Olomouc, Arcidiecézní muzeum

Publikováno 12.02.2019 10:51 Hejčová Alena


Obrázek

Památka k návštěvě:

Olomouc, Arcidiecézní muzeum

Aktualizováno: 12. 2. 2021

Lokalita:  mapa  

Arcidiecézní muzeum se nachází v Olomouci na Václavském náměstí, v blízkosti tramvajové zastávky U Dómu.    

Možnosti prohlídky:

Arcidiecézní muzeum v Olomouci bude od 1. února 2021 minimálně rok uzavřené pro veřejnost z důvodu rozsáhlé rekonstrukce. O jeho otevření vás budeme informovat.

Komentované prohlídky muzea s průvodcem pro objednané skupiny, komentované prohlídky aktuálních výstav, možnost využití prostor pro tvořivé aktivity návštěvníků, (pro nevidomé pouze s doprovodem). V Křížové chodbě Románského biskupského paláce jsou k dispozici dva haptické exponáty: model románského a gotického okna. Hlasový průvodce pro chytré mobilní telefony, tablety a podobná zařízení - pro využití hlasového průvodce je zde možnost zapůjčení muzejního tabletu v muzejní prodejně. Pro poslech je nutno použít sluchátka, která též lze zapůjčit v muzejní prodejně za vratnou zálohu 100,- Kč, při zapůjčení sluchátek je cena za jednorázové hygienické návleky 20,- Kč. V nabídce jazyků hlasového průvodce je čeština, angličtina, němčina, ruština, polština, čínština a korejština.

Objednávání: Komentované prohlídky a doprovodné programy jsou pouze na objednávku u vedoucího edukačního oddělení Mgr. Marka Šobáně Ph.D., nebo Mgr. Hany Lamatové.

Kontakt: tel.: 770 147 526, 585 514 174, soban@muo.cz  lamatova@muo.cz

Otevírací doba: Od dubna do konce září otevřeno denně mimo pondělí od 10.00 do 18.00 hodin (poslední vstup 17.30 hodin). Každou středu a neděli vstup zdarma.

Vstupné:  ZTP 50 Kč, ZTP/P 50 Kč, doprovod  0 Kč.

Trasa:

Vlakem: Před vlakovým nádražím se nachází stanoviště tramvají s ozvučeným panelem – ovládání VPN. Pojedete tramvají č. 2, 4 nebo 6 směr centrum a vystoupíte na zastávce U Dómu. Dále budete pokračovat několik metrů ve směru jízdy a hned zahnete podél rohu budovy vpravo a podél ní budete pokračovat rovnou ulicí do mírného stoupání. No konci budete pokračovat přímým směrem, a pak vpravo podél vlnící se linie tráva asfalt a zídky muzea. Tudy přijdete k otevřené bráně do nádvoří muzea na Václavském náměstí. Na protější straně Čestného nádvoří, které projdete přímým směrem, se nachází hlavní vchod do muzea. V případě komentované prohlídky vás dle domluvy může u brány, nebo u vchodu čekat průvodce.

Autobusem: Po projití podchodu a přejití tramvajových kolejí v přímém směru pojedete ze zastávky Autobusové nádraží, podchod tramvají č. 4 směr centrum a vystoupíte na zastávce U Dómu. Dále budete pokračovat několik metrů ve směru jízdy a hned zahnete podél rohu budovy vpravo a podél ní budete pokračovat rovnou ulicí do mírného stoupání. No konci budete pokračovat přímým směrem, a pak vpravo podél vlnící se linie tráva asfalt a zídky muzea. Tudy přijdete k otevřené bráně do nádvoří muzea na Václavském náměstí. Na protější straně Čestného nádvoří, které projdete přímým směrem, se nachází hlavní vchod do muzea. V případě komentované prohlídky vás dle domluvy může u brány, nebo u vchodu čekat průvodce.

V Olomouci průběžně probíhají opravy komunikací. Je proto vhodné si před plánovanou cestou Vyhledat spojení

Poloha a přístup k objektu a orientace v něm – pro lepší představu nevidomých

Arcidiecézní muzeum sídlí v bývalém Přemyslovskm hradu, který se rozkládá na tzv.Václavském návrší v Olomouci. Muzeum spravuje celý komplex vzájemně propojených historických budov areálu hradu. Areál zahrnuje budovy Kapitulního děkanství na západní straně, gotický Nový hrádek s okrouhlou obrannou věží, v jejíž horní části je kaple svaté Barbory a románsko-gotický Zdíkův palác na východní straně s kostelem svaté Anny, a budovy purkrabství uprostřed celého areálu.

Zde se také nachází hlavní vchod do Arcidiecézního muzea, k němuž je třeba z Václavského náměstí projít branou a v přímém směru Čestným nádvořím. V interiéru jsou označeny schody, výtahy a WC. Přítomní kustodi jsou vždy návštěvníkům k dispozici.

Arcidiecézní muzeum Olomouc je první památkou v České republice, která získala prestižní označení "Evropské dědictví".

Web objektu: Arcidiecézní muzeum

web s informacemi o objektu:  Arcidiecézní muzeum na Wikipedii

Přístupnost webových stránek prověřena programem JAWS a NVDA. Přístupnost je vyhovující. 

Poznámka:  

Do muzea může vodicí pes. Při objednávání je třeba jeho přítomnost oznámit.

WC je přístupné v době návštěvy muzea v přízemí a v prvním patře. S navigací pomohou kustodi.

Informace jsou platné k datu aktualizace.

Fotogalerie: Zonerama

Audio pozvánka k přímému poslechu i ke stažení v Mp3


Mp3


SPUSTIT/STÁHNOUT | Audio pozvánka Arcidiecézní muzeum Olomouc