Vsetín přivítal účastníky festivalu Tyfloart 2021

Publikováno 14.10.2021 07:51 Filgasová Dagmar


Obrázek

Valašský expres z Prahy přifrčel na vsetínské vlakové nádraží s malým zpožděním. Z jeho útrob vystoupilo několik desítek cestujících s bílou holí. Pomalu se přesunuli přes koleje k hlavní budově nádraží a přivítali pomoc studentek – budoucích zdravotních sestřiček, aby společně přešli do místa ubytování poblíž centra města Vsetín. Účastníci celostátního festivalu zájmové umělecké činnosti osob s těžkým zrakovým postižením Tyfloart 2021přijeli s očekáváním setkání, sblížení, poznání nových přátel a představení svých uměleckých dovedností. Ve čtvrtek 30.9.2021 jsme festival zahájili slavnostním večerem, kde se jednotliví účastníci představili, seznámili se a poté měli možnost soutěžit o ceny. Pěvecký sbor nevidomých Vokál klub se postaral o skvělou náladu, zpívali jsme a tancovali. V pozdních večerních hodinách jsme uléhali do peřin s vědomím, že na tomto festivalu bude skvěle.

Programem festivalu není jen představení dovedností v různých oborech, ale také poznávání krás hostitelského města a kraje. Velmi nás oslovila haptická výstava a vyprávění o sušení ovoce a podomácké výrobě nářadí ve vsetínském zámku. Na vsetínské hvězdárně nám zpřístupnili modely planet a zaujalo nás působivé povídání o vesmíru. Páteční odpoledne 1.10.2021 se neslo v duchu slavnostního zahájení druhého dne festivalu a přítomný prezident SONS Luboš Zajíc přítomné pozdravil a ujistil, že festival Tyfloart nezmizí z aktivit pořádaných naším spolkem. Na pořadu dne byla přehlídka hudebních, pěveckých, literárně dramatických a rukodělných představení, na které se přišli podívat i občané města Vsetína. Libé tóny harfy se rozezněly pod prstíky nevidomé studentky Věry Strbačkové, staropražské kuplety v podání Ivy Mojžíškové a Hany Gaňové roztleskaly malý sál vsetínského Domu kultury, nová disciplína nahrávek Jana Příborského rozesmála posluchače, Milka Varmusová zazpívala s doprovodem pan Ježka známé lidové písničky, Eva Budzáková pobavila posluchače svými fejetony, Vokál klub precizně nastudovanými písněmi osvěžil příjemnou atmosféru celého festivalu. Josef Ježek hrál a zpíval s Martou Parákovou, Olga Valentová zaujala nahranými povídkami ze života nevidomých a Hana Zušťáková přednesla verše Jaroslava Vrchlického. Milým překvapením pro účastníky festivalu bylo představení tvorby paní Bartákové z Palaty, jejíž krásných devatenáct obrazů přivezla na Vsetín ergoterapeutka Lenka Hrůzová. Páteční večer se poté nesl v duchu šansonů Kateřiny Mrlinové a zakončili jsme jej zpěvem s cimbálovou muzikou Jasénka.

Zvoničku na Soláni ve Velkých Karlovicích a Karlovské muzeum ráno 2.10.2021 začaly rozehřívat sluneční paprsky a my jsme již zvědavě očekávali vyprávění o dávných zvycích a řemeslech na Valašsku. Účastníci obdivovali také krásný dřevěný kostelíček a měli možnost zakoupit si typické sýry a valašské frgály. Sobotní odpoledne jsme si opět v Domě kultury ve Vsetíně poslechli recitaci a zpěv manželů Mojžíškových, autorskou povídku Daniely Skalové, opět zpíval Vokal klub, Marta Paráková s panem Ježkem, Milka Varmusová, paní Hana Gaňová nám recitovala básně Francoise Villona  a Olga Valentová opět nezklamala nahrávkami povídek ze života nevidomých. V podvečerní čas jsme naslouchali krásnému hlasu kytaristky a zpěvačky Evy Henychové a celý festival zakončili tancem za doprovodu hudební skupiny nevidomých KyklopBand.

V oblasti rukodělné a výtvarné části rozjasnily foyer Domu kultury barevné obrazy slabozraké grafičky Markéty Evjákové a hmatové obrazy z hovězí kůže vsetínské skupiny AAGroup. Obdivovány byly perníčky krásně zdobené rukou Jiřiny Žáčkové a na odbyt šly výrobky keramiky a bižuterie z dílny Evy Malečkové, Jarmily Kučové, Olgy Valentové a členů přerovské odbočky v zastoupení Kamily Hoškové a Jany Doupalové. Libor Čaba přivezl batoh plný zajímavých hlavolamů a vytrvale jsme také zkoušeli novou hru pro nevidomé Labyront. Vsetínská zvuková knihovna představila nové hry a další pomůcky pro nevidomé.

Festival se vydařil po všech stránkách. Přítomní v sále Domu kultury Vsetín vždy hlasitě ocenili všechny jevištní výkony a celý čas festivalu se nesl v duchu souznění a přátelství. Vydatně k tomu přispělo skvělé jídlo z Restaurace Domu kultury a ochotná obsluha, díky které měli účastníci možnost ochutnat výborné moravské víno a další pochutiny. Festivaloví účastníci se sjeli na Vsetín z celé republiky – z Chebu, Vrchlabí, Plzně, Prahy, Blanska, Jihlavy, Ostravy, Brna, Přerova a dalších koutů naší republiky. Nejmladší účastnici bylo 16 let a nejstaršímu účastníkovi 95 let. 28. ročník festivalu Tyfloart je za námi a budeme rádi, pokud v příštím roce přivítáme ty z vás, kteří mají rádi společné prožití pěkných chvil.

 

Dagmar Filgasová


Obrázky