Výstava kreslených vtipů o nevidomých

Publikováno 12.03.2019 21:59 Odbočka Uherské Hradiště


Obrázek
Začíná: 18.03.2019
Končí: 02.04.2019
Kde:

Zveme vás na výstavu kreslených vtipů o životě nevidomých,
kterou pořádáme ve spolupráci s festivalem Jeden svět Uherské Hradiště a zároveň je součástí festivalu Dny umění nevidomých na Moravě.
18:3.2019 - 2.4.2019
Kino Hvězda - Uherské Hradiště
Oficiální zahájení vystavy proběhne 25.3. v den zahájení festivalu Jeden Svět,
Humor o lidech, kterým zrak úplně či částečně chybí, ale i o zraku jako takovém.
I zrakově postižení dokáží brát svůj handicap s humorem, důkazem toho je i tato výstava.

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska připravila mezinárodní soutěž kreslených vtipů o světě nevidomých s názvem
„Videnie nevidenia – i videnia“
Do soutěže bylo přihlášeno několik set námětů. Díla, která máte možnost si prohlédnout ať už zrakem nebo hmatem na naší výstavě, pochází z 1. ročníku této soutěže.
Uspořádal ji pan Josef Zbranek, ředitel SINA Nitra, n. o. (Strediska integračných aktivít pre zrakovo a viacnásobne postihnutých občanov) a jejím zadáním byl kreslený humor na téma zrakového postižení. Soutěže se zúčastnilo 99 autorů z 32 zemí světa. Z několika set došlých námětů jich bylo vybráno cca 160. Z nich byly 25 dále vybraným vtipům Slovenskou knihovnou v Levoči zhotoveny reliéfní plastové kontury. Každý z těchto 25 vtipů má popisek ve zvětšeném černotisku a Braillově písmu. Celý soubor je vystavován ve formátu A4. Vtipy s popisky jsou uchyceny na plastovém podkladě v rozměru A3 (na šířku nebo na výšku). Výstava probíhá v rámci festivalu Dny umění nevidomých ve velkých městech Moravy. Je vtipným doplňkem pohledu veřejnosti na život těžce zrakově postižených spoluobčanů.