Články

 
Publikováno 22.06.2022 10:11, Šváb Radek

Tisková zpráva NRZP ČR k dotacím na sociální služby

Obrázek

V pátek 27. 5. 2022 zveřejnilo MPSV ČR výsledek dotačního řízení pro poskytovatele sociálních služeb s nadregionální či celostátní působností pro rok 2022.  Drtivá většina přiznaných dotací je v průměru snížena o 25 % proti roku 2021. Vzhledem k vysoké inflaci, růstu cen nájmů, energií a dalších komodit, je ve skutečnosti propad příjmů poskytovatelů sociálních služeb mnohem výraznější a je prakticky pro ně likvidační.

Poskytovatelé sociálních služeb se ocitají v pasti, protože ani případné propouštění zaměstnanců a likvidace některých sociálních služeb by situaci neřešilo. Poskytovatelé obdrželi informaci o tak výrazném snížení dotace až koncem května letošního roku. Poskytovatelé sociálních služeb, jako zaměstnavatelé, nemohou svým zaměstnancům zrušit pracovní poměr okamžitě na základě vnějších okolností. Jsou povinni, podle zákoníku práce, dodržet výpovědní lhůtu a současně poskytnout zákonné odstupné. Poskytovatelé sociálních služeb se rozhodnutím ministerstva o snížení dotací dostávají do neřešitelné situace.

Vzniklá situace ohrožuje desetitisíce občanů, kteří jsou odkázáni na poskytování sociálních služeb. Jde především o služby asistenční, pečovatelské a aktivizační. Současně dojde k likvidaci rozsáhlé sítě poradenských služeb, což zásadním způsobem ovlivní možnost lidí, kteří se ocitnou v těžké životní situaci, nalézt řešení a získat pomoc.

NRZP ČR vyzývá místopředsedu vlády a ministra práce a sociálních věcí pana Mariána Jurečku, aby vzniklou situaci neprodleně řešil. Jediným řešením je, v rámci novely o státním rozpočtu, navýšit finanční prostředky na sociální služby v takové výši, aby poskytovatelé mohli plnit svoje závazky, které na sebe přijali smlouvou s MPSV ČR. Zároveň žádáme o schůzku s panem ministrem, na které by nás měl informovat o způsobu řešení současné situace. NRZP ČR je informována o tom, že obdobná situace je i u dotací na sociální služby na regionální úrovni. MPSV ČR ve svém dotačním řízení vůbec nezohlednilo vysokou míru inflace, ani případný růst platů a mezd pracovníků v sociálních službách, které jsou i tak velmi nízké proti ostatním odvětvím.

 

V Praze, 21. června 2022                                                   Za NRZP ČR: Mgr. Sabrina Plisková, MPA 

                                                                                                ředitelka Odboru komunikaceTisková zpráva NRZP k dotacím na sociální služby  

Publikováno 01.06.2022 08:26, Salaba Marek

Uzavření prodejen tyflopomůcek na začátku prázdnin

Vážení zákazníci,

sdělujeme Vám že obě prodejny Tyflopomůcek - v Praze i v Olomouci - budou mít od 1.7.2022 do 12.7.2022 zavřeno z technických důvodů. Vyřiďte si své nákupy prosím před, nebo pak až po tomto termínu. Děkujeme za pochopení a přejeme krásné a neomezované letní dny.

Za obě prodejny Alžbeta Suková 

Publikováno 02.05.2022 20:09, Pokorná Veronika

SONS online

Potřebujete pomoc nebo poradit a z nějakého důvodu nemůžete přijít na některé z našich mnoha pracovišť? Jsme schopni Vám poradit a pomoci na dálku, případně se neváhejte zapojit do našich aktivit v online prostoru.  Více informací získáte na stránce služby SONS online. 

Publikováno 12.09.2016 11:24, Šváb Radek

Naši partneři

 

Lions_Club_-_logo_velk_ PRE - logo logotyp_lexum_2019_horizontal_klinik[5] 
logo_CS_2_RGB DHL_RGB   světluška
Seznam - logo Logo Walstead MORAVIAPRESS_color_CMYK  logo-sagitta
VoZP_logo4_krivky   Loomis_mcis_M_300 NadaceCEZ_400x300_RGB_svetlePozadi_transparentni
ČTK economia_logo Karton servis
ceps-logo IceWarp gts
České dráhy národní dopravce - logo MGV+H - logo LOGO_SATES
sprava-zeleznic_logo_01_zakladni_barevne_sRGB DP Praha - logo horizontální ČVUT - Fakulta architektury
Globus - logo Pražská organizace vozíčkárů svarovsky_logo
Nadace profesora Vejdovského Ovocny_Svetozor Preciosa-Nadace-Black
CKAIT_logo    

 

Poděkování Nadačnímu fondu České rozhlasu

Děkujeme Nadačnímu fondu Českého rozhlasu – projektu Světluška za finanční podporu naší organizace. V roce 2020 byly z projektu Světluška podpořeny následující projekty:

 • Podpora komunitních aktivit pro osoby nevidomé a slabozraké (pořádání pravidelných Ambientních večerů, tvořivé dílny a podpora hraní her pro procvičení paměti jako je mezinárodní dáma, hra sudoku, sportovní utkání v bowlingu s využitím naváděcího madla) – výše podpory 52.200 Kč.
 • Nákup 10 regionálních licencí speciálního softwaru ZOOMTEXT – výše podpory 50.000 Kč
 • Nákup multilicencí operačního systému Windows 10 Professional a Office 2019 Standard – výše podpory 19.712 Kč
 • Zvukové tutoriály s odečítačem JAWS ke stažení na stránkách Tyflokabinetu SONS a výukového portálu Pélion – výše podpory 50.000 Kč
 • Benešovskem na dvoukole (nákup tandemového kola s příslušenstvím) – výše podpory 73.773 Kč
 • Sportujeme v každém věku, i když špatně vidíme (nákup tandemového elektrokola) – výše podpory 84.200 Kč
 • Psychická a fyzická kondice = zdravý životní styl (hry a pomůcky na cvičení) – výše podpory 36.825 Kč
 • Nákup zvukové střelby – výše podpory 46.000 Kč
 • Pomáháme (si) zorientovat se v životě (zakoupení kompenzačních pomůcek pro přímou práci s klienty) – výše podpory 32.900 Kč
 • PERSAN - Pro Efektivní Rozvoj Slabozrakých A Nevidomých (Pro realizaci aktivit členů se zrakovým postižením, zakoupení dataprojektoru a promítacího plátna, pomůcek pro rukodělné aktivity, uhrazení jízdného a autobusu na společné výlety, vstupné, tisk časopisu Maják) – výše podpory 70.000 Kč
 • Vybavení pro klienty a zaměstnance s těžkým zrakovým postižením na odbočce SONS – Nový Jičín (pořízení kompenzačních pomůcek a PC pro přímou práci s klienty v rámci poskytování sociálních služeb a spolkových aktivit na Novojičínsku) – výše podpory 39.866 Kč

 

Poděkování Nadaci prof. Vejdovského

Děkujeme Nadaci prof. Vejdovského za zajištění dezinfekce a roušek pro zaměstnance a osoby nevidomé a slabozraké, které byly sítí našich OO distribuovány. 

 

Poděkování společnosti Kaufland Česká republika v.o.s.

Děkujeme společnosti Kaufland Česká republika v.o.s. za dar v podobě notebooků a stolních počítačů pro naše nevidomé a slabozraké zaměstnance.

 

  

Publikováno 11.03.2016 11:49, Volejník Rudolf

Braillovo písmo v ČR, základní informace


 

Publikováno 01.07.2022 02:15, Brašna František

SONS a odstraňování bariér – Viktor Dudr - 3. část historie

SONS a odstraňování bariér – Viktor Dudr - 3. část historie

Historie spolků pokračuje. Je tu únor 1991 a .. 

Publikováno 27.06.2022 16:31, Novotný Karel

Říp je dobyt

Obrázek

Ve středu 22. června 2022 členové odbočky Benešov vyrazili na celodenní výlet na horu Říp. Protože jsme nenaplnili celý autobus, doplnili jsme volná sedadla klienty POSEZu. Přestože se drobné komplikace ze startu postupně měnili na větší komplikace, zájezd se moc líbil a už se všichni těší na další. Účastníci obdrželi certifikát o zdolání bájné hory, a to dokonce i ti, co nezvládli výstup až nahoru.


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 27.06.2022 14:35, Odbočka Trutnov

ZOO Dvůr Králové n.L., krmení slonů

Obrázek

Úžasný zážitek - návštěva ZOO Dvůr Králové nad Labem.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 27.06.2022 14:20, Odbočka Trutnov

Den zdraví Dvůr Králové n.L.

Obrázek

Prezentace sociálních a jiných pomáhájících služeb ve Dvoře Králové n.L.


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 27.06.2022 14:08, Odbočka Trutnov

Výlet do lázní Kudowa Zdrój 1. 6. 2022

Obrázek

Členové OO SONS Trutnov a Náchod se již podruhé vydali do polské smažírny pstruhů.


Počet obrázků: 8

 

Obrázek

V sobotu 18. 6. 2022 v kostele U Salvátora na Praze 1 po delší odmlce, z důvodů všem dobře známých, proběhl druhý ročník předání cen SONS ČR. První ročník udělování cen proběhl již v roce 2019. Byly uděleny osobnostem s velkým významem pro komunitu zrakově postižených. Smyslem těchto ocenění je vyjádření vděčnosti a úcty lidem, kteří během svého života učinili něco významného a dobrého pro zrakově postižené. S iniciativou přišla paní Dagmar Filgasová, a již od počátku měla jasno: ceny by měly být předávány během koncertu, na němž vystoupí zrakově postižení hudebníci. Oceňovalo se ve 4 kategoriích.


Počet obrázků: 5

 

Publikováno 27.06.2022 09:51, Šváb Radek

Předání Cen SONS 2022

V sobotu 18. 6. 2022 v kostele U Salvátora na Praze 1 proběhl druhý ročník předání cen SONS ČR. První ročník udělování cen proběhl již v roce 2019. Byly uděleny osobnostem s velkým významem pro komunitu zrakově postižených. Smyslem těchto ocenění je vyjádření vděčnosti a úcty lidem, kteří během svého života učinili něco významného a dobrého pro zrakově postižené. Komu byly ceny předány a v jakých kategoriích se můžete dočíst v článku zde. 

Publikováno 27.06.2022 01:18, Odbočka Kyjov

Hektický týden

Obrázek

Někdy se to tak sejde, že akce stíhá akci po celý týden. U nás tomu tak bylo právě nyní.
Hned v pondělí jsme na klubovém setkání provedli hodnocení Koštu bezinkového sirupu a v zápětí jsme vítali hosty na úžasné besedě o Islandu. Pánové byli fotografové, ale o svých zážitcích dokázali vyprávět velmi poutavě. V úterý členové pěveckého sboru Pastelky vycestovali do Uherského Hradiště. Dopoledne se setkali s pracovníky a členy místní odbočky na jejich klubovně a odpoledne měli dvouhodinové vystoupení pro účastníky rekondičního pobytu z Nového Jičína. Bylo to úžasné publikum a Pastelkám se tudíž skvěle zpívalo. Ve středu 12 našich členů mělo namířeno směr Brno. Tedy přímo do Centra sociálních služeb pro zrakově postižené v Chrlicích. Tam se konala Zahradní slavnost u příležitosti 100 let trvání této instituce. A Pastelky neměli dlouho oddych, ve čtvrtek za doprovodu harmoniky svým zpěvem přinesly rozptýlení obyvatelům Domova s pečovatelskou službou při odpolední grilovačce. V pátek nás navštívili žáci základní školy, pro které jsme měli připravenou interaktivní osvětovou besedu s praktickými nácviky, aby se lépe vcítili do potřeb nevidomé osoby. A pro nás pátkem pracovní týden nekončil. V sobotu k nám přijelo  30 zrakově postižených či nevidomých lidiček s doprovody, téměř z celé republiky a dokonce i ze Slovenska na Setkání zrakově postižených.
V neděli se odpočívá a v pondělí zařínáme nanovo - cestujeme do Kroměříže na komentovanou prohlídku Květné zahrady, n úterý budeme připravovat další osvětovou besedu, tentokrá pro studenty střední školy a středa je vyčleněna pro naše členy - dopoledne Fit club a odpoledne výtvarná dílně. Ve čvrtek snad dojde na administrativu a končí hektický červen!


Počet obrázků: 6

 

Publikováno 26.06.2022 16:39, Odbočka Kyjov

74. MECHANIZOVANÝ PRAPOR BUČOVICE

Obrázek

Účastníci Dne otevřených dveří v bučovických kasárnách viděli na vlastní oči mimo jiné i  činnost mechanizovaného družstva v reakci na nepřítele, což obnáší opětování palby, kontakt s nepřítelem, ošetření zraněného, jeho transport a další činnosti,  spojené s hlukem střelby a dýmovnicemi. Pro vidící osobu, nebo dítě školou povinné určitě nevšední zážitek. Jenže přítomni byli i členi naší odbočky se svým doprovodem - a v tomto případě jde  o zcela jiný level.


Počet obrázků: 7

 

Publikováno 24.06.2022 18:42, Novotný Karel

Setkání členů OO Benešov.

Obrázek

Členská scháze odbočky Benešov. 

  

Publikováno 23.06.2022 10:50, Odbočka Plzeň jih

Akce na červen

Akce na červen

KOČÍČÍ KAVÁRNA

Středa 1. 6. 2022 od 10:00

Pojďte si s námi pomazlit kočičky, vypít si kávu a poslechnout si něco málo o Plzeňské kočičí kavárně od její majitelky paní Jany Augustínové.  Sraz je před kavárnou, ulice Pražská 33. Kapacita je 10 lidí. Přihlásit se můžete telefonicky nebo na email do 27. 5.. Budeme se těšit

Jóga

úterý 7. 14. 21. 6. v 14:00 -15:00 h

v tělocvičně CH 118 na Klatovské třídě 51

Trénování paměti

čtvrtky 2. 9. 16. 23. 30. 6., v 11:15 – 12:45

Akce se koná v klubovně. Potřebujeme týden dopředu vědět, zda se akce zúčastníte.

Angličtina pro začátečníky

 pondělí 6. 13. 20. 6., čas 16:00-17:00h

Akce se koná v klubovně. Potřebujeme týden dopředu vědět, zda se akce zúčastníte.

Bowling

čtvrtek 9. 6. 2022 od 16:00 – 18:00

Restaurace Éčko. Potřebujeme týden dopředu vědět, zda se akce zúčastníte

Přátelské posezení v klubovně – Babinec

čtvrtek 23. 6. v 13:00- 17:00

Akce se koná v klubovně. Potřebujeme týden dopředu vědět, zda se akce zúčastníte. Opět bude zajištěno menší občerstvení.

Piknik s koupáním na Šídlovském rybníku spojený s Tyflocentrem

čtvrtek 30. 6. od 10:00 do 15:00h

Sraz na konečné tramvaje číslo 4 směr Bolevec v 10:00 h. S sebou košík, deku, dobroty a nápoje na piknik, plavky a dobrou náladu. K vodě se půjde kousek pěšky cca 1 km, když bude po akci nálada a chuť, můžeme zajít na konečné k Feřtům na tatarák.

Přihlásit se můžete do 20. 6.

Výlet do Werichovy vily - čtvrtek 16 .6. 2022

ODJEZD DO PRAHY

sraz na Plzeňském hlavním nádraží v 8:30

(lístky na vlak si hradí každý sám)

odjezd z hlavního nádraží Plzeň v 9.00h EC 351 Západní expres příjezd na pražské smíchovské nádraží 10:13h

Tramvají se přesuneme k Újezdu a dojdeme kousek pěšky k Werichově vile, prohlídka bude trvat cca hodinu, ve vile je možné navštívit vyhlášenou cukrárnu známé cukrářky Ivety Fabešové. Pokud budete mít zájem o návštěvu cukrárny, dejte nám dopředu vědět, musíme udělat rezervaci a v cukrárně je pořád plno.

vstupné je:
Dospělý: 100,- Kč
Student/ZTP/Senior: 60,- Kč
Dítě (3–15 let): 50,- Kč
Rodina (2 dospělí + 3 děti): 240.- Kč

Komentovaná prohlídka stojí 700,- Kč, tu hradí odbočka Plzeň - jih.

 

VOLNÝ PROGRAM

Milan bude chtít někam na oběd a já určitě na výbornou zmrzlinu na Národní třídě Créme de la créme. Sraz na nádraží po domluvě.

ODJEZD Z PRAHY

Možnosti odjezdu jsou dvě, jak budeme mít sílu, chuť a pokud se i povede počasí. První vlak jede v 16:38h IC 558, v Plzni je 17:58h nebo v 17:38h EC 350 v Plzni je 18:58.

Prosíme, pokud máte o tuto akci zájem, dejte nám vědět nejpozději do 1. 6. buď na email nebo telefonicky. Děkujeme. 

Publikováno 22.06.2022 18:18, Brašna František

Praha a koloběžky k červnu 2022

Vážení cestující po Praze, 

Vzhledem k trvalým problémům s odkládáním, parkováním a pohazováním elektrokoloběžek na komunikacích pro chodce v Praze, zavedla opět firma LIME ČR (pronajímatel a majitel) kontaktní způsob na řešení problémů...  

Publikováno 22.06.2022 18:17, Odbočka Příbram

Každoroční sraz členů a příznivců SONS Příbram

Obrázek

Shrnutí pondělní akce.


Počet obrázků: 10

 

Publikováno 22.06.2022 15:08, Odbočka Blansko

Dny umění nevidomých na Moravě – 28. ročník

Obrázek

Ve dnech 14. a 15. června 2022 se konaly v Muzeu regionu Boskovicka a v Muzeu Blanenska koncerty v rámci festivalu Dny umění nevidomých na Moravě (DUN). Koncerty byly jak pro žáky ZŠ, tak pro středoškoláky a pro veřejnost. Interpretky - Bára Mirgová a Ráchel Skleničková - předvedly vskutku profesionální výkon. Koncerty byly výtečné. 


Počet obrázků: 11

 

Publikováno 22.06.2022 12:00, Odbočka Příbram

Jak jsme navštívili divadlo

Obrázek
 Zobrazena stránka 1 z 166 (celkem 3319 záznamů)
Jít na stránku: 1 2 3 .. 10 .. 20 .. 30 .. 40 .. 50 .. 60 .. 70 .. 80 .. 90 .. 100 .. 110 .. 120 .. 130 .. 140 .. 150 .. 160 .. 166