Praha, Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy

Publikováno 20.11.2020 11:24 Hejčová Alena


Obrázek

Památka k návštěvě: Praha, Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy

Aktualizováno 7. 3. 2023

Lokalita: mapa

Muzeum se nachází v Praze na Malé Straně, v domě č. 8, ve kterém v 16 století bydlel známý alchymista císaře Rudolfa II., Edward Kelley. Muzeum je dobře dostupné autobusem MHD č.194 ze zastávky Šporkova a odtud cca 10 minut mírným stoupáním do ulice Jánský vršek. 

Možnosti prohlídky:

Při komentované prohlídce muzea se nejprve ponoříte do moudrých textů o alchymistech, alchymii i osobnostech s alchymií spojených ať již jde o alchymisty samé, či nečekaně například o Karla IV či Williama Shakespeara. Projdete magickou místností Faustova domu a pak lehce zasvěceni vystoupáte po spirále života vzhůru k nebesům. Spirálou života je myšleno dřevěné točité schodiště, postavené Kelleym v 16. století a takřka v nebesích. Na půdě mezi trámy z dob rudolfínských, naleznete autentickou atmosféru laboratoře jednoho z nejslavnějších alchymistů, magistra Edwarda Kelleyho, který v tomto domě skutečně žil. I z jeho životního příběhu pochopíte, že „K magii vede mnoho cest, od ní jen jedna jediná…” Během návštěvy je možné se opatrně dotýkat mnohých exponátů, například modelu vesmíru, nebo postav alchymistů. V půdní expozici jsou během poutavého a zajímavého výkladu o alchymistech staré Prahy k haptické prohlídce baňky, různé křivule, nebo postavy Viliema Shakespeare a Eduarda Kelleyho.

V pokladně muzea je zdarma ke stažení s pomocí QRkódu mobilní audio průvodce muzeem. Je vhodné mít vlastní sluchátka.

Objednávání: Komentovanou prohlídku muzea s průvodcem, včetně haptické prohlídky exponátů pro skupiny je třeba rezervovat předem telefonicky nebo emailem. Jednotlivci mají vstup bez objednání na standardní prohlídku. Při takové prohlídce je v muzeu přítomen průvodce, který může návštěvníky se zrakovým postižením nasměrovat k objektům, které je možno si hapticky prohlédnout a podat základní výklad v přízemí a plnohodnotný v hlavní části expozice na půdě. Doporučujeme si před cestou ověřit aktuální otevírací dobu.

Kontakt: tel.: 725 952 652, email: mysteriapragensia@gmail.com

Otevírací doba: 10:00 - 20:00, případně aktuální otevírací doba 

Vstupné: ZTP 90 Kč, ZTP/P 90 Kč, doprovod 0 Kč, pro ostatní aktuální vstupné

Trasa:

Vlakem: Po projití nádražní halou se dáte vpravo a dojdete na zastávku tramvají na ulici Bolzanova. Přejdete přes přechod pro chodce bez signalizace a dvoje tramvajové koleje na zastávku a pojedete tramvají č.15 do stanice Malostranské náměstí. Zde půjdete cca 10 m ve směru jízdy tramvaje po chodníku na zastávku autobusu MHD. Dále pojedete jednu zastávku autobusem MHD č. 194 a vystoupíte na zastávce Šporkova. Odtud se vydáte kolmo na směr jízdy autobusu do ulice Šporkova, která se lomí doprava, na jejímž konci odbočíte opět vpravo a půjdete stále do mírného kopce podél pravé strany budov až na, kolmo navazující ulici Jánský vrch. Zde se po přejití ulice dostanete přímo k Muzeu alchymistů a mágů staré Prahy. Průchodem projdete do dvora budovy. Vchod s pokladnou se nachází na konci dvora vpravo.

Autobusem: Trasováno od výstupní hrany na Autobusovém nádraží Praha Florenc: Vydáte se po směru jízdy autobusu, kolem nové nádražní budovy, kterou budete mít po levé straně. Dále půjdete kolem vstupu do metra a parkoviště, které budete mít po pravé ruce. Potom po chodníku, který vede šikmo přes travnatou část prostranství, a odbočíte vlevo na chodník, vedoucí souběžně s komunikací. Dále pod nadzemní čtyřproudovou komunikaci. Za ní vpravo přejdete přes 2, za sebou následující přechody pro chodce bez signalizace a hned odbočíte vpravo k zastávce autobusu MHD č. 194. Z této zastávky s názvem Florenc, pojedete cca 20 minut a vystoupíte na zastávce Šporkova. Odtud se vydáte kolmo na směr jízdy autobusu do ulice Šporkova, která se lomí doprava, na jejímž konci odbočíte opět doprava a půjdete stále do mírného kopce podél pravé strany budov až na, kolmo navazující ulici Jánský vrch. Zde se po přejití ulice dostanete přímo k Muzeu alchymistů a mágů staré Prahy. Průchodem projdete do dvora budovy. Vchod s pokladnou se nachází na konci dvora vpravo.

Vyhledat spojení

Poloha a přístup k objektu a orientace v něm – pro lepší představu nevidomých

Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy se nachází na Malé Straně v ulici Jánský vršek, v blízkosti Malostranského náměstí a nedaleko Pražského hradu. Je dobře dostupné autobusem MHD č. 194 ze zastávky Šporkova a cca 10 minut mírným stoupáním, případně z Malostranského náměstí do kopce Nerudovou ulicí a pak po schodech dolů až ke vchodu do domu č.8.

Dům, ve kterém Muzeum sídlí, má půdorys čtverce s rovněž čtvercovým dvorem, v jehož pravém zadním rohu se nachází vchod do muzea. Pokladna je vlevo za vstupními dveřmi v přízemí, kde je též první část expozice. V půdních prostorech je expozice alchymistů, kam se dostanete po 60 historických dřevěných točitých schodech ze 16 století, po kterých jistě chodil i věhlasný alchymista Edward Kelley. Schody jsou se zábradlím bez označení. Výtah zde není. WC je bez označení v přízemí domu, vpravo od expozice.

K muzeu též nerozličně patří stylová Hospůdka Kellyxír, která se nachází v levém rohu již zmíněného čtvercového dvora.

Webové stránky objektu: Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy

Web s informacemi o objektu: Mysteria Pragensia

Poznámka: 

Vodicí psi do muzea mohou. Rádi jim dají i mističku s vodou.

WC pro návštěvníky je bez označení v přízemních prostorách expozice vpravo od vstupních dveří – nasměruje pokladní.

Informace jsou platné k datu aktualizace.

 Fotogalerie: Zonerama

Audio pozvánka k přímému poslechu i ke stažení v Mp3 

Autorem hudby je Petr Babický.


Mp3


SPUSTIT/STÁHNOUT | Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy audiopozvánka