Putování do vnitřního vesmíru - výstava zrakově postižené umělkyně Zlaty Zumrové v rámci festivalu Dny umění nevidomých na Moravě

Publikováno 05.09.2022 13:37 Odbočka Zlín


Obrázek

Dne 1.9. se v rámci festivalu Dny umění nevidomých na Moravě uskutečnila vernisáž výstavy obrazů a janter s názvem Putování do vnitřního vesmíru. Autorkou obrazů je zrakově postižená výtvarnice Zlata Zumrová. O hudební doprovod se postaral nevidomý muzikant Zdeněk Hradil.Výstava je ke shlédnutí ve foyer Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně (2. podlaží 15. budovy ve areálu Svit) od 1. 9. do 30. 9. 2022.

Kdo je Zlata Zumrová (*1951)

Pochází z Brna, dětství strávila na Vysočině, již od útlého věku se věnuje výtvarné tvorbě. Jejími učiteli byli akademický malíř Robert Hliněnský, Petr Skácel a profesor Jiří Šindler. V průběhu své tvůrčí činnosti se malířka postupně věnovala figurální i abstraktní malbě, používala techniky jako olej, tempera, pastel, tuš nebo fix. Začátkem 70. let se věnovala malbě ikon, poté se soustředila na abstraktní malbu (do modra laděné obrazy s tematikou vesmíru).
Pro konec 70. let jsou typické divoké obrázky malované barevnými fixy (charakteristickým motivem jsou bílé letící ženské postavy). V 80. letech obrátila autorka svou pozornost k naivnímu umění (malby temperou). Od 90. let se věnuje osobité tvorbě janter a mandal. Souběžně maluje také obrazy inspirované přírodou, pro něž si jako výtvarnou techniku zvolila olejový pastel.

Autorčina zraková vada „putující pigmentóza“ se od dětství zhoršovala, nyní má pouze koncentrické vidění. Kvůli těmto problémům se od mládí věnuje józe, kterou již téměř 20 let jako instruktorka předává zrakově postiženým v Brně, kde také žije.

Jantra a její smysl

Jantra je geometricky řešený útvar, který v mnoha rysech připomíná mandalu. Hlavní rozdíl je ve způsobu použití. Na rozdíl od mandaly je jantra určená k opakovanému používání například jako prostředek k léčení, harmonizaci organismu, k určitému druhu meditací apod. Všechny jantry mají stejné základní schéma: ohrazení neboli „stěny“, tvary uvnitř těchto stěn se mění podle účelu jantry. Obsahem některých jsou univerzální témata: posvátná slabika ÓM, energie čaker, podstata a projevy živlů – ohně, vody, vzduchu, země a vztahy mezi nimi. Jinou skupinu tvoří jantry s lunární tématikou, další jsou jantry – bytosti.

Děkujeme panu řediteli a managementu knihovny za spolupráci při organizování této jedinečné výstavy!


Obrázky

Výtvarnice Zlata Zumrová stojí před svými obrazy a mluví k publiku Výtvarnice Zlata Zumrová stojí před svými obrazy a mluví k publiku
Výtvarnice Zlata Zumrová stojí před svými obrazy a popisuje jeden z nich Výtvarnice Zlata Zumrová stojí před svými obrazy a popisuje jeden z nich
Návštěvníci výstavy si prohlíží obrazy Návštěvníci výstavy si prohlíží obrazy
Nevidomý muzikant Zdeněk Hradil hraje na kytaru Nevidomý muzikant Zdeněk Hradil hraje na kytaru
Jedna z janter Jedna z janter
Návštěvníci výstavy si prohlíží obrazy Návštěvníci výstavy si prohlíží obrazy
Návštěvníci před panely s obrazy Návštěvníci před panely s obrazy
Úvod výstavy Úvod výstavy
Úvod výstavy Úvod výstavy