Olomouc, radnice

Publikováno 04.02.2019 15:50 Hejčová Alena


Obrázek

Památka k návštěvě:

Olomouc, Radnice

Aktualizováno: 10. 2. 2021

Lokalita: mapa

Historická budova radnice se nachází v Olomouci, uprostřed Horního náměstí. Je dobře dostupná ze zastávek tramvaje U Sv. Mořice a Náměstí Hrdinů.

Možnosti prohlídky:

Komentované prohlídky v roce 2021 budou obnoveny po uvolnění epidemiologických opatření. 

Prohlídka má dvě části. V první části vás průvodce povede Horním náměstím k bronzovému modelu města, kde poznáte všechny budovy, kostely a paláce, které jsou v centru města. V druhé části prohlídky s průvodcem vstoupíte do budovy radnice, kde si prohlédnete interiér a haptický dřevěný model budovy.

Komentované prohlídky radnice a radniční věže s průvodcem budou obnoveny po dokončení rozsáhlých oprav v dubnu 2021.

Vedle zmíněných prohlídek si můžete v informačním  centru zapůjčit haptickou knihu o Olomouci a jejích památkách, psanou v černotisku a Braillově písmu s reliéfními obrázky významných budov a paláců, radnice, orloje a olomouckých barokních kašen.

Můžete si také zapůjčit audioprůvodce k prohlídkám s přáteli či s rodinou, ve kterém jsou nahrané texty ke každé důležité památce v centru. Prohlídka s mapou a se „sluchátkem“ zabere asi 1,5 hodiny.

Před hlavním vchodem do radnice západní straně budovy je v letních měsících bohatě zvířecími motivy zdobené pítko, v jehož blízkosti je také oblíbená kamenná želva.

Objednávání: Objednat a domluvit prohlídky pro skupinu i jednotlivce je možno předem v infocentru v podloubí radnice vpravo od orloje.

Kontakt: Telefon: 585 513 385, 585 513 392 e-mail: infocentrum@olomouc.eu

Otvírací doba: aktuální zde

Vstupné: cena prohlídky bude stanovena před zahájením turistické sezony.

Trasa:

Vlakem: Před vlakovým nádražím, od hlavního vchodu mírně vlevo, se nachází stanoviště tramvají s ozvučeným panelem – ovládání VPN. Pojedete tramvají č. 2, 4 nebo 6 směr centrum a vystoupíte na zastávce U Sv.Mořice. Přejdete kolmo dvoje tramvajové koleje a stále v přímém směru, podél levé strany budov ulice Opletalova, přijdete na Horní náměstí. Na rohu se otočíte vpravo, přejdete ulici a dále pokračujte podél pravé strany budov cca 20 metrů. Zde se otočíte vlevo a přejděte přes náměstí přímo k podloubí budovy radnice, kde se vpravo od historického orloje nachází Info centrum. 

Autobusem: Po projití podchodu a přejití tramvajových kolejí pojedete ze zastávky Autobusové nádraží, podchod tramvají č. 4 směr centrum a vystoupíte na zastávce U Sv.Mořice. Přejdete kolmo dvoje tramvajové koleje a stále v přímém směru, podél levé strany budov ulice Opletalova, přijdete na Horní náměstí. Na rohu se otočíte vpravo, přejdete ulici a dále pokračujte podél pravé strany budov cca 20 metrů. Zde se otočíte vlevo a přejděte přes náměstí přímo k podloubí budovy radnice, kde se vpravo od historického orloje nachází Info centrum. 

V Olomouci průběžně probíhají opravy komunikací. Je proto vhodné si před plánovanou cestou Vyhledat spojení

Poloha a přístup k objektu a orientace v něm – pro lepší představu nevidomých

Historická budova olomoucké radnice, která vévodí Hornímu náměstí, představuje již po šest staletí symbol hospodářského a politického významu někdejšího královského hlavního města. Budova radnice je čtyřkřídlá ve tvaru obdélníku, s vnitřním dvorem uprostřed. Z jižní fasády vystupuje arkýř gotické kaple sv. Jeronýma, který je bohatě zdobený kružbami a figurálními motivy. Při východní straně budovy je dvouosé schodiště s renesanční lodžií. Na severní straně je šestipatrová věž s hodinami, která je vysoká 75 m a fungovala většinu času jako strážní. Vedle radniční věže se ve výklenku severní fasády nachází orloj, který byl vytvořen v 15 století a je druhý nejstarší v republice.

V interiéru se dochovala řada původních klenutých místností včetně slavnostního sálu, který je dnes využíván jako Obřadní síň. Interiér gotické kaple sv. Jeronýma zdobí unikátní kroužená klenba, která je nejstarší klenbou tzv. podunajského typu u nás. Při pravidelných organizovaných výstupech na věž  navštívíte kromě vyhlídkového ochozu i místnost věžného.

V budově jsou schody i označený výtah a v přízemí označené WC pro návštěvníky, které je přístupné z východní strany.

web objektu: 

Radnice Olomouc

web s informacemi o objektu: 

Olomoucká radnice na Wikipedii

Přístupnost stránek je prověřena programem JAWS a NVDA. Přístupnost je vyhovující.

Poznámka:

Vstup s vodícím psem na prohlídku budovy radnice není povolen, je pouze možný do prostor informačního centra.

WC pro návštěvníky je k dispozici v rámci otevírací doby radnice v budově radnice. Vstup je z levé strany budov, viděno od orloje.

Fotogalerie: Zonerama

Autoři fotografií:

Jan Andreáš, Statutární město Olomouc

Marie Hejčová

Audio pozvánka: k přímému poslechu i ke stažení v Mp3

Mp3


SPUSTIT/STÁHNOUT | Radnice Olomouc audiopozvánka