Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 8, duben 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Z Republikové rady SONS
Přehledně
Výroční shromáždění KDVP
ODEŠEL MILAN PEŠÁK
Ohlédnutí za životní dráhou čestného prezidenta SONS
Kým pro mne byl Milan Pešák?
LIDÉ KOLEM NÁS: Úspěch jsme si přáli navzájem
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví - Jak prožívat tady a teď IV.
POVÍDKA: Chtěl jsem to opravdu takhle? Část druhá, vězeň
POZVÁNKA: Agora 2023
SPORT: Nevidomý plavec David Kratochvíl je světovým rekordmanem
Kuželkářský republikový šampionát dvojic


ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví - Jak prožívat tady a teď IV.


V předchozích dílech jsme si zkusili uvědomit pocity, které nás nutí opakovaně a zmateně dumat o věcech, které už jsme dávno vyřešili, anebo které prostě nikdy nevyřešíme. Vyzkoušeli jsme si i pár triků, které nás od zbytečného plýtvání duševní energií vrátí zpátky k nám samým, začali jsme si všímat toho co děláme, jak to děláme, co posloucháme a proč to posloucháme. V myšlenkách a také doslova jsme se dotkli svého těla, prožili jsme si pár minut ve sprše, které obvykle ani nevnímáme.
Někteří z nás objevili svůj nový světadíl, jiní dále odbývají náměty a pokusy zabydlit se v sobě a dopřát si prožitky, které nic nestojí, nekladou nároky a stále věrně čekají, až se jich naše mysl naplno ujme. Ale kde je zrovna tady a teď naše mysl?

Cvičíme-li se v aktivním prožívání drobných všednodenních činností, povšimneme si za krátký čas, že náš dobrý známý včelí roj myšlenek postupně mizí z naší mysli. Myšlenky, které nám putují hlavou, se teď více podobají ptákům, je možné je jednotlivě sledovat, někdy se daří je usměrnit. Ale co naplat!
V situaci, kdy si přejeme vypnout a třeba meditovat nebo poslouchat klavírní koncert, se přelétavec objeví a obtěžuje. Má tendenci těkat a stále měnit směr. A co nejhůř, za chvilku se k němu připojí další, každý zpívá svou vlastní písničku, každý předvádí svá vlastní peříčka.
V té chvíli je potřeba si uvědomit, že to, co se nám odehrává za očima, není realita, je to jen hra myšlenek, většinou už nějak zpracovaných nebo deformovaných. Nemusíme se s nimi ztotožňovat, nemají s naším životem nic společného, leda snad nějaký podvědomý záblesk, napůl vyhaslou a zkomolenou vzpomínku nebo představu. Tyto myšlenkové nabídky je dobré pojmenovat, třeba jako něco nedůležitého – „pocit“, „plánování“, „obavy, „touha“, „fantazie“. Pak už nebude takový problém se jich zbavit a vrátit pozornost k původní činnosti, tedy zmíněné meditaci nebo poslouchání hudby. Necháte-li se ale pohltit myšlenkami, které nikam nevedou, nic si nevyčítejte! Už to, že si uvědomíte, že jste podlehli pokušení, je dobrý krok k nápravě v příští podobné situaci.
Některé myšlenky se vracejí s nebývalou úporností. Nejvytrvalejší jsou ty, které nás přesvědčují, že např. řešení konfliktu, které jsme zvolili, není ideální. Ba co víc, že je chybné, nevýhodné, trapné, nežádoucí. Snažíme se sami sebe přesvědčit, že trváme na svém, to řešení jsem si zvolila já, je to moje právo a budu s tím nakládat tak, jak to považuji za správné.
Chvíli je klid. Naslouchám klavíru, dávám se hezky do pořádku. Ale ta vtíravá myšlenka, která se mě snaží usvědčit, převálcovat a donutit ke změně smýšlení, je tady zas, je jak vosa, která nedá pokoj, dokud mě nedostane. Po nějaké době jsem unavená, umořená, hudba mě dokonale přestala zajímat a já se dál peru s vosou, která mi bzučí v hlavě a je čím dál drzejší.
Napadlo vás někdy v podobné situaci otevřít okno? Co se stane? Vosa prostě odletí a je pryč.
Místo nekonečného boje s vtíravou myšlenkou, která vás osočuje, obviňuje a zpochybňuje, je dobré otevřít pomyslné okno a nechat myšlenku, ať si letí, kam umí. Vyprovoďte ji ve své mysli až k okennímu rámu a věnujte se sám sobě. Sledujte svůj dech, promněte si ruce, zkuste, jestli nemáte suchou kůži, naslouchejte zvukům kolem vás. Co se vám líbí, zopakujte, co se vám nelíbí, to změňte. Dýchejte z břicha do břicha, dech zpomalte, ruce si natřete příjemným krémem, zvukům věnujte patřičnou pozornost nebo je změňte za jiné.
Tady a teď nemá smysl hádat se s vlastními myšlenkami, tady a teď má smysl všímat si kde jsem, co dělám, co se mi líbí, co chci změnit a v čem hodlám setrvat a prožít si dobrou chvíli.

Možná jste někdy cvičili svého vodicího psa anebo jste se zúčastnili výcviku nějakého zvířete nebo ptáka. Ale i když jste úplní neznalci v oboru, zapřemýšlejte nad tím, čemu se obecně říká motivace. Uvažujte, proč vás některá myšlenka pobízí nebo naopak odrazuje v souvislosti s řešením konkrétního úkolu. Nejedná se o myšlenky těkavé ani stěhovavé, je to zcela logický sled vnímání skutečnosti a úvahy o ní.
Jsou zadání, do kterých se nám nechce. Když dáte povel asistenčnímu psu, aby vám podal spadlý jídelní nůž, můžete vsadit svou poslední bílou hůl, že to nebude chtít udělat. A proč taky? Kov v tlamě je nepříjemný, studí, nemá chuť, je tvrdý, vypadá nebezpečně. Pes prostě nemá žádný důvod, žádný motiv, aby tu věc zvedl a následně ještě hezky podal pánovi přímo do ruky.
Při výcviku můžete použít dva druhy motivace – odměnu nebo strach. Obě fungují. Jeden pes splní příkaz, protože se už nemůže dočkat pamlsku nebo pochvaly, druhý splní příkaz, protože se nechce dočkat trestu. Zdá se, že je asi úplně jedno, zda cvičitel zvolí první nebo druhý motiv. Jenže, ono to jedno není.
Výsledky mnoha psychologických testů sledujících chování zvířat i lidí se shodují v tom, že po splnění zadání, které bylo motivováno odměnou, zůstávají jedinci v dobré náladě, jsou spokojení, vyrovnaní a ochotní k plnění dalších zadání. Nechybí jim ani energie, ani nápady, ani radost ze života.
Ti, kteří úkol plnili s motivem zachránit si kůži, měli sice také dobré výsledky, ale jejich následné chování se projevovalo nejistotou, roztěkaností, únavou a tendencí se někam stáhnout, skrýt, nekomunikovat.
Budeme-li ve své mysli řešit zapeklitý problém, vzpomeňme si na slovo „motiv“. Velmi rychle nám dojde, že rozhodnutí, která v sobě skrývají strach, stejně k ničemu dobrému nevedou, byť možná na chvíli poskytnou pocit dobrého výkonu, zásluhy nebo šance dostat se dál. Taková situace se může naskytnout v zaměstnání stejně jako v rodině. Úkol je sice splněn, ale náš duševní potenciál bude vyčerpán a možná ani nebude schopen využít další nabízené příležitosti v následném kole pomyslného vzestupu. Pro příklad uvádím nadstandardní úsilí převzít úkol za svého šéfa, který má zaplacenou dovolenou kdesi v Arábii. Může to být i plnění očekávání člena rodiny, který nám přislíbil dědictví nebo jen trochu ojeté auto. Detaily i variace si může čtenář doplnit podle vlastní zkušenosti. Jestliže hrozí opakované vydírání, přezíravost nebo ponižování, úkol sice splníme, ale určitě se nebudeme těšit na další komunikaci ani na nové výzvy. Je-li odměna reálná a oboustranně uspokojující, budeme se cítit dobře a připraveni i na budoucí úkoly. Je dobré se v rozhodování zaměřit na předpoklad, zda nám splnění úkolu přinese odměnu nebo stres. Stresu se vyhýbáme, za odměnu jsme rádi. Nutkavé myšlenky odplynou a blbá nálada je v nedohlednu, pokud se rozhodneme ve svůj prospěch.
Ilustrací pozitivní motivace bývá i zapojení do zájmové skupiny (např. pěvecký soubor) nebo třeba dobrovolnická služba na místě, kde se neslibují ani hmotné benefity, ani kariérní vzestup. Smysl angažovanosti se naplňuje kreativní radostí, nadšením a tím, že je moje spoluúčast reflektována přátelsky a třeba i s upřímnou vděčností. Nemusím za sebou vidět tunu vyrubaného uhlí, ale když svléknu pomyslné montérky, naplní mě pocit, že čas, kdy jsem si všímala toho, co je potřeba změnit k lepšímu, jsem skvěle prožila.
Při této příležitosti mě napadá slovo „Dobroden“. Vymysleli je v jedné františkánské farnosti. Týká se to uklízení a zvelebování exteriéru i interiéru komunitního centra, které navštěvují lidé věřící, nevěřící, zdraví, nemocní, zvýhodnění i znevýhodnění. Když je vyhlášen Dobroden, přicházejí nejen ti, kdo využívají zdejší prostory a služby, ale i lidé, kteří tam nikdy nebyli a jen tak je napadlo, že Dobroden může být stejně zajímavý a zážitkový jako jiná aktivita, kterou si můžete třeba koupit na Slevomatu. A většinou mají pravdu. Netrávili čas ani přemítáním od kdy do kdy a co za to, ani surfováním na netu, aby zjistili, kde jsou k mání ty nejúžasnější a nejvýhodnější vouchery., Z toho je vidět, že i pozitivní motivy mohou být různé i hrůzné, ale důležité je, že jsme se k nim propracovali vlastní vůlí a s upřímným zájmem o své tady a teď. Nejde o to si aktivní činnost tak nějak odžít, ale všímavě užít!

-pokračování-
PaedDr. Jaroslava Novotná


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Z Republikové rady SONS
Přehledně
Výroční shromáždění KDVP
ODEŠEL MILAN PEŠÁK
Ohlédnutí za životní dráhou čestného prezidenta SONS
Kým pro mne byl Milan Pešák?
LIDÉ KOLEM NÁS: Úspěch jsme si přáli navzájem
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví - Jak prožívat tady a teď IV.
POVÍDKA: Chtěl jsem to opravdu takhle? Část druhá, vězeň
POZVÁNKA: Agora 2023
SPORT: Nevidomý plavec David Kratochvíl je světovým rekordmanem
Kuželkářský republikový šampionát dvojic


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 8, duben 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
Obsah
ÚVODEM
STALO SE
Z Republikové rady SONS
Přehledně
Výroční shromáždění KDVP
ODEŠEL MILAN PEŠÁK
Ohlédnutí za životní dráhou čestného prezidenta SONS
Kým pro mne byl Milan Pešák?
LIDÉ KOLEM NÁS
Úspěch jsme si přáli navzájem
ZORA RADÍ A INFORMUJE
O čem se moc nemluví - Jak prožívat tady a teď IV.
POZVÁNKA
Agora 2023
SPORT
Nevidomý plavec David Kratochvíl je světovým rekordmanem
Kuželkářský republikový šampionát dvojic



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR