Přerov, Muzeum Komenského

Publikováno 26.03.2019 09:11 Hejčová Alena


Obrázek

Památka k návštěvě:

Přerov, Muzeum Komenského

Aktualizováno: 31.3.2020

Lokalita:  mapa 

Muzeum Komenského se nachází v Přerově, na Horním náměstí 7/7, asi 15 minut pěší chůze od vlakového a autobusového nádraží.

Možnosti prohlídky:

Komentované prohlídky stálých sbírek i krátkodobých výstav s haptickými doplňky jsou přizpůsobeny potřebám nevidomých a zrakově postižených návštěvníků. Lektorované prohlídky jsou též individuálně přizpůsobeny pro jednotlivce i skupiny.

Stálé expozice: Stálá expozice Archeologie přiblíží pravěké období lovců mamutů, k dispozici jsou repliky několika pravěkých předmětů, zlomky pravěké keramiky, ale i pravá mamutí kost a stolička, které je možné si osahat a potěžkat. Návštěvníci si pak mohou vyzkoušet „pravěkou vrtačku“ (nástroj na provrtávání kamenných nástrojů) nebo si osahat plastické keltské skleněné korálky. Na tuto expozici navazuje tzv. černá kuchyně, kde lze dodnes cítit vůni sazí a ohně. Zde jsou k osahání dobové nádoby určené k vaření i stolování.

Stálé expozice z dějin školství. Jsou zde čtyři kompletně zařízené školní třídy: z doby Jana Ámose Komenského, z období vlády císaře Františka Josefa I., třída z období po vzniku samostatného Československa a poslední třída prezentuje 50. léta minulého století. Kromě možnosti zasednout do původních školních lavic máme pro návštěvníky ukázky dobových školních pomůcek, ale třeba i předmětů, s pomocí kterých se žáci trestali.

Zajímavý haptický zážitek může také nabídnout expozice zvonů, která se nachází ve věži přerovského zámku.

Lektorované prohlídky krátkodobých výstav jsou doplňovány zvukovými nahrávkami a haptickými předměty.

3D model zámku je umístěn v pokladně Muzea. Stručný popis modelu v Braillově písmu je na vyžádání u pracovnice pokladny.

Na blízkém náměstí T.G. Masaryka je umístěn 3D bronzový model historického centra Přerova

Objednávání: Prohlídku pro jednotlivce i skupiny je třeba vždy předem objednat v pokladně zámku.

Kontakt: tel.: 581 250 531, email  pokladna@prerovmuzeum.cz

Otevírací doba:  Celoroční provoz - úterý až pátek 8:00 - 17:00, sobota, neděle  9:00 – 17:00.

Vstupné:  Celý zámek stálé expozice ZTP a ZTP/P 20 Kč, průvodce 0 Kč.

Jedna stálá expozice není-li uvedeno jinak ZTP a ZTP/P 10 Kč, průvodce 0 Kč. 

Aktuální krátkodobá výstava viz aktuální vstupné

Nelze platit platební kartou. Ve dnech otevřených dveří jsou prohlídky zámku s průvodcem vždy v 9:30, 11:00, 13:30 a v 15:00. V těchto dnech z provozních důvodů rovněž neobjednáváme hromadné skupiny. Děkujeme za pochopení.  

Trasa:

Popis: od vlakového se vydáte v přímém směru přes přechod pro chodce, za ním hned vpravo a budete se držet budov po vaší levé ruce. Chodník se bude stáčet vlevo, dál rovně a přes přechod pro chodce po pravé ruce, dále se budete držet levé strany chodníku a zahnete opět vlevo na ulici Nádražní, která se později mění v ulici Čechovou. Je stále v přímém směru. U Galerie Přerov, kterou budete mít po pravé ruce, odbočíte vlevo před kinem Hvězda. Projdete malým parkem až na Žerotínovo náměstí, které vás opět v přímém směru a trochu do kopce, dovede až na Horní náměstí. Zde se po levé straně nachází dlážděný nájezd a vchod do Zámku.

Od autobusového nádraží: od budovy se vydáte podle vodící linie přes nástupiště autobusového nádraží a dále je linie mírně šikmo vpravo a vede přímo k přechodu pro chodce. Za ním odbočíte vpravo a pak hned vlevo podél budov po vaší levé ruce. Chodník se bude stáčet vlevo, dál rovně a přes přechod pro chodce po pravé ruce, dále se budete držet levé strany chodníku a zahnete opět vlevo na ulici Nádražní, která se později mění v ulici Čechovou. Je stále v přímém směru. U Galerie Přerov, kterou budete mít po pravé ruce, odbočíte vlevo před kinem Hvězda. Projdete malým parkem až na Žerotínovo náměstí, které vás opět v přímém směru a trochu do kopce, dovede až na Horní náměstí. Zde se po levé straně nachází dlážděný nájezd a vchod do Zámku.   

Můžete využít i autobusů MHD. Z autobusového nádraží ze stanoviště č. 2 autobusem 105 směr TEXCO a vystoupit na zastávce Šířava SOU. Odtud se vydáte proti směru jízdy, vpravo přes přechod pro chodce a po chodníku stáčejícím se vlevo a obkružujícím kruhový objezd a pak stále v přímém směru přes Žerotinovo náměstí, kde se budete držet pravé strany. Půjdete do mírného kopce až na Horní náměstí. Zde se budete držet levé strany, která se stáčí do obloučku k soše svatého Rocha a dále vlevo, cca 10 metrů je šikmý nájezd ke vchodu do Muzea Komenského.

Vyhledat spojení

Dostupnost budovy a orientace v ní:

Muzeum Komenského se nachází v budově zámku na přerovském Horním náměstí, ležícím na vyvýšenině uprostřed města, která je obehnána historickými hradbami. Je dostupné za asi 15 minut pěší chůze od vlakového i autobusového nádraží a vzdálena cca 600 m od nejbližší zastávky MHD Šířava SOU. K zámku vede cesta do kopce přes dvě náměstí. Budova zámku má tvar čtverce s věží, umístěnou uprostřed západní strany. Do budovy je jeden vchod vraty, průjezdem a dále dveřmi do vnitřních prostor, kde se vlevo nachází také vstup do místnosti s pokladnou a dřevěným modelem. Zde začínají komentované prohlídky expozic. V budově jsou označené schody. Expozice jsou umístěny ve všech patrech zámku, včetně sklepení a věže. Budova je bez výtahu.

Web objektu: Muzeum Komenského

Web s informacemi o objektu:  Muzeum Komenského na Wikipedii

Přístupnost webových stránek je prověřena programem JAWS a NVDA. Přístupnost je vyhovující. 

Poznámka: 

Do muzea může vodicí pes

WC je přístupné v rámci otevíracích hodin muzea, nasměrují průvodci.

Fotogalerie: Zonerama

Audio pozvánka k přímému poslechu i ke stažení v Mp3

Mp3


SPUSTIT/STÁHNOUT | Muzeum Komenského v Přerově - audiopozvánka