Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 20, říjen 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
POZVÁNKA: Den otevřených dveří
LIDÉ KOLEM NÁS: Pracovali jsme pro magistrát i Městská divadla pražská
V SÍTI
Jak se studuje v Olomouci
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Přivřené dveře I.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Mezinárodní den bílé hole
SPORT: Olomoučtí sportovci měli důvod k oslavám
Nabídka periodik na rok 2024


STALO SE: Kalendárium


Podzim zdůrazňuje nutnost přijímat přítomnost. Prostřednictvím hojnosti darů přírody, ale i zpomalením jejího rytmu i uvědoměním si skutečnosti, že vše, včetně krásy i života samotného, je pomíjivé. Možná právě proto si 10. října připomínáme nejen Světový den zraku, ale i Světový den duševního zdraví. I ono je jedním ze základních předpokladů spokojeného života. Pokud trpíte změnami nálad, nespavostí, úzkostmi nebo dalšími psychickými obtížemi, nebojte se o svých problémech mluvit a vyhledat lékaře.
Věděli jste, že náš časopis je o celých pět let starší než rozhlasová stanice BBC (British Broadcasting Corporation)? Zatímco Zora vychází od roku 1917, BBC byla založena v Londýně až 18. 10. 1922. Od tohoto dne se už 101 let „protloukáme“ světem médií společně.

Za osobnostmi našeho světa se pravidelně vydáváme do „Tyflopedického lexikonu jmenného“ od Josefa Smýkala.
13. 10. 1876 se narodil český skladatel a hudební pedagog Leopold Josef Kubíček. Ve 14 letech byl přijat do brněnského ústavu pro výchovu nevidomých, kde se věnoval hře na několik hudebních nástrojů. Krátce byl i žákem Leoše Janáčka. Státní zkoušku ze hry na housle, klavír, varhany a ze zpěvu složil na konzervatoři v Praze. Poté se vydal do světa, ale do ústavu v Brně se v roce 1910 vrátil, aby zde učil hudbě. Jeho zásluhou se zvýšila úroveň přípravy žáků k profesionálnímu provozování hudby i k hudebně pedagogické činnosti. Pro nevidomé zavedl kurzy pro přípravu ke státním zkouškám na Brněnské konzervatoři. Sestavil braillskou učebnici hudební teorie „Hudební nauka v otázkách a odpovědích“. Jde o první publikaci svého druhu u nás a její přílohou jsou i reliéfní znaky běžné notace. A hudbu Kubíček i skládal. Dochoval se jeho „Trojlístek pro mladé pianisty“, několik mazurek a valčíků.

10. 10. 1894 zemřel anglický právník a tvůrce písma pro nevidomé William Moon (*1818). Ve čtyřech letech oslepl na jedno oko, později i na druhé. Seznámil se s tehdy známými písmy pro nevidomé, kterých bylo v Anglii a Skotsku okolo třiceti druhů. Žádné mu nevyhovovalo, a tak si v roce 1847 sestavil vlastní. Jde o soustavu reliéfních znaků, která vychází z tvarů latinky. Moonův systém je ze všech liniových písem jediný, který se v praxi ujal. Královská knihovna pro nevidomé v Londýně obsahovala ještě před 60 lety téměř polovinu svých knih v Moonově písmu. Minimálně do roku 1968 vycházelo i několik časopisů. Dnes je toto písmo významné pouze z historického a vývojového hlediska. A psací stroj pro psaní jeho písmem? Ten byste našli ve sbírkách slepeckého muzea v Madridu.

Pravidelně otevíráme i okénko do našich dějin. 11. 10. 1414 se na svou cestu do Kostnice vydal mistr Jan Hus. Na církevním koncilu hodlal obhájit své myšlenky, které mimo jiné kritizovaly stav církve, bohaté hodnostáře a jejich nešvary. Svými kázáními si získal obdiv širokých vrstev české společnosti. Lidé byli nadšeni, že slyší názory, které oni nahlas vyslovit nesměli. Pro církev však představovaly velké nebezpečí.
Téhož dne v roce 1424, tedy přesně o 10 let později, zemřel u Přibyslavi nikdy neporažený vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. A 23. 10. 1526 byl českým králem zvolen Ferdinand I. Stalo se tak po smrti předchozího českého krále Ludvíka Jagellonského, který padl v bitvě proti Turkům u Moháče. V českých zemích tak začala vláda dynastie Habsburků, která trvala až do roku 1918.

Několik knižních typů. 15. 10. 1920 se narodil americký spisovatel a scenárista Mario Puzo, autor "Kmotra", bestselleru z prostředí americké mafie. K němu napsal rovněž dva filmové scénáře a získal za ně dva Oscary. Máte-li chuť, přečtěte si i jeho "Temnou arénu", "Šťastného poutníka", "Blázni umírají", "Siciliána" nebo "Posledního kmotra".
19. 10. 1745 zemřel anglický spisovatel irského původu Jonathan Swift, autor proslulých "Gulliverových cest". Všechny zmíněné knihy najdete na kdd.cz nebo na biblio.ktn.cz.

A trochu muziky. Náš zatím neznámý Ital studoval skladbu na soukromé škole, neboť na konzervatoř ho nepřijali. Jeho první opera „Oberto“ měla úspěch, jenže v době, kdy mu umírá žena a dvě děti. Další opera „Jeden den vlády“ propadla. A pak, v roce 1842, dostal od Bertolomea Merelli libreto „Nabucca“. Prý přišel domů, odhodil ho, a ono se otevřelo na stránce s žalmem „Va, pensiero, sull'ali dorate“, tedy „Leť, myšlenko, na zlatých křídlech“. To ho zaujalo a zkomponoval slavný sbor Židů. Opery „Macbeth“, „Rigoletto“, „Trubadúr“, „Traviata“ nebo „Aida“ jsou i dnes v repertoáru známých operních domů. Psal ale i vokální skladby jako „Rekviem“, „Te Deum“ či „Stabat Mater“. Giuseppe Verdi se narodil 10. 10. 1813 v Le Roncole a zemřel v Miláně 27. 1. 1901. Jeho pohřbu se zúčastnilo přes čtvrt milionu lidí.

A na závěr pár citátů, rovněž ze světa muziky. Poznáte, od koho jsou? „Je snadné žít s očima zavřenýma.“ S tím bychom mohli polemizovat, zvláště později osleplí. Tenhle zní ale už věrohodněji: „S upřímností moc přátel nezískáš. Získáš s ní ale ty pravé.“ Čas třetího mnozí z nás už zřejmě "prošvihli". Tak jím udivte alespoň děti a vnuky: „Až jednou půjdeš přes most života, který tě vede z dětství do dospělosti, nespěchej. Podívej se na řeku života, která pod tebou tvoří víry. Postůj a podívej se. Touto cestou jdeš naposled. Nemůžeš se už vrátit. Jen bláznům je dopřáno vracet se.“ Má teď snad někdo pocit, že hodně svého času promarnil? Tak ještě jeden: „Čas, jehož marnění sis užil, není ztracený.“ Už víte? Tenhle muzikant začal hrát nejprve ve skupině Quarrymen. A pak, v roce 1956, potkal Paula McCartneyho. John Winston Ono Lennon se narodil 9. 10. 1940 v Liverpoolu. Jméno John dostal po dědečkovi, Winston na počest britského premiéra Winstona Churchilla a Ono přijal od své druhé ženy.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
POZVÁNKA: Den otevřených dveří
LIDÉ KOLEM NÁS: Pracovali jsme pro magistrát i Městská divadla pražská
V SÍTI
Jak se studuje v Olomouci
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Přivřené dveře I.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Mezinárodní den bílé hole
SPORT: Olomoučtí sportovci měli důvod k oslavám
Nabídka periodik na rok 2024


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 20, říjen 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Kalendárium
Přehledně
POZVÁNKA
Den otevřených dveří
LIDÉ KOLEM NÁS
Pracovali jsme pro magistrát i Městská divadla pražská (Marie Zemanová)
V SÍTI
Jak se studuje v Olomouci
ZORA RADÍ A INFORMUJE
O čem se moc nemluví – Přivřené dveře I.
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Mezinárodní den bílé hole
SPORT
Olomoučtí sportovci měli důvod k oslavám
Nabídka periodik na rok 2024



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR