Akce na červenec 2023
- 7. čtvrtek – 9:00 až 12:00 Pletení z pedigu v klubovně SONS v rámci „Tvořivé dílny pro nevidomé“. Materiál podobný proutí – pleteme misky, ošatky, zvonečky a další různé dekorační předměty. Každý první čtvrtek v měsíci tvoříme výrobky pro odbočku na prezentace a další čtvrtky si mohou členové uplést něco pěkného pro sebe nebo pro své blízké.
- 7. pondělí – výlet s poznávací procházkou Mostkovicemi
Putování krásnou vesnicí kousek od Prostějova a v blízkosti Plumlovské přehrady. Procházka bude doprovázena výkladem (nejen) Moniky Hampejsové. Prohlédneme si kostel Nanebevzetí Panny Marie. Historii kostela nám poutavě přiblíží pan Benýšek z Mostkovice. Prohlédneme si také faru, která je hned naproti kostela. Dozvíme se i něco z historie rodáka z Mostkovic, kterým byl divizní generál pan František Kravák (další informace o rodáku z Mostkovic a kostele se dozvíte ve článku Pozvánka na procházku do Mostkovic viz níže). Čeká nás zkrátka mnoho zajímavého a během našeho putování po Mostkovicích, které bychom chtěly dovést až k letnímu kinu, kdy náš výlet ukončíme u Plumlovské přehrady, si dáme i občerstvení. Na výběr bude vícero míst, kde si můžeme sednout, odpočinout si a dát si něco dobrého. Je také možnost domluvit obědové menu v kavárně Coffein v Mostkovicích. Zájem o výlet i o menu budu zjišťovat po telefonu.
Odjezd z Prostějova je v 8:15 hodin, aut. st. číslo 11, v Mostkovicích budeme v 8:29 hodin, zastávka Mostkovice, pomník.
Odjezd z Mostkovic v 14:36 hodin, ze zastávky Mostkovice, kino, do Prostějova přijedeme ve 14:50 hodin, aut. st. F.
- 7. středa- 14:00 až 15:00 Hrajeme BOWLING v restauraci U Tří králů KOLIBA. Restaurace se nachází u kruhového objezdu na Plumlovské ulici.
- 7. čtvrtek – 9:00 až 12:00 Pletení z pedigu
24.7. pondělí 14:00 – 16:30 Posezení Na Splávku pro členy a uživatele a doprovod – proběhne vzdělávací přednáška o kompenzačních pomůckách. Přijede pan Kavan z Adaptechu a seznámí nás s novinkami ve světě kompenzačních pomůcek. Poslechneme si hru na kytaru a zpěv od naší členky Lidušky Veselé. Dáme si občerstvení – pití a pochutiny z grilu od pana Navrátila, který provozuje Občerstvení Na splávku. Popovídáme si a zazpíváme si. Autobus číslo 61 z nástupiště A jede na Splávek ve 13:25h. V Domamyslicích má příjezd 13:45h.
25. 7. úterý – jedeme na výlet do Boskovic
V plánu máme navštívit Synagogu v Boskovicích, zámek Boskovice a hrad Boskovice (bližší informace o těchto objektech najdete ve článku níže, Pozvánka do Boskovic). Kdo se bude chtít zúčastnit jen části programu, tak samozřejmě může. Počkat na zbytek skupiny je možné například u dobré kávy a zákusku v Cukrárně Sladké Mámení.
VSTUPNÉ
Zámek v Boskovicích
- Plné vstupné: 180 Kč
- Snížené (děti do 15 let, osoby nad 65 let, studenti do 26 let):120 Kč
- Děti do 6 let a tělesně postižení mají vstup zdarma: 0,-
- ZTP/P zdarma
- ZTP: 120 Kč
- Senioři a invalidní důchodci: 120 Kč
Synagoga Boskovice
- Plné vstupné: 80 Kč
- Snížené vstupné (důchodci, studenti do 26let, držitelé platné IDS jízdenky či vstupenky z Bosk. hradu/zámku): 60 Kč
- Skupiny návštěvníků 10 a více osob: 40 Kč
- Volné vstupné 0,- Kč(děti do 6 let, držitelé průkazů ZTP/P)0 Kč
Hrad Boskovice
- ZÁKLADNÍ VSTUPNÉ:
- Plné vstupné, dospělí 25 - 64 let(volná prohlídka bez průvodce):120 Kč
- Snížené vstupné pro dospělé, mládež 18 - 24 let, senioři nad 65 let,
- držitelé průkazů ZTP, ZTP/P (volná prohlídka bez průvodce): 90 Kč
- VSTUPNÉ ZDARMA
- Vstupné zdarma je poskytováno dětem do 6 let (mimo speciální programy), průvodce držitele ZTP/P.
ODJEZD NA VÝLET: z Prostějova, autobusové stanice v 8:15 hodin ze stanice číslo 11PŘÍJEZD do Boskovic, na autobusovou stanici je v 9:48 hodin, poté pojedeme MHD k zámku.
NÁVRAT Z VÝLETU: z Boskovic 14:30 hodin, autobusová stanice číslo 4, příjezd do Prostějova je v16:05 hodin, autobusová stanice F
- 7. čtvrtek – 9:00 až 12:00 Pletení z pedigu
Pozvánka na výlet do Boskovic
Synagoga v Boskovicích - Tzv. synagoga maior je původní synagoga ve městě Boskovice, kde leží na severním okraji židovského ghetta. Prostorná synagoga v novogotickém slohu byla postavena v roce 1639 (před ní ve městě stávala starší renesanční). Roku 1698 byla synagoga rozšířena o vedlejší loď. V interiéru synagogy se dochovaly cenné hebrejské nápisy. Za druhé světové války byla synagoga uzavřena a sloužila jako skladiště majetku, který byl zabaven boskovickým Židům. V roce 1994 byla synagoga navrácena Židovské obci v Boskovicích. Celkovou stavební rekonstrukcí synagoga prošla v letech 1989 až 2001. Od té doby je v prostorách synagogy umístěna stálá expozice pojednávající o regionální historii a památkách židovské komunity.
Zámek Boskovice – Empírová perla Moravy – Zámek vystavěný v empírovém stylu během let 1819-1826 na místě bývalého dominikánského kláštera patří k nejkrásnějším empírovým stavbám v celé České republice. Nechte se unést čistotou slohové architektury již při vstupu do vestibulu s mohutnými toskánskými sloupy a unikátním trojramenným empírovým schodištěm, objevte rozmanitost zámeckých pokojů a sálů. V přiléhajícím zámeckém parku lze nalézt mnoho vzácných a pozoruhodných dřevin. Zámek Boskovice i hrad Boskovice jsou součástmi historického dědictví rodiny Mensdorff-Pouilly.
Hrad Boskovice Nachází se na západním okraji Drahanské vrchoviny v nadmořské výšce 448 metrů. Hradský kopec se zříceninou je dominantou Boskovic a poskytuje výhled do okolní krajiny. Rozloha boskovického hradu zaujímá plochu 64 arů, patří tak mezi největší hradní zříceniny na Moravě. Od roku 1964 je zřícenina hradu chráněna jako kulturní památka
Pozvánka na procházku do Mostkovic
Prohlédneme si kostel Nanebevzetí Panny Marie. Historii kostela nám poutavě přiblíží pan Benýšek z Mostkovice.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostkovicích patří k nejstarším v regionu. Nad portálem kostela je letopočet 1393. Výstavbu zřejmě financovaly olomoucké augustiniánky, ale mohla ji iniciovat olomoucká kapitula již koncem 12. století. Do roku 1853 stával u kostela hřbitov, jehož pozůstatkem je kříž v blízkosti kostela. V obci se dřív nacházela farní škola, na které působil rektor se třemi pomocníky.
Jedná se o dvojlodní stavbu ze 14. století s románským jádrem a apsidou. V letech 1847-48 byl kostel radikálně přestavěn. Při opravě v roce 1894 byly objeveny starobylé gotické fresky z konce 14. století. Na své odkrytí však čekaly přes 110 let.
Chrám má tři oltáře. Autorem obrazu na hlavním oltáři je František Bsirský. Boční oltáře sv. Michaela archanděla a sv. Jana Nepomuckého jsou z roku 1720. Stříbrnou monstranci daroval Antonín Zeitler z Čelechovic a stříbrný kalich stichovský mlynář Antonín Ticháček.
Z boční lodi byly ukradeny sošky sv. Anny s děvčátkem Marií a Pražského Jezulátka, které koupil František Cinek. Křížová cesta je z roku 1923. V roce 1940 byly v kostele instalovány nové varhany pořízené z pozůstalosti faráře Karla Kuči. Na věži se koncem 19. století nacházely tři zvony.
Všechny byly během I. světové války zrekvírovány. Pozdější náhradní zvony z roku 1928 byly odcizeny za II. světové války. Kostel je památkově chráněn.
Gotické malby: Nanebevzetí Panny Marie, Korunování Panny Marie, Panna Maria Ochranitelka, Svatý Jiří, Ukřižování, Klanění Tří králů
František Kravák (10. září 1889, Mostkovice - 24. května 1943, Berlín - Plötzensee) byl důstojníkem československých legií, československé armády a významnou osobností protifašistického odboje řadách Obrany národa.
Stáhnout soubor