Odbočka České Budějovice město

 
Adresa:

Karla Šafáře 64, 370 05 České Budějovice

Provozní hodiny:
Pondělí 8:00 - 16:00
Ostatní dny po telefonické domluvě

 

Kontakt na jednotlivé pracovníky:

předseda: Mgr. Marek Müller
tel.: 774 623 709, e-mail: muller@sons.cz

administrativní pracovník: Bc. Helena Kálalová
tel.: 725 296 007, e-mail: kalalovahelena@seznam.cz
e-mail: cbmesto-odbocka@sons.cz

Při návštěve odbočky prosíme o dodržování všech nařízení v souvislosti s koronavirovou situací. Dodržujte hygienu.

 

Činnost pracoviště byla v roce 2021 a 2022 podpořena dotací z rozpočtu Jihočeského kraje:

logo jč kraj (jpg; 7 KB)                
Jihočeský kraj                

 

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky. Výstupy projektu nereprezentují názor Úřadu vlády České republiky a Úřad vlády České republiky neodpovídá za použití informací, jež jsou obsahem těchto výstupů.


Počítadlo zobrazení: 3888

Příspěvky

Publikováno 08.01.2024 12:09, České Budějovice město Odbočka

Exkurze Budvar

Obrázek

Dne 6. 1. 2024 jsme se zúčastnili exkurze Budějovického Budvaru - národního pivovaru. Byla to naše první spolupráce s organizací Jiříkovo vidění.

Náš průvodce měl pro nás připravenou speciální prohlídku, aby vyhovovala i nevidomým účastníkům. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí, např., že Budvar pivo se vaří pouze v Českých Budějovicích, takže máte jistotu, že vždy dostanete na stůl budějovický originál. Přímo v pivovaru se nachází 300 m hluboká artéská studně, z níž křišťálově čistá voda, dědictví jezera z doby ledové, dává pivu nezaměnitelnou chuť. Z této jedinečné vody, z prvotřídního chmele a moravského sladu, tedy z těchto českých surovin, se vaří každá várka piva. Pivo zraje v ležáckých tancích, ve kterých si každá várka pobude vždy tak dlouho, dokud se plně nerozvine její chuť.

Radost nám udělala i ochutnávka různých typů piv a různých druhů sladu.

 

 


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 08.01.2024 11:53, České Budějovice město Odbočka

Vánoční besídka

Obrázek

Dne 18. 12. 2023 jsme se jako členové SONS setkali na vánočním večírku v baru Žíznivá gumovka, kde jsme si užili úžasnou vánoční atmosféru. Majitelé pro nás připravili obložené mísy se samými dobrůtkami, většina z nás přinesla k ochutnání napečené cukroví a dokonce přišel i Ježíšek. 

Takže zase za rok! 

Publikováno 03.01.2024 19:38, České Budějovice město Odbočka

Informátor 3 2023


 

Publikováno 14.11.2023 20:58, České Budějovice město Odbočka

Tvořeníčko tvoření

Obrázek

A začínáme tvořit! Velký stůl sice ještě nemáme, ale my si poradíme. 6. 11. se drátkování povedlo. 

Publikováno 14.11.2023 20:41, České Budějovice město Odbočka

Jiříkovo vidění 25. 10. 2023

Obrázek

Dne 25. 10. jsme se zúčastnili prezentace projektu Jiříkovo vidění v restauraci Žíznivá gumovka. 

Jiří Pardubský nás a všechny ostatní přítomné s projektem seznámil a my jsme přítomným předvedli pomůcky a hry pro nevidomé. 

A o čem vlastně projekt je? Dovolím si citovat přímo z internetových stránek http://www.jirikovovideni.cz.

"Jiříkovo vidění je charitativní projekt, který vznikl z myšlenky pomoci nevidomému kamarádovi.

Jiří Pardubský přišel o zrak před svými 33. narozeninami.

Jelikož Jiří miluje pivo a vše kolem něj, seznámil se s Petrem Kvášem, jednatelem Pivovaru Přeštice s.r.o., a jeho prostřednictvím s Aloisem Neumanem, jednatelem bezpečnostní agentury ALI 21, s.r.o., která se pohybuje v pivovarnictví a zajišťuje mnohé pivovarské akce. 

Jelikož je pan Jiří v pivovarském světě známý (pod přezdívkou „Slepejš“), vznikla myšlenka na výrobu speciálního druhu piva a jeho prodeje pro charitativní účely. Z výnosu by se zakoupila speciální pomůcka – kamera, která by Jiřímu pomohla při každodenních činnostech.

Tato myšlenka se zalíbila i dalším jednatelům minipivovarů, jimiž jsou RNDr. Marek Bastl, Ph.D. (Pivovar Hulvát, s.r.o.), Tomáš Benda (Psychovar, s.r.o.), Ing. Adam Šauer (Hákův parní pivovar s.r.o.), Marek Hudeček (Pivovar Louka s.r.o.) a Ing. Petr Hubrt (Pivovar Hutschn-Bräu z Rakouska), a jejich spojením vznikl projekt Jiříkovo vidění, pro nějž bylo vyrobeno šest speciálních várek piva – po jedné v každém zapojeném pivovaru:

Bylo uvařeno cca 2000 litrů každého druhu piva. Část piva již byla vyčepována na akcích při představování projektu. Přesný popis jednotlivých druhů piv bude uveden na webových stránkách https://www.jirikovovideni.cz.

První možnost ochutnání měli lidé na začátku září na degustační akci Slunce ve skle. Jejich zpětná vazba byla velice příjemná a od organizátorů jsme navíc dostali možnost prezentace stánku zdarma a také příležitost projekt poprvé představit z pódia.

Další možnost ochutnat uvařená piva a představit projekt byla při oslavách založení společnosti ALI 21, s.r.o. konaných v Písecké bráně 22. 9. 2023. I zde byla reakce velmi pozitivní.

Další možnost bude ve středu 11. 10. 2023 u příležitosti 3. kola domácího fotbalového poháru MOL CUP mezi celky FK Viktoria Žižkov a SK Sigma Olomouc.

Mimo tyto eventy bude možnost ochutnat piva ve speciálně vybraných místech po celé České republice a v Rakousku, kde budou moci lidé přijít a podpořit tento projekt při tzv. Tap takeover. Tj. při akcích v pivotékách, kdy budou na čepu všechna uvařená piva najednou.

Seznam míst bude uveden na webových stránkách www.jirikovovideni.cz. a celý projekt bude oficiálně spuštěn během měsíce října při příležitosti Mezinárodního dne zraku, který každoročně poukazuje na důležitost zvyšování povědomí veřejnosti o slepotě a poruchách zraku, jež jsou jedním z hlavních mezinárodních problémů veřejného zdraví.

Navíc budou mít lidé šanci podpořit projekt zakoupením speciálního six packu, tj. šesti plechovek výše uvedených piv uvařených speciálně pro tento projekt.

Dále jsme založili transparentní účet u Komerční banky a.s., kam mohou lidé také přispět, pokud nepijí pivo nebo nebudou mít čas zajít ochutnat uvařená piva.

Transparentní účet KB, aktuálně vybráno 49 766,00

Protože se projekt rozrostl, spojili jsme se i se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR (SONS).

Tato organizace nám v případě většího výběru peněz než jsme původně plánovali pomůže vybrat další lidi, kterým je potřeba pomoci. Z vybraných peněz se budou pořizovat konkrétním lidem konkrétní pomůcky, jejichž seznam bude uveden na webových stránkách projektu.

Pevně věříme, že bude mít projekt Jiříkovo vidění přesah do více rovin.".

  

Publikováno 22.10.2023 19:15, České Budějovice město Odbočka

Společný koncert Vokál klubu SONS ČR a českobudějovického smíšeného sboru ABVUN

Obrázek

V sobotu 21. 10. 2023 jsme se zúčastnili společného koncertu Vokál klubu SONS ČR a českobudějovického smíšeného sboru ABVUN  v kostele Panny Marie Růžencové v Českých Budějovicích. 

Vystoupení uvedl smíšený sbor ABVUN, následoval Vokál klub a na závěr oba sbory zazpívaly několik společných písní. 

Bylo úžasné mít jedinečnou možnost slyšet, jak nevidomí a slabozrací zvládají zpívat čtyřhlasý repertoár, i jak jim to ladí společně se sborem ABVUN. Děkujeme sbormistrovi, který svůj sbor Vokál klub doprovázel a svými komentáři několikrát publikum rozesmál.

Těšíme se na další vystoupení, zřejmě to vánoční.

  

Publikováno 26.09.2023 18:07, České Budějovice město Odbočka

Hrajeme deskové hry

Pravidelně jednou za 14 dní v pondělí hrajeme deskové hry, kdo další se přidá?

 

 

 


Počet obrázků: 1

 

Publikováno 26.09.2023 17:33, České Budějovice město Odbočka

Exkurze Temelín září 2023

Dne 23. 9. 2023 jsme se zúčastnili přednášky o jaderné elektrárně Temelín, která probíhala v zámečku v informačním centru elektrárny. Poslechli jsme si velmi zajímavou přednášku o výstavbě a fungování elektrárny doplněnou spoustou zajímavostí, zvukovými efekty a možností seznámit se s modely nekterých částí elektrárny, např. chladící věže, jaderného reaktoru apod. Tímto děkujeme velmi milé paní průvodkyni za trpělivost a za odpovědi na všechny naše dotazy. 

Helena Kálalová

 


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 07.09.2023 22:05, České Budějovice město Odbočka

Informátor 2 2023


 

Publikováno 07.09.2023 21:38, České Budějovice město Odbočka

Informátor 2 2023


 

Publikováno 03.08.2023 19:11, České Budějovice město Odbočka

Edukační centrum Ponorka

Počet obrázků: 4

 

Publikováno 03.07.2023 21:21, České Budějovice město Odbočka

Výlet - rybník Olšina

Obrázek

Dne 1. 7. 2023 jsme se jako členové Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých spolu se členy Klubu držitelů vodících psů vydali na krásný výlet okolo rybníka Olšina, který se nachází v malebné pošumavské krajině, na okraji CHKO Šumava, jen pár kilometrů severně od vodní nádrže Lipno.

Rybník byl vybudovaný na počátku 15. století a je nejvýše položený chovný rybník v Čechách (731 m n. m.). Oblíbeným výletním cílem se rybník stal v roce 2020, kdy zde Vojenské lesy a statky vybudovaly a zprovoznily přes sedm kilometrů dlouhou naučnou stezku, vedoucí kolem celého rybníka. 

Pochvala patří všem zúčastněným hendikepovaným, kteří celou trasu zvládli naprosto bez problémů. Naučnou stezku jsme prošli cca za tři hodiny a v cíli jsme se za výkon odměnili výborným obědem. 

Po cestě jsme začali plánovat další výletní cíle, na které se už teď všichni moc těšíme a jsme zvědaví, kdo další se k nám ještě přidá.

 


Počet obrázků: 4

 

Publikováno 23.05.2023 20:24, České Budějovice město Odbočka

23. ročník hudebního multižánrového festivalu GEJZÍR fest open air 27.5. a 28.5. 2023

Obrázek

„GEJZÍR fest open air“

Setkání lidí, kteří dělají něco z radosti a je pro ně normální se o to podělit s ostatními. Setkání muzikantů, začínajících umělců, profesionálů i amatérů i těch, co vystupují sporadicky a chtějí předvést něco ze svého umění bez tlaku "šoubyznisu" v Českých Budějovicích areál zahrádkářské kolonie na Pražském předměstí České Budějovice 3 cca 750 m od křižovatky Pražská x Nádražní x Strakonická sjezd z Nádražní ul. Loc: 48°59'23.434"N, 14°28'42.532"E

V sobotu od 10:00 hodin na rock metalovém koncertu uslyšíme skupiny WARHAWK power-metal České BudějoviceCarpathia heavy-metal Týn nad VltavouKarbon metal Týn nad VltavouRENTGEN heavy-metal Týn nad Vltavou, skupina Štamgast a LARVA ČeskéBudějovice, Rendykancl rock z Veselí nad Lužnicí.

V neděli od 10:00 hodin se rozjede hudební festival nejen folkových, bluegrassových a countryových skupin WEEKEND, TŘETÍ MÍZA s Tomášem Berkou a Vojtou Zíchou, ZHurta folk acoustic Praha, ŽELIBOYS, DRC, JEN TAK TAK folková kapela z jihu ČechSPOLEKTIV, Honza FRANC, Deaf Dog Boys jihočeští bluegrassoví veteráni, ŽIVELNÁ POHROMA hudební seskupení Domova sv. Anežky, o.p.s. Čihovice Týn nad Vltavou.

V neděli doprovodný program pro děti.

Benefiční akce jejíž případný výtěžek je věnován na charitativní účely činnosti nestátní neziskové organizace.

Vstupné dobrovolné.

V neděli Vás k poslechu zve i člen naší odbočky Radek Žalud, který se na své účasti domluvil s orgánizátory až po vytištění plakátů a vystoupí cca v 11:30 hodin. 


Počet obrázků: 1
Začátek: 27.05.2023 10:00
Konec: 28.05.2023
Kde: v Českých Budějovicích areál zahrádkářské kolonie na Pražském předměstí České Budějovice 3 cca 750 m od křižovatky Pražská x Nádražní x Strakonická sjezd z Nádražní ul. Loc: 48°59'23.434"N, 14°28'42.532"E

 

Publikováno 15.05.2023 22:32, České Budějovice město Odbočka

Informátor 1 2023


 

Publikováno 09.05.2023 15:56, České Budějovice město Odbočka

2. SVATOJÁNSKÝ PLES

Obrázek

Hraje skupina Old Steamboat Jazzband

Rezervace vstupenek - farniples.hluboka@gmail.com

                                     tel. 724 574 834


Začátek: 20.05.2023 00:00:20
Konec: 20.05.2023
Kde: Parkhotel Hluboká nad Vltavou

 

Publikováno 14.04.2023 20:38, České Budějovice město Odbočka

Přednáška na téma "život nevidomých a vodící pes"

Obrázek

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ve spolupráci s Klubem držitelů vodících psů pořádají přednášku na téma "život nevidomých a vodící pes".

 


Počet obrázků: 1
Datum: 25.04.2023 16:00
Kde: Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích - audiosál, Lidická 1, České Budějovice

 

Dne 28. 3. 2023 se členové SONS se svými přáteli zúčastnili koncertu, který se svými studenty z Konzervatoře v Českých Budějovicích připravily Barbora Liláková a Jitka Šlechtová. Koncert se nesl v duchu variací na balkánské lidové melodie. Pro nás všechny přítomné posluchače byl tento večer  krásný hudební zážitek.


Počet obrázků: 2

 

Publikováno 09.03.2023 12:01, Adéla Musilová

Prezentace hry pro nevidomé Qardo

  329517173_1352744678842040_4829994107235323177_n (1)    330138166_1664631760646022_8937319568223551837_n (1)       330131251_2092710914272193_6808002257158834736_n 328633190_554633869935142_4992860874360935098_n (2) 

 

 

Prezentace hry pro nevidomé Qardo, která proběhla dne 08.02.2023 v Českých Budějovicích, v budově Jihočeské vědecké knihovny v přednáškovém sále hudebního oddělení knihovny.

  

Publikováno 07.02.2023 15:36, Adéla Musilová

Koncert swingového orchestru ČRO České Budějovice

koncert swing 04_2022 

Dne 19.12.2022 navštívili členové SONS České Budějovice – město v prostorách Českého rozhlasu České Budějovice koncert swingového orchestru.


Začátek: 19.12.2022
Konec: 19.12.2022
Kde: Český rozhlas České Budějovice, U tří lvů 1, 370 01 České Budějovice

 

Publikováno 15.12.2022 09:02, Adéla Musilová

Výlov Munického rybníku (Hluboká nad Vltavou)

Výlov Munického rybníka dne 28.10.2022.


Datum: 28.10.2022
Kde: Munický rybník, Hluboká nad Vltavou

 Zobrazena stránka 1 z 3 (celkem 49 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3

Počítadlo zobrazení: 3888