Ceny SONS 2022


Poprvé SONS ocenila osobnosti s velkým významem pro komunitu zrakově postižených v roce 2019. Smyslem těchto ocenění je vyjádření vděčnosti a úcty lidem, kteří během svého života učinili něco významného a dobrého pro zrakově postižené. S touto iniciativou přišla Dagmar Filgasová, která již na počátku měla jasno, že ceny by měly být předávány během koncertu, na němž vystoupí zrakově postižení hudebníci. Covidová pandemie způsobila, že druhý ročník těchto ocenění přichází až v roce 2022, kdy budou ceny uděleny v následujících čtyřech kategoriích:

  • Významná osobnost z řad komunity lidí s těžkým zrakovým postižením
  • Významná osobnost pro komunitu lidí se zrakovým postižením, sama bez zrakového postižení
  • Cena prezidenta SONS
  • Cena veřejnosti

O cenách ve třech kategoriích již bylo rozhodnuto, ale o tom, kdo získá cenu veřejnosti, musíte rozhodnout právě Vy. Volba nebude jednoduchá, protože všichni tři kandidáti by si za svoji činnost ve prospěch zrakově postižených ocenění rozhodně zasloužili.

Níže najdete medailonky všech tří kandidátů na cenu veřejnosti. Pro jednoho z nich můžete hlasovat jedním z následujících způsobů:

  • Vyplněním jednoduchého online formuláře. Po odeslání formuláře je třeba potvrdit potvrzovací odkaz, který vám přijde na zadaný e-mail.
  • Zasláním SMS obsahující příjmení nominovaného na číslo 776 221 462. Zpráva je zpoplatněna jako standardní SMS dle vašeho tarifu (po odhlasování neobdržíte potvrzovací SMS, váš hlas ale bude započítán).

Z každé e-mailové adresy či každého telefonního čísla akceptujeme jen první zaslaný hlas. Hlasovat je možné do půlnoci 24. 5. 2022.

 

Medailonky nominovaných

 

PhDr. Linda Albrechtová, Ph.D.

PhDr. Linda Albrechtová

Linda Albrechtová se narodila v roce 1981. Její vrozené zrakové postižení se v průběhu života zhoršovalo až na hranici úplné nevidomosti.

Vystudovala fakultu humanitních studií na Západočeské univerzitě v Plzni, postupně získala bakalářský, magisterský i doktorský titul.

V současné době pomáhá studentům Západočeské univerzity s různými hendikepy v rámci centra pro studenty se speciálními vzdělávacími potřebami. Na této pozici velmi dobře zúročuje své vlastní zkušenosti žákyně speciální základní školy, studentky integrovaného gymnázia i absolventky běžné vysoké školy.

Zároveň pracuje jako konzultantka plzeňského střediska Tyfloservisu. 

Známý a oblíbený je její blog Blindička o různých aspektech života se zrakovým postižením, jehož prostřednictvím oslovuje nejen zrakově postižené, ale i širokou veřejnost a velmi účinně tak šíří osvětu o nevidomých a slabozrakých. Na svém blogu otevřeně prezentuje každodenní zkušenosti ze života se zrakovým hendikepem. Texty jsou autentické a vyzařují její nezdolný optimismus.

 

Zdeněk Bajtl

Zdeněk Bajtl

Narodil se v roce 1970, po několika letech docházky do základní školy pro žáky se zbytky zraku přešel do školy pro nevidomé na Hradčanech.

Ač vystudoval hru na klarinet a kytaru na Konzervatoři Jana Deyla, profesně se hudbě věnoval jen krátce. Těžištěm jeho zájmu se počátkem devadesátých let staly asistivní technologie, jejichž používání dodnes propaguje a vyučuje. Neustále sleduje nové trendy a hledá efektivní způsoby, jak mohou nevidomí pracovat s webovými stránkami i mobilními aplikacemi a nalezená řešení sdílí jako lektor či kamarád s ostatními členy komunity.

Zdeněk Bajtl je dlouholetým vedoucím Knihovny digitálních dokumentů SONS. Od úplných počátků stál u zrodu systému digitalizace knih a časopisů a internetových služeb pro zrakově postižené.

Byl také otcem myšlenky a reálného zprovoznění Navigačního centra SONS, které poskytuje praktické informace a rady pro orientaci v exteriéru nevidomým i slabozrakým uživatelům.

Je správcem oblíbených diskusních a informačních konferencí o tématech souvisejících se specifiky zrakového postižení, provozovaných na serveru Braillnet. Z poslední doby je hrdý na svůj projekt Vystupuj, který usnadňuje těžce zrakově postiženým cestování hromadnou dopravou.

 

Jiří Mojžíšek

Jiří Mojžíšek

Narodil se v roce 1952. Byl žákem speciální školy pro nevidomé v Brně. Poté vystudoval hru na kytaru a lesní roh na Konzervatoři Jana Deyla.

Nevidomý programátor, kytarista, vynálezce, lukostřelec, propagátor surfování nevidomých, žonglér, lezec, výrobce hraček, her, map i knížek, hudebních nástrojů, autor písní, amatérský herec, člověk, který je rád na světě... renesanční osobnost dobře známá celé komunitě zrakově postižených. V počítačích mají mnozí z nás hlasový syntetizér, jehož první verzi Jiří Mojžíšek vyvinul už v osmdesátých letech, v prodejnách Tyflopomůcek lze zakoupit nejrůznější hry, hračky i hlavolamy, které Jiří Mojžíšek vymýšlí a sám vyrábí, v poslední době také na 3D tiskárně. Pro nevidomé vynalezl a aktivně používá originální metodu zaměřování při lukostřelbě.

Byl a stále je průkopníkem při hledání nových cest v nejrůznějších směrech života nevidomých, umí se ale také účinně ozvat v případech, kdy je třeba zájmy nevidomých hájit, jak bylo vidět v kauzách předražovaných kompenzačních pomůcek či úvahách o nepotřebnosti pobytových sociálních služeb pro nevidomé.