Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 20, říjen 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
POZVÁNKA: Den otevřených dveří
LIDÉ KOLEM NÁS: Pracovali jsme pro magistrát i Městská divadla pražská
V SÍTI
Jak se studuje v Olomouci
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Přivřené dveře I.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Mezinárodní den bílé hole
SPORT: Olomoučtí sportovci měli důvod k oslavám
Nabídka periodik na rok 2024


ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Přivřené dveře I.


Už jste to někdy slyšeli?
Druhá puberta, druhý dech, přechod, syndrom zavírajících se dveří – a další příměry změn, které běžně nastávají v období zrání, podzimu života, nástupu seniorského věku.
Zdá se mi, že čeština soustředěně vymýšlí další metafory pro specifické období dospělosti, které začíná přibližně 45 rokem a končí zhruba 65 rokem života.
Upřímně – nelíbí se mi ani číselné ohraničení tohoto období. Důležité je přece, čím se člověk v každém životním období prezentuje. Po čtyřicítce se většinou prezentujeme tím, čeho jsme v životě dosáhli a ještě chceme dosáhnout. Charakterizují nás mnohá očekávání, především vůči sobě a své rodině. Už nepovažujeme za podstatné výkony, jako spíše produkty těchto výkonů. Hodně si potrpíme na respekt a zasloužené uznání, víc nám začíná záležet na vlastní úctyhodnosti a pevném postavení ve své sociální bublině.
A jak by řekl klasik – každej to máme jinak nastavený. Tak jaképak věkové ohraničování?
Zlatá slova, mohl by potvrdit psychoterapeut.
Nejlepší ovšem bude, když si přečtením následujících článků na pokračování každý z nás tak trochu udělá pořádek ve svých pocitech a citech, když si srovná svůj žebříček hodnot a udělá si čas, aby si tak trochu naplánoval svou nejbližší budoucnost.
Ale pozor u toho plánování! Moc se mi líbí bonmot, který říká – chceš-li pobavit Pána Boha, seznam ho se svými plány!
Ať při vzpomínání, jak krásné to bylo před lety, tak i při plánování budoucnosti bychom měli především hovořit se svým druhým Já o přítomnosti. Co právě chci, co určitě nechci, co nebo koho miluju, co upřímně nesnáším, jak se mi líbil dnešek, co dobrého bych chtěl zažít zítra.
Život není tak dlouhý, jak jsme si mysleli, ani tak krátký, jak si myslíme. Život je kontinuální proces krizí a jejich řešení. Všimněte si, že krize, kterými jste prošli, vás nezabily, ale posílily. Určitě tak zvládnete i tzv. krizi středního věku. A pokud máte vtíravý pocit, že musíte ukončit nástup, protože se dveře zavírají, hlavně do těch dveří nestrkejte nohu ani svou bílou hůl. Zůstaňte v klidu na nástupišti a využijte čas čekání k vymýšlení zábavných historek o odjíždějícím vlaku. A pokud jste zůstali na opačné straně, dočkejte další zastávky. Na příští zastávce se pokojně rozhodněte, co zamýšlíte dál. Užijte si dar překvapivého kroku. Jste-li šikovní, najdete nový a zajímavý prostor k ohledání a využití. Nejste-li šikovní, budete se chvilku motat, než vám někdo pomůže, ale i tento zážitek vás posílí. A jste-li vzteklí, že není po vašem, snadno do něčeho narazíte nebo někam spadnete.
Ano, to všechno v sobě zahrnují krize. Cílem následující série článků o tomto období je, abyste porozuměli sobě i svým blízkým ve chvílích, které mohou být docela složité a nečekaně těžké. Vaším úkolem je, chcete-li vejít do dveří s hlavou hrdě vztyčenou, abyste vzali rozum do hrsti a naději do srdce.
Budete-li nám chtít napsat o svém vlastním překonávání krize středního věku, rádi s vámi budeme sdílet zkušenosti dobré i špatné. Pište na adresu redakce časopisu zora a v předmětu uveďte Přivřené dveře.

Jak to vidí odborníci, aneb co najdete na internetu nebo v učebnicích
Podle psychologů postihne krize středního věku každého muže i ženu, i když se jejich problémy od sebe značně liší. Někdy trvá měsíce, někdy roky, ale někdy, především u mužů, se krize může protáhnout až k nekonečnu. Hodně záleží na způsobu, jakým člověk prožil svůj nejproduktivnější věk, rodinný život, svou seberealizaci. Jaký smysl našel nejen v pomíjejících zážitcích, ale v celé koncepci svého dosavadního stylu života.
Stalo se obecným (ne však univerzálním) názorem, že muži si v této fázi životních změn najdou milenku, případně mladou manželku, a snaží se o tzv druhou mízu. Znamená to většinou dramatické pálení mostů, vyždímání bankovního konta, litry potu v posilovně a hlavně spoustu nesplněných očekávání, a to nejen u staronových otců s duševním potenciálem dědečků. Po odlivu prudce okysličené krve se pravidelně dostavuje emoční kocovina, zklamání, únava a nespokojenost s osobním komfortem. Tak to prostě bývá, když to nevyšlo.
Shrnutí: já ještě dokážu spoustu věcí, jen mě pusťte k příležitostem!

Ženy mohou dělat bezpočet nesmyslných rozhodnutí, aby revitalizovaly svůj nemladý vzhled i charisma. Podstupují předražené kosmetické zákroky srovnatelné se středověkým mučením, absolvují desátou univerzitu třetího věku, investují do diet, cestování a wellness, protože o jejich zavařeniny a kastrůlky s kompletními obědy už generace jejich dětí ani vnoučat nestojí. Není nic výjimečného, když pošetilá žena po čtyřicítce naváže tzv. fatální vztah s novým mužem svého srdce, často o mnoho mladším, než je ona sama. Možná je to kompenzace pocitu vyprázdněného hnízda, možná potřeba sebepotvrzení. U žen se takové období obvykle nazývá strach ze stárnutí, chytání ujíždějícího vlaku.
Příčiny těchto i podobných řešení vnitřní nespokojenosti a pocitů marnosti jsou převelice složité a hlavně košaté. Co žena, to příběh. Konce příběhu bývají v lepším případě trapné, v horším tragické.
Shrnutí: Všichni si myslí, že patřím do starého železa, ale podívejte se, já zářím!
Není moudré učit se o krizích pouze z internetu nebo populárně psychologických učebnic, jakkoliv i zde je možné získat užitečné informace. Jen ty rady bývají někdy problematické a každému se nemusejí hodit.
Zajímavé je, že ve virtuálním prostředí těžko najdete definici krize středního věku v souvislosti s objevivší se nemocí nebo handicapem. Nemluvím ani o tom, že by se na internetových stránkách někdo zabýval problematikou lidí, kteří v důsledku degenerativního onemocnění zraku (např. makulární dystrofie nebo jiné sítnicové vady) dramaticky pozbývají dosavadních dovedností, návyků, profesionálního uplatnění nebo společenského profilu. Nenajdete ani odborné rady pro manželské páry, kdy jeden z nich v důsledku ztráty zraku ztrácí dosavadní výkonnost i osobní esprit, zatímco ten druhý nesystematicky hledá způsob, jak pomoci nebo jak od všeho utéct. Partnerské nebo rodinné vztahy, které se mění ve své dosavadní podstatě, nejspíš nemají ideální obecné know-how. A přece, mnohé rodiny vytrvají, naučí se žít ve změněných podmínkách, a dokonce mají radost ze života. Inu, v dobrém i zlém, ve zdraví i nemoci, v mládí i stáří…
V následujících článcích na uvedené téma se pokusíme některé důležité informace o změnách v osobnosti stárnoucího člověka popsat především s ohledem na prožívání odcházejícího mládí spolu s odcházejícím zrakem nebo jeho absencí. Budeme spolu s vámi uvažovat o situaci, se kterou se mnozí z nás dosud nevyrovnali a neúspěšně hledají cestu ven z této krize. Ač nezvány, objevují se typické příznaky charakterizované fyzickými, psychickými i sociálními změnami. Objevují se nenápadně, plíživě, leč neúprosně. Zpochybnit je nelze, jakkoliv se o to můžeme pokoušet. A to bolí!

Obecné znaky krize středního věku a stárnutí

Fyzické příznaky
• vrásky
• svalová ochablost
• šedivění
• špatné držení těla
• nemotorná chůze a neobratné pohyby v prostoru
• výskyt chronických a degenerativních onemocnění
• ztráta energie
• nadváha
• úbytek libida a ztráta plodnosti
Psychické příznaky
• pocit nudy
• ztráta motivace
• pocit marnosti a pochyby o smyslu života
• duševní únava
• nespavost
• rozmrzelost, plačtivost, hněvivost
• frustrace a pocit méněcennosti
• zklamání a nenaplněná očekávání
• nezdravá citová závislost
• sklony ke zneužívání alkoholu, léků nebo omamných látek
Společenské příznaky
• nejistota v profesní sféře
• ztráta atraktivity a syndrom nenahraditelnosti
• omílání starých historek a vnucování vlastních zkušeností
• úbytek kontaktů a ztráta blízkých osob
• únava ze stereotypů a podřizování se mladším autoritám
• zmenšující se flexibilita a adaptace na nové podmínky
• sílící pocit osamělosti a nedostatečného ohodnocení
Popsané příznaky krize středního věku nejsou zdaleka vyčerpané. Ale i tak můžeme některé z nich pocítit na vlastní kůži, klouby i duši. Důležité je chtít této životní fázi porozumět jak u sebe, tak u druhých. Porozumět, omezit ztráty, posbírat nálezy a hlavně – co nejméně škodit sobě i svému okolí!
(Pokračování)
PaedDr. Jaroslava Novotná


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
POZVÁNKA: Den otevřených dveří
LIDÉ KOLEM NÁS: Pracovali jsme pro magistrát i Městská divadla pražská
V SÍTI
Jak se studuje v Olomouci
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Přivřené dveře I.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Mezinárodní den bílé hole
SPORT: Olomoučtí sportovci měli důvod k oslavám
Nabídka periodik na rok 2024


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 20, říjen 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Kalendárium
Přehledně
POZVÁNKA
Den otevřených dveří
LIDÉ KOLEM NÁS
Pracovali jsme pro magistrát i Městská divadla pražská (Marie Zemanová)
V SÍTI
Jak se studuje v Olomouci
ZORA RADÍ A INFORMUJE
O čem se moc nemluví – Přivřené dveře I.
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Mezinárodní den bílé hole
SPORT
Olomoučtí sportovci měli důvod k oslavám
Nabídka periodik na rok 2024



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR