Rubriky

Ozdravně naučný pobyt v ekocentru Veronica Hostětín

Publikováno 29.01.2018 12:50 Odbočka Zlín


Obrázek

Ve dnech 16. 1. - 18. 1. jsme se spolu s dalšími členy odboček SONS z celého zlínského kraje vydali do Hostětína – malé vesničky na úpatí Bílých Karpat, kde pro nás byl nachystán pobyt s bohatým programem, tematicky zaměřený na ekologii, ochranu přírody, zdravý životní styl a relaxaci.

Ubytování, občerstvení i veškeré aktivity probíhaly v Ekocentru Veronica. Toto centrum funguje jako penzion, je postaveno jako nízkonákladová stavba – s použitím přírodních materiálů a technologií, které co nejméně zatěžují životní prostředí. Součástí ekocentra je také velká zahrada, historická sušírna ovoce a vyhlášená BIOmoštárna. I veškeré občerstvení bylo nejen velmi chutné, ale také zdravé, většinou ze surovin z lokální produkce, na výběr byly i vegetariánské či bezlepkové varianty.

Program začal první den po obědě přednáškou o zahradní terapii s paní Ing. Galle. Ta nám povyprávěla o možných aktivitách v rámci této terapie, a přesto, že venku byl sníh a my museli zůstat vevnitř, mohli jsme si vyzkoušet „zimní aktivity“, např. výrobu vlastního bylinkového čaje, tvorbu bludiště a puzzle z přírodnin nebo zvukové pexeso ve formě různých druhů semínek. Poté následovala přednáška o zimní přírodě a fauně Bílých Karpat. Den jsme zakončili muzikoterapií. Paní lektorka s sebou přivezla spoustu nástrojů – bubnů, dřívek, zvonečků i píšťal, na které jsme si společně zahráli. Nakonec nám také předvedla hru na tibetské mísy, u které jsme se všichni krásně zrelaxovali.

Druhý den dopoledne nám Mgr. Křepelková přednášela o působení přírody na člověka, o prospěšnosti a nutnosti kontaktu s přírodou. I když třeba bydlíme ve městech a do lesa máme daleko, je dobré mít alespoň kousek přírody doma. Poté následovala přednáška o tom, jak se chovat šetrně k životnímu prostředí v rámci vedení domácnosti či firmy a také jak se dá takovým způsobem i ušetřit na financích. Odpoledne jsme se prošli po areálu ekocentra, podívali se do sušírny ovoce i do moštárny, měli jsme také možnost ochutnat sušené ovoce, různé druhy moštů a sirupů. Večer nás čekal zábavný kvíz a posezení s hrou na harmoniku a zpěvem.

Poslední den dopoledne jsme si pod vedením lektorů vyrobili ekologické čisticí prostředky – prací gel, tekutý čisticí písek a mycí prostředek na nádobí. Pobyt byl zakončen vynikajícím obědem a společným rozloučením.

Pobyt se nám zaměstnancům i členům velmi líbil a doufáme, že jsme v ekocentru Veronica nebyli naposledy. Děkujeme paní ředitelce ekocentra Ing. Křivákové, zaměstnancům ekocentra i všem lektorům za jejich vstřícný a milý přístup.

 

Text: Bc. Eva Benešová

Foto: Bc. Eva Benešová a Pavla Andrýsková

Obrázky

Zvukové pexeso v podobě trubek se semínky Zvukové pexeso v podobě trubek se semínky
Přednáška o zahradní terapii Přednáška o zahradní terapii
Zahradní puzzle z přírodnin Zahradní puzzle z přírodnin
Tvorba vlastního čaje Tvorba vlastního čaje
Přednáška o zimní přírodě Přednáška o zimní přírodě
Muzikoterapie Muzikoterapie
Muzikoterapie - společná hra na bubny Muzikoterapie - společná hra na bubny
Kvíz - hádej co to je? Kvíz - hádej co to je?
Zpracování ovčí vlny Zpracování ovčí vlny
Procházka po zahradě Procházka po zahradě
Sušírna ovoce Sušírna ovoce
V moštárně V moštárně
Večerní posezení Večerní posezení
Večerní posezení Večerní posezení
Výroba ekologických čistících prostředků Výroba ekologických čistících prostředků
Výroba ekologických čistících prostředků Výroba ekologických čistících prostředků

 Podpora

Technické informace

833559 (od 28.10.2012)

Web technicky provozuje:

K jakémukoliv užití textů a obrázků uvedených na tomto serveru je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2012 - 2019 SONS ČR, z. s.

Ochrana osobních údajů (GDPR)

 

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.