Do šumperského muzea nás přilákala výstava
DO ŠUMPERSKÉHO MUZEA NÁS PŘILÁKALA
VÝSTAVA "CESTY K DOMŮM"
Lidé v pravěku se přizpůsobovali životním podmínkám v dané době a začali si budovat svá první obydlí, která můžeme považovat za předchůdce dnešních domů. Jejich existenci a podobu nám z velké části odhalují archeologické vykopávky a nejrůznější nálezy.
S výsledky takového archeologického výzkumu jsme se seznámili v pondělí 26. června 2017, kdy jsme se rozhodli využít nabídky individuální komentované prohlídky a se skupinkou členů z naší šumperské odbočky jsme navštívili výstavu „Cesty k domům“, která probíhá od května do září ve Vlastivědném muzeu v Šumperku.
Autorka výstavy myslela na špatně vidící i nevidící návštěvníky a expozici přizpůsobila. Vystavované předměty opatřila stručnými popisky ve slepeckém písmu a většinu věcí jsme si mohli vzít do ruky a udělat si tak reálnou představu o tom, jak co vypadalo. Sáhli jsme si na chýši člověka lovce a sběrače, která byla vytvořena z nejdostupnějších materiálů tehdejší doby (dřevo, zvířecí kosti, kožešiny) a na nástroje, které sloužili k jejich opracování (kameny, pazourky, tvarované kosti a další). Na prvním kamenném rotačním mlýnku si někteří z nás umleli mouku, která tehdy sloužila k obživě člověka zemědělce. Postupně jsme prošli všechna pravěká období, jako je doba kamenná, bronzová a nakonec doba železná, kdy se na scéně objevili Keltové. Od primitivních staveb, nádob a nástrojů, až po ty propracovanější a konstrukčně vylepšené. Taková byla naše hodinová prohlídka vývojem lidských příbytků na našem území.
Velké díky patří autorce výstavy, která nám umožnila nahlédnout do tajemného světa archeologie a do počátků lidského společenství.
Libuše Skálová