Braillovo písmo a pozemní a dopravní stavby
Braillovo písmo a pozemní, dopravní stavby a dopravní prostředky
Legislativa
Braillské písmo – typově standard
Pro ČR platí standard Marbung Medium s parametry:
Průměr bodu: 1,6 mm
Výška bodu: 0,5 mm +/- 5 %
Vzdálenost mezi body (a) – horizontální : 2,5 mm +/- 4 %
Vzdálenost mezi body (b) – vertikální: 2,5 +/- 4 %
Vzdálenost mezi znaky (c) (identickými body) : 6,0 mm +/- 10 %
Vzdálenost mezi řádky (identickými body) : 10,1 mm +/- 9 %
Písmo (vždy vystouplé body) nelze geometricky měnit, upravovat, zmenšovat nebo zvětšovat, protože jinak se stává písmo nepoužitelné, nečitelné a nefunkční.
Základní sada znaků:
a další znaky:
celá základní tabulka:
ukázka - foto:
Základní použití
malá písmena – viz výše uvedená běžná tabulka
velká písmena – stejná jako malá, ale uvozena předznakem (informující, že následuje písmeno velké)
čísla – stejná jako začátek abecedy, tj. 1=a, 2=b, atd., ale tento znak je uvozen číselným předznakem (informující, že následuje znak není písmeno, ale číslo)
Braillská abeceda podrobnějí Braillská abeceda (pdf; 104 KB)
Ukázka hmatných štítků v kombinaci reliéf x brailské pásmo
Podklad: viz Wikipedia
Důležitá upozornění:
- Velikost jednotlivých bodů je dána (viz výše) a nelze ji měnit. Pro uživatele: zmenšení velikostí a vzdáleností bodů znamená pro prsty, že se jednotlivé znaky nedají fyzicky rozlišit, číst, tzn. nepoužitelná informace, v případě zvětšení například vzdáleností bodů znamená, že pro čtení je zde např. více písmen (jiná informace) než ve skutečnosti bylo myšleno, tzn. opět nefunkční (až nebezpečné).
- Písmo se tiskne standardně horizontálně, zleva do prava, na přímce. Tisknout písmo na křivky, oblouky apod. je nefunkční, nevhodné, většinou i vůbec nečitelné a získání informace je časově o hodně delší.
- Jednotlivý braillský znak se nesmí otáčet (např. jednotlivá písmena o 90°, o 180°, o 270°). Vzhledem k jedinečné geometrii by toto byly pro uživatele jiné znaky, docházelo by tedy k záměně informací a případně i ke vzniku bezpečnostního problému (např. u dopravních staveb).
- V případě, že je nutné s ohledem na prostor a místo text otočit, otáčí se vždy celá věta (slovo), ne jednotlivá písmena, a to o 90°.
- Aby byla zajištěna bezpečná informace při čtení, je nutné nalézt krajní body textu: krajní (první bod) musí být od hrany základové plochy (hrany papíru, rámečku, ...) ve všech směrech min. 5 mm! V opačném případě uživatel krajní body buď nenajde nebo je zamění za jiné a tím pádem i získá jinou nebo nepochopitelnou informaci.
- Označníky zastávek MHD (autobusové, trolejbusové, tramvajové): chodec přijde k označníku zastávky po signálním pásu, označník má vpravo (cca 80 cm), otočí se doprava proti označníku a hmatný štítek s označením má vpravo (z jeho pohledu na boku) na stojce na nejvzdálenějším místě od odjezdové hrany (plocha stojky rovnoběžná s hranou obrubníku). Poté může číst informaci na štítku shora dolů. Zde je více informací, proto je celý štítek otočen o 90° (ve směru otáčení hodinových ručiček).
- Označení dalších prvků, kde braillský popis je před klientem (základní plocha osazení písma je před klientem nebo rovnoběžná s jeho tělem): primárně osazen vodorovně, při jednom znaku vždy, v případě otočení, tak o 90° (proti směru otáčení hodinových ručiček), tzn. čte jej zespodu nahoru.
Metodické centrum odstraňování bariér SONS ČR, z. s. (c) 2011-2023