštějn, Hlavatici do cíle. Pohodová trasa necelých pět kilometrů dlouhá.

Večeře a zasloužená odměna v podobě zlatavého moku a krásný výhled na zapadající slunce za horu Kozákov ukončil druhý den.

Třetí den, a už je středa. Ráno jsme vyjeli přes Turnov směr Bakov nad Jizerou. Cílem je zřícenina zámku Zvířetice. Po malé, nechtěné zajížďce jsme se dostáli na místo určení. Před torzem zámku, na kterém probíhají udržovací práce, je malý parčík s lavičkami. Dominantou zříceniny je zachovalá válcovitá věž, která byla opravena a zpřístupněna. Z nejvyššího patra je nádherný rozhled do okolí. Zřícenina se nachází na Zvířetickém návrší. Prohlídka, fotografování a čtení z informační tabule, to je obvyklá činnost na výletě. Pokračujeme dál, ale blíží se poledne a je čas na oběd, pohled na internet a míříme k blízké restauraci se zajímavým názvem „ Agarden restaurant“ v obci Boseň. Perfektní rychlá obsluha a dobré jídlo, myslím, že víc psát nemusím. A putujeme dál, projeli jsme obci Mužský až k restauraci „ Krásná vyhlídka“. Místo odkud je nádherný výhled směrem na Ještěd a Jizerské hory. Nás ovšem nečekalo posezení na venkovní terase, ale procházka po červené a modré TZ přes Studený průchod k Drábským světničkám. Drábské světničky jsou pozůstatkem hradu, je přístupný po žebřících, lávkách a vytesaných schodech. Z vrcholu je opět nádherný výhled. Pravda, prohlídka je to pro zdatnější turisty. Po prohlídce jsme pokračovali dále po modré TZ do Kačiny, což je část obce Dneboh, kde na nás čekal autobus. Další naše putování pokračovalo do Malého Rohozce, kde byla domluvena exkurze do pivovaru a tu myslím, nemusím popisovat.

Po příjezdu do penzionu následovala večeře a individuální program.

Ve čtvrtek nás čekal velký výlet s pozdějším návratem. Po snídaní jsme vyjeli směr Liberec a dál do Jablonce nad Nisou. Cesta po dálnici pěkně ubíhala, občas jsme zahlédli vysílač Ještěd, krátká zastávka ve Vratislavicích a pokračujeme dál do Jablonce. Autobus nás zavezl takřka do středu města. Následovala individuální prohlídka centra. Hlavním bodem našeho zastavení v tomto městě byla exkurze do České mincovny. Při vstupu následovala kontrola dokladů. Nesměli jsme mít u sebe žádné osobní věci včetně mincí. Z tohoto důvodu, bohužel nemáme žádnou fotodokumentaci, vše zůstalo v autobuse. Nejprve nás seznámili s historií firmy, vysvětlili, jak vůbec vzniká raznice, a ukázali nám některé mince z výrobního programu. Následovala prohlídka výroby, začali jsme u polotovaru, tedy kovového kolečka, ze kterého se razí mince. My, jsme viděli, jak se razí pětikoruny, jak vypadá raznice, co se děje s mincí po vyražení, jak se vše počítá, balí a následuje odvoz do trezoru. Při odchodu jsme opět prošli kontrolou detektorem. Exkurze to byla velmi zajímavá. Další naše cesta pokračovala do Příchovic, které se nachází nedaleko Tanvaldu a Kořenova, tedy v Jizerských horách. Cílem byla procházka na rozhlednu Štěpánku a následně zpět do Příchovic k rozhledně Maják Járy Cimrmana, v přízemí se nachází „Muzeum Cimrmanovy doby“. Po zdolání všech kilometrů a schodů jsme se sešli v minipivovaru „U Čápa“ na malé občerstvení. Obloha se začala zatahovat, čas pokročil a my jsme se vydali na cestu zpět. Všichni se těšili na dobrou večeři, byl před námi poslední večer. Ráno balíme a odjíždíme domů.

Páteční jitro, bylo zatažené s občasnou dešťovou přeháňkou. Závěrečný program bylo potřeba změnit, došlo na mokrou variantu. Místo návštěvy zříceniny hradu Rotštejn a Klokočských skal míříme do Jičína. Projíždíme okolo Valdštejna, Hrubé Skály, Trosek a pomalu se loučíme s tímto krajem. Mnoho zajímavostí a krás jsme nestihli navštívit, nedalo se to stihnout a tak nám zůstává důvod k dalším návštěvám.

V Jičíně na Valdštejnově náměstí jsme si prohlédli Valdickou bránou, zámek, barokní chrám sv. Jakuba Většího a podloubí, které je po celém obvodě náměstí. Dále jsme viděli mariánský sloup, kašnu se sochou Amfitrité a korunovační kašnu. Byl pátek a na náměstí probíhal „Zeleninový trh“. Naskytla se možnost nákupu ovoce, zeleniny a květin do zahrádky, čeho někteří využili. Po stanoveném čase jsme se sešli u autobusu a vyrazili na závěrečnou část cesty domů.

Myslím, že „Pobytový zájezd“ se nám vydařil. Touto cestou, bych chtěl poděkovat paní vedoucí z Penzionu Pod Hlavaticí za vstřícnost v průběhu pobytu. Dále kolegyni, paní Janě za pomoc při zajišťování exkurze do České mincovny a řidiči panu Pavlovi za trpělivost a spolehlivost. Účastníci zájezdu na závěr vyjádřili spokojenost nad stráveným týdnem v Českém ráji.

 

Turisté šlapou a šlapou…

 1. června

Trasa 5 km.

Dny sportu, setkání zaměřené na turistiku a Bowling.

Úvodní část je věnována krátké turistice, vlakem jsme se přesunuli do železniční stanice Semanín. Dále jsme pokračovali pěšky po silnici k odbočce k Novému Rybníku, zde jsme prošli po hrázi a po polních cestách až do Opatova. Restaurace Opatovská Hospoda byl náš cíl. Nejprve jsme chutně poobědvali a následně se vrhli do soutěže v Bowlingu. Po celou dobu probíhali tvrdé boje na dvou drahách. Čas rychle ubíhal a doba odjezdu se přiblížila. Domů jsme jeli autobusem. Akce se vydařila účastnilo se 11 lidiček.

 1. června

Trasa 11. Km

Česká Třebová – Opatov – Dětřichov – Koclířov – Svitavy

Trasa 11 km.

Ráno přesun autobusem do Opatova. Odtud pěšky po cyklotrase do Dětřichova, kde jsme si prohlédli oboru kde chovají daňky. Po prohlídce a občerstvení jsme pokračovali do Koclířova. V Koclířově se nachází kostel sv. Alfonse a Panny Marie Fatimské. Dále jsme pokračovali autobusem do Svitav a odtud vlakem zpět domů. Výlet se nám vydařil, účast 5 turistů.

         Připravil I.P.

 

 

Připravujeme na červenec a srpen …

Po dobu prázdnin z důvodu dovolených a jiných soukromých aktivit členů oblastní odbočky nejsou plánovány žádné aktivity.

Rádi se s Vámi setkáme po uplynutí výše uvedeného.

Přejeme Vám, vážení čtenáři, klidné a pohodové prožití těchto dnů.

 

 

                                                                                                                      Připravil I.P.

                                             

Poradna…

Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 06/2019

Dnešní poradenský článek je inspirován přáním některých diskutujících na e-mailové konferenci Inpora, abychom informovali o nové legislativní úpravě příspěvků pojišťoven na optické pomůcky a řešením zdaleka ne jednoho případu nešťastníka, který se ukvapil a naletěl nabídce na zlevnění elektřiny nebo plynu.

 

Jak je to s příspěvky pojišťoven na optické pomůcky od 1. srpna 2019?

Mediální bouřka kolem příspěvků na brýle (obruby i čočky) zasáhla i naši komunitu, pojďme se tedy podívat, na jaké brýle, komu a kolik budou zdravotní pojišťovny muset přispívat od srpna 2019, kdy nabude účinnosti příslušná část novely zákona o veřejném zdravotním pojištění (z. č. 48/1997 Sb.).

Úpravu příspěvků na brýlové obruby a brýlové čočky najdeme v kapitole 9. přílohy č. 3 zákona o veřejném zdravotním pojištění s názvem „zdravotnické prostředky pro pacienty s poruchou zraku. Ve stejné kapitole jsou upraveny i příspěvky na bílé hole, o nichž jsme v předchozích dvou článcích informovali a o nichž v době psaní tohoto článku žádné nové zprávy nemáme.

Největší poprask se v médiích strhl kolem skutečnosti, že pojišťovny přestanou hradit obruby brýlí. Je pravdou, že dosud měli všichni pojištěnci starší patnácti let nárok na příspěvek ve výši 150 Kč na jedny brýlové obruby jednou za tři roky a že tento příspěvek byl zrušen. I Od srpna 2019 však zůstávají zachovány příspěvky na brýlové obruby pro děti, do šesti let je nárok na 3 kusy ročně, od šesti do patnácti již jen na jedny obruby za rok, příspěvek za jeden kus činí vždy max. 261 Kč. Jde o částku bez DPH, ale DPH by měla být pojištěncům taktéž uhrazena.

U brýlových čoček pak uveďme alespoň několik příkladů, jak budou pojišťovnami hrazeny:

Příspěvek na jeden pár sférických tvrzených brýlových čoček za rok bude činit 261 Kč, nárok na něj mají děti do věku 6 let.

U brýlových čoček tórických tvrzených činí 522 Kč, nárok mají děti do šesti let na tři páry těchto čoček za rok.

Děti od šesti do patnácti let mají nárok jen na jeden pár těchto čoček za rok, příspěvek však činí 522 Kč.

U lentikulárních brýlových čoček činí příspěvek vždy 870 Kč, nárok na něj je podmíněn afakií nebo počtem dioptrií nad plus či mínus 10, děti do šesti let mají nárok na tři páry za rok, děti do 15 let na jeden pár ročně a od 15 let je nárok na příspěvek jednou za tři roky.

Na brýlové vysokoindexové čočky budou pojišťovny přispívat částkou 1739 Kč, a to pojištěncům s myopií, nad 10 dioptrií nebo osobám s poruchami centrálního zorného pole. Počet brýlových čoček je opět odstupňován věkem, děti do 6 let mají nárok na 3 páry, do 15 let na jeden pár ročně a nad 15 let jeden pár za tři roky.

Jako poslední položku tohoto zdaleka ne úplného výčtu uveďme nárok na brýlové čočky plastové hyperokulární, na něž mohou získat příspěvek děti do 18 let, a to na dva páry ročně, příspěvek může činit maximálně 1739 Kč. Dospělí mají nárok na tento příspěvek jednou za tři roky.

Kromě brýlových čoček zůstávají pro těžce slabozraké pojištěnce zachovány také příspěvky na dalekohledové systémy plus příslušenství, a to jak na blízko tak do dálky. Zde je však kromě předepsání oftalmologem nutné schválení revizním lékařem, příspěvek se poskytuje jednou za 7 let a činí 4348 Kč.

U asferických lup zvětšujících více než čtyřikrát je maximální úhradový limit stanoven na 1218 Kč, příspěvek schvaluje revizní lékař, nárok na něj je jednou za 5 let.

Zcela vypadl příspěvek na asferické lupy do čtyřnásobného zvětšení, který však činil symbolických 100 Kč.

Koho by současná úprava zajímala podrobně, doporučuji na serveru www.zakonyprolidi.cz vyhledat zákon o veřejném zdravotním pojištění pomocí čísla 48/1997 Sb. a zde vyhledat přílohu č. 3 a kapitolu 9. Tabulka je (alespoň s odečítačem Jaws) přístupná.

Celkově lze tedy, myslím, říci, že by od srpna tohoto roku nemělo dojít k nijak zásadnímu zhoršení dostupnosti optických pomůcek, Některé příspěvky oproti dosavadním jsou nepatrně nižší, zde však musím upozornit, že k uvedeným limitům je ještě třeba připočíst 15-ti procentní daň z přidané hodnoty, kterou pojišťovny uhradí.

Pokud bychom měli navrženou úpravu zhodnotit z hlediska osob s těžkým zrakovým postižením, (a není to úplně jednoduché, protože by k tomu bylo zapotřebí hlubších znalostí aktuálního trhu s optickými pomůckami), k žádnému dramatickému dopadu by dojít nemělo. Zachována je periodicita nároku, téměř i výše příspěvku, procesní stránka se nemění, tedy pomůcky předepisuje oftalmolog, u některých je nutné schválení revizním lékařem pojišťovny.

 

Ne každá změna dodavatele energií je výhodná pro spotřebitele

Je už celkem všeobecně známo, že změna dodavatele elektřiny nebo plynu se nemusí vždy vyplatit, naopak. V takových případech se mluví o tzv. energetických šmejdech, kteří v této oblasti začali „podnikat“ zpravidla jako zprostředkovatelé smluv mezi spotřebitelem – zákazníkem na jedné straně a dodavatelem energie na straně druhé.

Protože tyto firmy převážně opět cílily zejména na seniory a situace začala být neúnosná, rozhodlo se Ministerstvo průmyslu a obchodu změnit zákon o ochraně spotřebitele a skončit s praktikami jako jsou podomní aukce energií od těchto zprostředkovatelů neboli přeprodejců, triky s dárky jako jsou například žárovky „zdarma“ nebo nepřiměřené sankce při odstoupení od smlouvy. Ovšem nejspíš až od roku 2020.

Novelou má být například stanovena doba trvání smlouvy na dobu určitou mezi obchodníkem a spotřebitelem nanejvýš na 3 roky. Nyní tato doba není omezena vůbec. Po uplynutí 3 let bude smlouva automaticky považována za smlouvu na dobu neurčitou, což spotřebiteli umožní snazší odstoupení. Ve smlouvách na dobu určitou s automatickým prodloužením závazku také bývá záměrně nastavené příliš krátké časové období, ve kterém mohli spotřebitelé projevit svoji vůli neprodloužit smlouvu - nově bude spotřebitel oprávněn smlouvu vypovědět kdykoliv do 15. dne před uplynutím sjednané doby trvání smlouvy. Dále bude oprávněn bez jakékoliv sankce vypovědět smlouvu, jestliže prokáže, že odběrné místo přestal užívat nebo že nárok užívat odběrné místo vznikl jiné osobě.

Triky s dárky budou zakázány tak, že budou neplatné jakékoliv sankce plynoucí z toho, že smlouva skončila například výpovědí bez uvedení důvodu v zákonné lhůtě 14 dnů od jejího uzavření. V praxi prodejci spotřebitelům vnucují třeba LED žárovky a i když spotřebitel stačí včas v této lhůtě smlouvu vypovědět, požadují za tyto „dárky“ zaplacení nemalé sankce v řádu tisíců korun.

        Ačkoliv se to i teď zdá jako samozřejmost, spotřebitel bude mít právo na bezodkladné písemné vyhotovení smlouvy a na poskytnutí kopie smlouvy nebo souhrnu podstatných náležitostí smlouvy. Protože spotřebitel uděluje zprostředkovateli plnou moc k jednání s dodavatelem energie, platnost těchto plných mocí má být omezena jen na šest měsíců. Podmínkou pro výkon zprostředkovatelské činnosti bude zápis do registru Energetického regulačního úřadu, který nad podnikateli s energiemi vykonává dohled.

Energetický regulační úřad doporučuje vždy dodržovat toto desatero:

 1. Nenechte se nikým do ničeho nutit. Vaše cesta za levnější elektřinou či plynem by měla začít vlastní aktivitou, nikoliv iniciativou obchodníka. Jestliže se přesto rozhodnete s ním jednat, udělejte si alespoň rámcovou představu o tom, čeho chcete dosáhnout. Pomohou internetové srovnávače, jeden nabízí ERÚ:
 2. http://kalkulator.eru.cz/
 3. Vždy se ptejte, zda se bavíte přímo s dodavatelem, nebo se zprostředkovatelem. Je v tom veliký rozdíl. Pro každého platí jiné právní předpisy, důležité rozdíly jsou zejména ve lhůtách pro odstoupení od uzavřených smluv. Dodavatel vlastní licenci na dodávky energií, zprostředkovatel jen nabízí (přeprodává) nabídky jednoho nebo více dodavatelů. Zprostředkovatel také může chtít exkluzivitu ke správě vašeho odběrného místa – pokud mu ji udělíte, vzdáváte se práva na vlastní volbu dodavatele po předem sjednanou dobu pod hrozbou sankce.
 4. Když někdo zvoní na vaše dveře a tvrdí, že je zaměstnancem ERÚ nebo ČOI, velmi pravděpodobně lže. Úřady energie neprodávají, nekontrolují faktury podomním způsobem apod. Stejné je to se zástupci distributorů, kteří sice kontrolují měřidla, energii ale neprodávají. Říká vám podomní prodejce, že přichází od vašeho současného dodavatele? Ať to dokáže. Nekorektní prodejci se často za velké dodavatele vydávají – osobně i po telefonu.
 5. Je u vás podomní prodej omezený vyhláškou a podomní prodejce zákaz porušil? Obraťte se na městskou policii.
 6. Volá někdo na váš telefon, píše na mail? Ptejte se, odkud má kontakt a zda disponuje vaším souhlasem pro zasílání obchodního sdělení. Jestliže souhlas nemá, hlaste jednání podnikatele na Úřad pro ochranu osobních údajů (http://www.uoou.cz/). Během telefonického hovoru se k ničemu se nezavazujte.
 7. Neberte si dárky, odmítněte služby „za určitých podmínek zdarma". Známým příkladem zneužití „dárků" jsou LED žárovky nebo neplacené poradenství. Stačí vypovědět smlouvu ve lhůtě, kdy vám to energetický zákon umožňuje bez sankce, ale prodejce či zprostředkovatel vám „dárky", zakoupené podle občanského zákoníku, zpoplatní.
 8. Nikdy se nezavazujte, že podepíšete smlouvu, kterou ještě nemáte k dispozici. Do telefonu žádnému prodejci neříkejte „ano", protože smlouvu lze uzavřít i telefonicky. Pokud se přihlašujete do aukce, vybírejte takovou, která umožňuje finální nabídku nepodepsat (samozřejmě bez sankce).
 9. Nikdy nepodepisujte nic (smlouvu, plnou moc, přihlášku atp.), co jste si důkladně nepřečetli a úplně nepochopili. Pokud cokoliv nepochopíte, ptejte se. Teprve až všemu porozumíte, rozhodněte se, zda podepíšete.
 10. Nebuďte pasivní! Případné spory s dodavatelem neodkládejte, řešte je hned zpočátku. Jestliže dodavatel nereaguje nebo vy s navrhovaným řešením nesouhlasíte, obraťte se na ERÚ. Jestliže jde o problém se zprostředkovatelem, pomoci může Česká obchodní inspekce (http://www.coi.cz/). Pokud nevíte, s kým jste jednali, obraťte se na jeden z obou úřadů, podnět si předají.
 11. Pamatujte si, že od smlouvy o dodávkách energií, kterou jste uzavřeli mimo provozovnu držitele licence, můžete bez jakýchkoliv sankcí odstoupit do 14 dní od uzavření nebo ji vypovědět nejpozději 15. dne po zahájení dodávek.

 

Závěrem upozorňujeme ještě na stanovisko Nejvyššího soudu ČR Cpjn 200/2013 ze dne 11. 12.2013, týkajícího se spotřebitelských smluv, podle kterého je „ujednání o smluvní pokutě vedlejším ujednáním, které není typickou součástí smlouvy … Za situace, kdy stíhá povinnost hradit smluvní pokutu v případě porušení smluvních povinností výlučně spotřebitele, nikoli poskytovatele služby, lze uzavřít, že jde o ujednání představující, i vzhledem k poměru výše smluvní pokuty k výši (významu) jí zajištěné povinnosti, významnou nerovnováhu v právech a povinnostech stran, a to k újmě spotřebitele. Poskytovatel přitom nemohl rozumně očekávat, že by spotřebitel s daným ujednáním souhlasil v případě individuálního sjednání smlouvy. Ujednání o smluvní pokutě je proto neplatné podle § 55 odst. 2 obč. zák.“

 

Za Sociálně právní poradnu SONS v Praze

Luboš Zajíc a Václava Baudišová

Plné znění článku převzato z konference Vis-Imo.

 

Naši sponzoři Města a Obce

 

 

Naši činnost finančně podporuje: Krajský úřad Pardubického kraje.

Město: Česká Třebová, Bystré, Letohrad, Ústí nad Orlicí a Svitavy,

Obce: Trpík, Hradec nad Svitavou, Semanín, České Libchavy, Němčice a Opatovec.

Za finanční podporu všem děkujeme.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Časopis vychází pro vnitřní potřebu členů Oblastní odbočky SONS ČR, z. s.

v České Třebové a jejich příznivců.