Rubriky

Žaloba na ČT

Publikováno 27.05.2018 17:52 Volejník Rudolf


Už téměř šest let SONS marně přesvědčuje Českou televizi, aby upustila od nepřekládání slovem toho, co slovem obdrží. Z hlavního zpravodajství se sice dovíme, jak zní malajština, turečtina, svahilština i filipínská angličtina, zato nám však nenávratně unikne, kdo a jak ubližuje indonéské služebné nebo zda má větší tlačítko Donald Trump či severokorejský Kim.

Po marném dopisování, veřejných prohlášeních i konzultacích s veřejnou ochránkyní práv se SONS odhodlala k ráznému kroku: její prezident jakožto fyzická osoba podává na Českou televizi žalobu pro diskriminaci nevidomých při prostředkování informací, veřejné služby, kterou je televize povinna poskytovat.

V hlavních zpravodajských pořadech ČT nepřekládá slovem příchozí mluvené příspěvky. Tuto praxi zdůvodňuje chabými argumenty o nutnosti zvyšovat úroveň znalosti cizích jazyků českého diváctva; a tak se každodenně podle jejího návodu máme učit turecky, anglicky, polsky, čínsky atd., atd.

Nechceme z televize udělat rádio. Jedná se o sdělovací prostředek, který podává informace především obrazem, a proti tomu nevidomí lidé nic nenamítají. Vadí jim ale praxe, kdy se do českých titulků převádí cizojazyčné mluvené slovo; tak nečiní žádná televizní stanice hodná dobrého jména – co obdrží slovem v cizím jazyce, to také slovem v mateřském jazyce dané země odvysílá.

ČT naše argumenty už šest let blahosklonně přehlíží a ujišťuje nás, jak o ty ubohé nevidomé láskyplně pečuje. Záměrně zamlžuje podstatu problému poukazováním na zvukový popis. Při tom zapomíná na samu podstatu zvukového popisu – jeho úkolem je líčit obrazovou informaci (padouch vytahuje pistoli, ustrašená dívka utíká z hořícího domu, cirkusový umělec předvádí akrobatický kousek, zatímco se jeho žena líbá v ředitelské lóži s milencem), nikoli číst česky anglický proslov prezidenta Zemana.

Po vyčerpání všech možností nezbylo než podat antidiskriminační žalobu na ČT. Takovou žalobu právnická osoba podat nemůže. Osobu ochotnou přijímat a odrážet údery ČT jsme našli v prezidentu SONS. dnes ho podporuje celá Republiková rada a snad i oněch 500 účastníků ankety z roku 2013, kterým se také výše popsaná praxe ČT nelíbila. Až dojde na lámání chleba, bude záležet na nás všech, jak se spravedlivého řešení dokážeme domoci.


Podpora

Technické informace

846312 (od 28.10.2012)

Web technicky provozuje:

K jakémukoliv užití textů a obrázků uvedených na tomto serveru je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2012 - 2019 SONS ČR, z. s.

Ochrana osobních údajů (GDPR)

 

Nařízení EU o ochraně osobních údajů

Tato webová aplikace Sonic.cgi splňuje požadavky pro GDPR. Aktuální informace naleznete zde.