Prostějov, Muezum a galerie

Publikováno 17.07.2019 13:43 Hejčová Alena


Obrázek

Památka k návštěvě:

Prostějov, Muezum a galerie

 

Lokalita: mapa Muzeum a galerie

              mapa Astronomické oddělení Hvězdárna

 

 

Muzeum a galerie se nachází v Prostějově na náměstí T.G. Masaryka 2, dobře dostupné autobusy MHD.

Astronomické oddělení Muzea a galerie Hvězdárna se nachází také v Prostějově, v Kolářových sadech.

 

Možnosti prohlídky:

Hlavní budova na náměstí T. G. Masaryka nabízí komentované prohlídky s průvodcem stálými expozicemi: Historie, Archeologie a Geologie s haptickou prohlídkou exponátů. Bez haptických předmětů jsou expozice Jiří Wolker, Národopis, Hodiny a hodinky a Velký, malý svět s modely letadel ve vitrínách. V expozici archeologie haptické předměty: pravěké nástroje, nádoby, tkalcovský stav, štít válečníka a replika kostry v pravěkém hrobu člověka. V expozici geologie hapticky minerály a zkameněliny měkkýšů. V expozici historie kamenná socha rytíře Rolanda jako strážce jedné ze čtyř bran středověkého Prostějova. V expozici hodin stojí za shlédnutí starý hodinový stroj z kostelní věže. 

Budova Špalíček v ulici Úprkova 18 nabízí stálé expozice bez haptických předmětů, všechny exponáty jsou ve vitrínách. Výstavy: Z prostějovského ghetta a Edmund Husserl – výklad.

Astronomické oddělení – Hvězdárna v Kolářových sadech nabízí pořady podle programové nabídky, komentované prohlídky hvězdárny, přednášky externích odborníků o astronomii, kosmonautice, technice a přírodních vědách. A také nabízíme přednášku a besedu o sluneční soustavě s 3D modelem sluneční soustavy, na které si mohou nevidomí vyzkoušet, jak vypadá slunce, planety a získat alespoň částečnou představu o světě, ve kterém žijeme. I když by se na první pohled mohlo zdát, že návštěva hvězdárny není nic pro nevidomé, protože astronomové přece získávají informace o vesmíru vyloženě pouze studiem světla, opak je pravdou. Všichni nevidomí i slabozrací jsou srdečně vítáni.

 

Objednávání komentovaných prohlídek Muzea a galerie telefonicky u edukačních pracovnic  Mgr. Alena Zatloukalová a Bc. Beáta Petříková.

Objednávání návštěvy a komentované prohlídky mimo standardní otevírací dobu Hvězdárny je potřeba sjednat předem telefonicky.

 

Kontakt:

Telefon edukačních pracovnic Muzea a galerie Mgr. Alena Zatloukalová 770 128 305, Bc. Beáta Petříková 778 498 359  e-mail: muzeumpv@muzeumpv.cz          

Telefon: Hvězdárna 582 344 130, nebo mobil  724 013 039  email novak@hvezdarnapv.cz

 

Otevírací doba:

Muzeum a galerie - hlavní budova, nám. T. G. Masaryka 2  a expozice ve Špalíčku úterý až neděle 9. 30 až 12.00 a 13.00 až 17.00, během letních prázdnin 9. 30 až 12.00, 13:00 až 18:00.

Hvězdárna: Pravidelná astronomická pozorování pro veřejnost: Pozorování Slunce v pondělí, čtvrtek a pátek - březen až říjen do 15:00 do 16:00 hodin, leden, únor, listopad, prosinec od 14:00 do 15:00 hodin. Večerní pozorování v pondělí, čtvrtek a pátek: duben, září od 20:30 hodin, květen, srpen od 21:30 hodin, červen, červenec od 22:30 hodin, leden, únor, listopad, prosinec od 18:30 hodin, březen, říjen od 19:30 hodin.

 

Vstupné:

Muzeum a galerie ZTP 0 Kč, ZTP/P 0 Kč doprovod 0 Kč

Astronomické oddělení  ZTP 20 Kč, ZTP/P 20 Kč, doprovod 0 Kč

 

Trasa: Do Muzeum a galerie: Vlakem: Po projití nádražní halou, kde se budete držet vodicí linie a sejití 5 schodů se dáte vpravo podél budovy, na hmatné /bobkové/ dlažbě přejdete vlevo na nástupní ostrůvek MHD s označením písmenem B, odkud pojedete autobusem MHD s číslem 5 nebo 9 směr Nemocnice. Vystoupíte na zastávce Vápenice a budete pokračovat po pravé straně chodníku ve směru jízdy. Na světelné křižovatce přejdete vlevo na protější chodník, dále 5 m vpravo, hned odbočit do leva a cestou přes park (cesta se trochu vlní) a stále v přímém směru průchodem ve hradební zdi, přes přechod a opět průchodem na nám.T.G.M.. Zde opět pokračovat v přímém směru přes náměstí až k budově muzea. Vchod do muzea je z pravé strany obdélníkové stavby, kam vejdete otevřeným vchodem a po schodišti – vlevo nahoru, vchod do muzea je vpravo nad schody. 

Busem: Po vystoupení z autobusu na výstupní hraně vedle vlakového nádraží se pouze otočíte čelem vzad a přejdete příjezdovou cestu autobusu. Dostanete se tak na nástupní ostrůvek MHD s označením písmenem B, odkud pojedete autobusem MHD s číslem 5 nebo 9 směr Nemocnice. Vystoupíte na zastávce Vápenice a budete pokračovat po pravé straně chodníku ve směru jízdy. Na světelné křižovatce přejdete vlevo na protější chodník, dále 5 m vpravo, hned odbočit do leva a cestou přes park (cesta se trochu vlní) a stále v přímém směru průchodem ve hradební zdi, přes přechod a opět průchodem na nám.T.G.M.. Zde opět pokračovat v přímém směru přes náměstí až k budově muzea. Vchod do muzea je z pravé strany obdélníkové stavby, kam vejdete otevřeným vchodem a po schodišti – vlevo nahoru, vchod do muzea je vpravo nad schody.

 

Do Hvězdárny: Vlakem: Po projití nádražní halou, kde se budete držet vodicí linie a sejití 5 schodů se dáte vpravo podél budovy, po hmatné dlažbě přejdete vlevo na nástupní ostrůvek MHD s označením písmene B, odkud pojedete autobusem MHD s číslem 2, 5, 6, 9, nebo 21, směr Nemocnice. Vystoupíte na zastávce Plumlovská, sídliště a vydáte se proti směru jízdy po levé straně chodníku a poté budov, na ozvučené světelné křižovatce přejdete ulici vpravo. Po překonání čtyř širokých, ale nízkých schodů se dáte vlevo, opět přes přechod – tentokrát neozvučený, až k protější budově. Zde budete pokračovat vpravo stále podél levé strany budov a plotů po ulici Jungmanova až na další neozvučený přechod pro chodce, který směřuje do parku – Kolářovy sady. Zde se vydáte mírně vlevo a dále pak pět vlevo po kruhové dráze a chodníku kolem prostějovské hvězdárny, která se nachází uprostřed této velké kružnice. Na druhé odbočce vpravo odbočíte již k samotné hvězdárně, kde pro vstup zazvoníte na tlačítko zvonku vlevo od vstupní branky hvězdárny.  

Busem: Po vystoupení z autobusu na výstupní hraně vedle vlakového nádraží se pouze otočíte čelem vzad a přejdete příjezdovou cestu autobusu. Dostanete se tak na nástupní ostrůvek MHD s označením písmene B, odkud pojedete autobusem MHD s číslem 2, 5, 6, 9, nebo 21, směr Nemocnice. Dále je trasa stejná jako u popisu cesty vlakem – viz výše.

Vyhledat spojení

 

Web objektu: Muzeum a galerie

                      Hvězdárna

 

Přístupnost stránek prověřena programem JAWS a NYDA. Přístupnost je vyhovující. 

 

Poznámka: 

Muzeum a galerie:

WC pro návštěvníky: hlavní budova, nám. T. G. Masaryka 2 - ve 2. patře v rámci otvírací doby po levé straně schodiště, nasměrují kustodi, ve Špalíčku – v 1. poschodí – zavedou kustodi.

Muzeum je možno navštívit i s vodicím psem.

 

Hvězdárna: 

WC pro návštěvníky je přístupné během programů a prohlídek. Navede průvodce.

Hvězdárnu je možno navštívit i s vodicím psem.

Při cestě do Hvězdárny je třeba do 28.8.2019 z důvodu uzavírky ulice Plumlovská využít autobus MHD č. 4 s odjezdem z aut.st. z nástupiště A, směr Domamyslice a vystoupit na zastávce Drozdovice. Po té se vrátit proti směru jízdy a první odbočkou se dát vlevo. Projít ulici Průchozí, pokračovat mezi domy stále v přímém směru, přejít ulici Bohumíra Šmerala a opět v přímém směru dojít do Kolářových sadů, uprostřed nichž se Hvězdárna nachází.    

 

Fotogalerie:  Zonerama – Muzeum a galerie  

                     Zonerama – Astronomické oddělení Hvězdárna

 

Audio pozvánka k přímému poslechu i ke stažení v Mp3

Mp3


STÁHNOUT | Muzeum a galerie v Prostějově audiopozvánka


STÁHNOUT | Hvězdárna Prostějov Audiopozvánka