Tyfloart 2017

 

Je to báječné setkání zrakově postižených lidí z celé České republiky, kteří nesedí doma s rukama v klíně a nečekají, že k nim zábava a štěstí přijde samo. Naopak, radost nacházejí především v umění, o které se přijíždějí podělit.

SONS ČR, z.s.  pořádala ve dnech 28.-31.9.2017 jubilejní 25. ročník přehlídky zrakově postižených amatérských umělců a skupin Tyfloart. Účastníci a návštěvníci měli připraven zajímavý program plný nevšedních zážitků. Již po šesté se Tyfloart  uskutečnil v Karlových Varech a městě Ostrov nad Ohří.

Zahájení Tyfloartu proběhlo ve čtvrtek večer 28.9. v pensionu Hubertus. Po slavnostním zahájení nastal první klubový večer, na kterém vystoupili zrakově postižení hudebníci. Druhý den Tyfloartu - pátek 29.9. se konal v blízkém městě Ostrově nad Ohří. Dopoledne byli účastníci seznámeni s historií a památkami tohoto malebného města a odpoledne proběhlo v místním Domě kultury vystoupení zrakově postižených hudebníků a skupin, např. Lenpela, Kyklopband, Hana Šimková, Pastelky Kyjov a Martin Rous. Druhý klubový večer vyplnilo vystoupení Františka Nedvěda mladšího a Milana Pitkina. Třetí den Tyfloartu se vrátil do K. Varů, kdy se dopoledne účastníci Tyfloartu seznámili s krásami K. Varů a prošli si nejkrásnější část města od Thermalu přes kolonády a prameny až k hotelu Pupp. Odpoledne probíhalo v Lidovém domě v K. Varech, kde vystoupili zrakově postižení amatéři a skupiny. V podvečerní části zazpíval zpěvák Radek Žalud. Tento, v pořadí třetí klubový večer, čekalo opět příjemné překvapení v podobě skupiny K.T.O. V Domě kultury v Ostrově i v Lidovém domě v K. Varech si účastníci a návštěvníci zrakem či hmatem prohlédli rukodělné práce a přehlídku zájmové umělecké činnosti zrakově postižených a při workshopech bylo možno si vyzkoušet vlastní zručnost při tvorbě výrobků.

25. ročník festivalu Tyfloart byl opět pro účastníky a širokou laickou i odbornou veřejnost nevšedním zážitkem, ve kterém se snoubila radost ze života s pocity vlastní seberealizace navzdory zdravotnímu postižení.


Počítadlo zobrazení: 280