Jak jsme navštívili Dobrušku

Publikováno 26.05.2025 13:39 Odbočka Náchod


Obrázek

Zrakově postižení z Náchoda navštívili Dobrušku

Členové Oblastní odbočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých v Náchodě přijali v úterý 20. května 2025 pozvání zakládajících členů spolku Doteky naděje paní Renaty Moravcové a pana Petra Tojnara k návštěvě spolku a prohlídce nových prostor s názvem Mozaika.

Milá a usměvavá paní Renata nás čekala s vodícím pejskem Lexem na autobusové zastávce a doprovodila nás k rodnému domku F.L. Věka. Milá a ochotná paní průvodkyně Věra Šmídová nám při komentované prohlídce ukázala obytnou světničku připomínající bydlení lidí na počátku 19. století s ručně malovaným nábytkem, kolovrátkem, loučníkem a spoustou dalších dnes již nepoužívaných předmětů. Ve vedlejší místnosti v kupeckém krámě jsme si mohli osahat předměty jako jsou drclák, šráček či trdlo a různé zemědělské nástroje. Dominantou krámku jsou dřevěné držáky na váhy v podobě dvou mořských panen, které skutečně pocházejí z Hekova majetku a byly použity i při natáčení televizního seriálu F. L. Věk

Cestou do Mozaiky jsme navštívili bohaté trhy na místním náměstí. Obdivovali, ochutnávali a nakupovali jsme zde místní speciality.

Poté jsme se přesunuli do Mozaiky. Prohlédli si nově zařízené prostory a při výborné kávě, čaji a makové bábovce si poslechli komentované promítání o činnosti spolku. Z každé komentované fotografie byl vidět a slyšet hlavní cíl spolku Doteky naděje a to: propojovat svět s handicapem se světem lidí zdravých. Renata a Petr prostě laskavostí rozsvěcují svět.

Čas utíkal velmi rychle a my jsme se museli přemístit do budovy staré radnice, kde jsme měli domluvenou další komentovanou prohlídku. Přivítala nás milá paní průvodkyně Dagmar Žďárková. Povídala nám zde o mohutných požárech, které radnici, město Dobruška a její blízké okolí v minulosti zasáhly. S ohledem na náš zrakový a pohybový handicap nás provedla po upravené reprezentativní obřadní síni, sloužící svatbám, vítání nových občánků města i přijímání vzácných hostů. V budově staré radnice jsme shlédli také románskou křtitelnici, která je nejstarší hmotnou památkou města, prvotiny světoznámého malíře Františka Kupky a ve věži radnice expozice muzea věnované dějinám města a hrdelnímu právu.

Nechyběl ani výborný oběd v restauraci U Jelena. Po krátkém posezení jsme se za doprovodu paní Renaty a vodícího pejska Lexe vydali na autobusovou zastávku a plní zážitků a dojmů odjeli zpět do Náchoda.

Velké poděkování za příjemně strávený den v Dobrušce patří paní Renatě Moravcové, panu Petru Tojnarovi, průvodkyním paní Věře Šmídové a paní Dagmar Žďárkové a městu Dobruška za bezplatný vstup do domku F.L.Věka a Radnice. Do Dobrušky se opět zase někdy rádi vrátíme.

Za odbočku SONS Náchod napsal Aleš Podlešák


Obrázky