LITERÁRNÍ EVROPOU – 1. ETAPA [784,3 km za pouhých 5 dnů] ČÁST 1 – PRAHA - BRNO
- ledna se na start postavilo 40 psů ze šesti výcvikových škol. Nastalo velké vítání – vždyť se tu opět potkaly rodinné labradoří týmy: Charlie, Cedrik a Cid; Darwin a Darby; Hanny, Hagrid a Harry. Inuška se ohlížela po mladších brášcích Malvinovi a Muffinovi; Lia slíbila dohlédnout na čtyřměsíční sourozence quinty a Quida. K těm se připojil o pár dní starší Gucci. A nebyli to jen labradoři, kdo se na start postavil. Opět tu byli fleti, pudlíci, ovčáci a další – určitě si je během cesty představíme.
Po novoroční vycházce pražskou Stromovkou naše smečka pomyslně vyrazila asi 50 km na jihovýchod, do města Sázava. Zde napsali dva letošní jubilanti – Jiří Voskovec a Jan Werich (*1905) – svou první hru „West Pocket Revue“.
V 70. letech zde pak žil spisovatel Pavel Kohout s drsnosrstým jezevčíkem Edisonem, kterého zmiňuje v memoárovém románu „Kde je zakopán pes“. A opomenout nesmíme ani Michala Viewegha.
Proti proudu řeky Sázavy jsme šli do Havlíčkova Brodu, kde si samozřejmě připomeneme Karla Havlíčka Borovského. A také, že v roce 2025 tu proběhne už 35. ročník Podzimního knižního veletrhu.
Pak jsme odbočili přes Vysočinu na severovýchod. Proč?
V expozici Městského muzea v Chrasti nedaleko Chrudimi najdeme maketu největší rukopisné knihy světa, která se nazývá Codex gigas nebo též „Ďáblova bible“. Originál byl uloupen švédskými vojsky za třicetileté války – kdyžtak se za ním vypravíme až do Stockholmu.
Vrátili jsme se na jihovýchodní směr a šli na jižní Moravu.
Poblíž Bílovic nad Svitavou se nalézá myslivna, dějiště knihy Rudolfa Těsnohlídka „Liška Bystrouška“. Příhody statečné lištičky začaly vycházet v Lidových novinách s ilustracemi Stanislava Lolka v roce 1920. Knihu později pro Československý rozhlas a gramofonové desky namluvil brněnský rodák a herec pražského Národního divadla Karel Höger. Nabízíme odkaz na první kapitolu, ty další si pak na YouTube vyhledejte sami:
S nedalekým Brnem je spojena řada významných osobností naší kultury. Nemůžeme tu jmenovat všechny, takže jen namátkou:
básníci Oldřich Mikulášek, František Halas a Ivan Blatný (tomu právě před 20 lety bylo uděleno čestné občanství města Brna);
herec, divadelní režisér a spisovatel Arnošt Goldflam;
spisovatelé Milan Kundera, Simona Monyová, nebo Kateřina Tučková...
Od 1. dubna 2023 se jihomoravská metropole může pyšnit Knihovnou Milana Kundery. V prvním patře Moravské zemské knihovny naleznete více než 3 tisíce publikací v 50 různých jazycích, ale také archiv korespondence světoznámého spisovatele. V Knihovně Milana Kundery navíc bude bohatý kulturní program.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/knihovna-milana-kundery-v-brne
Brno je plné památek a zajímavostí, a tak jsme se rozhodli, že si tu trochu odpočineme. Ale nebojte se, o našich dalších cestách se dozvíte už brzy!
#VirtualniPochody
#LiterarniEvropou
Obrázky