Dny umění nevidomých 2024 na Novojičínsku

Publikováno 02.05.2024 12:13 Odbočka Nový Jičín


Logo festivalu Dny umění nevidomýchFestival Dny umění nevidomých je víceoborový festival zrakově postižených profesionálních umělců a souborů, jejichž součástí jsou nevidomí a slabozrací členové. Koná se každoročně již od roku 1995 ve vybraných městech především střední a severní Moravy a Slezska. Hlavním organizátorem je Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z. s. (SONS ČR, z. s.), ve spolupráci s krajskými a městskými úřady v příslušných místech, kulturními a školskými zařízeními, místními odbočkami SONS ČR a dalšími subjekty.

Cílem festivalu je představit nejširší veřejnosti nadané zrakově postižené umělce a přesvědčit ji tak o tom, že nevidomý či slabozraký člověk má pouze ztížené zrakové možnosti, ale jinak je zcela schopen být nedílnou součástí společnosti.

Jedná se o výstavy, hudební nebo slovesně dramatická umělecká vystoupení nevidomých či těžce zrakově postižených umělců v různých oblastech umění. Letos se jedná již o 30. ročník této prestižní akce nadregionálního významu. Na Novojičínsku s tímto programem: (přehledná tabulka termínů)

Koncerty DUA VojoDeyl

Pozvánka na koncert DUN v Domově Přibor

Festival DUN zamíří letos poprvé do Domova Příbor a již popáté do Domova Duha v Novém Jičíně. V obou případech zpříjemní den jeho obyvatelům koncert DUA VojoDeyl.

  • 21.5. úterý od 10:00, Domov Příbor, Masarykova 542, Příbor
  • 21.5. úterý od 14:00, Domov Duha, Hřbitovní 1128, N. Jičín - neveřejný koncert

Duo VojoDeyl vzniklo v roce 2016. Hraje při mnoha příležitostech jako jsou koncerty, oslavy, svatby, firemní večírky apod.

Pozvánka na koncert DUN v Domově Duha v N. Jičíně

Nevidomý zpěvák Radim Vojtek vystudoval konzervatoř ve dvou oborech, a to hra na klavír a hra na housle. Jako další obor vystudoval ladění klavírů a příbuzných nástrojů. Učí hru na housle v ZUŠ Dolní Němčí. Působí i v cimbálové muzice Falešnica, kde zastává post primáše. V roce 2006 natočil společně s Anetou Langerovou Píseň pro Světlušku, se kterou absolvoval v roce 2007 turné po Česku a Slovensku. Duo VojoDeyl se podívalo i do USA, kde absolvovalo 7 koncertů.

Martin Deyl, vidící hudebník, učí hru na kytaru v ZUŠ v Uherském Hradišti, ovládá také hru na kontrabas. Působil ve smyčcovém orchestru a v dechové hudbě Kosenka. Dodnes hostuje jako basista v cimbálových muzikách.

Upoutávka na Šití pro dobrou věc v Kuníně.Další program

O podrobnostech koncertů p. Martina Rouse v N. Jičíně a Kuníně, každoroční nabídce v rámci akce Šití pro dobrou věc, o plánovaných výstavách a  Vás budeme informovat později.

 

Věříme, že si ani letošní ročník festivalu nenecháte ujít a společně se opět sejdeme v Kuníně nebo Novém Jičíně. Zároveň děkujeme za spolupráci a finanční podporu Ministerstvu kultury, Moravskoslezskému kraji, Městu Nový Jičín a obci Kunín.

 

PROGRAM
Dny umění nevidomých na Novojičínsku 2024
termín začátek podtitul a umělec/umělci místo adresa
Hudební
večery
       
21.05.
úterý
10:00 Duo VojoDeyl
R. Vojtek (zpěv, klávesy, housle)
M. Deyl (zpěv, kytara)
Příbor Domov Příbor,
Masarykova 542
21.05.
úterý
14:00 Duo VojoDeyl
R. Vojtek (zpěv, klávesy, housle)
M. Deyl (zpěv, kytara)
Nový Jičín Domov Duha, p. o.
Hřbitovní 1128
29.09.
neděle
13:00 Martin Rous (kytara, zpěv) Kunín kostel Povýšení
sv. Kříže
29.09.
neděle
16:00 Martin Rous (kytara, zpěv) Nový Jičín FS ČCE
Janáčkovy sady 1
Výstavy        
3. 10.

26. 11.
V provozní
době knihovny
Lukáš Černý (obrazy) Kopřivnice Městská knihovna,
Obránců míru 368/1a
říjen

listopad
V provozní
době knihovny
Hana Juříková (fotografie) Nový Jičín Městská knihovna,
Husova 1151

Loga podporovatelů DUN 2023.

Festival Dny umění nevidomých na Moravě je na Novojičínsku realizován s finanční podporou Ministerstva kultury, Moravskoslezského kraje, města Nový Jičín a obce Kunín.
Záštitu nad festivalem převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. et Mgr. Lukáš Curylo.

 

Těšíme se na vás Tým SONS Nový Jičín.

Srdečně zvou pořadatelé Martin, Hanka a Petr.