DRUHÁ VLNA – Důležité informace č. 3

Publikováno 29.10.2020 18:43 Odbočka Olomouc


 1. NOVÁ VLÁDNÍ OPATŘENÍ

Omezení platná od 28. října 2020

 • Omezení pohybu

Je zakázán volný pohyb na veřejnosti od 21.00 do 4:59. Povolené jsou jen cesty do práce či k lékaři a domů. Výjimku budou mít také lidé zajišťující základní infrastrukturu, hromadnou dopravu či roznáškové služby a také veřejní funkcionáři a ústavní činitelé. Po deváté hodině večer mohou z domu vyjít i ti, kdo venčí svého psa, avšak pouze do 500 metrů od bydliště.

 • Zavedení práce z domova

Takzvaná homeoffice má být přikázána tam, kde je to možné, v soukromých, veřejných i státních podnicích. O rozsahu práce z domova má rozhodnout management podle možností firmy.

 • Další omezení maloobchodního prodeje

Nově je zakázán maloobchodní prodej v neděli. Ve všední dny a soboty pak mezi 20:00 a 5:00. Výjimku mají čerpací stanice, lékárny, prodejny na frekventovaných místech, jako jsou letiště či nádraží, obchody ve zdravotnických zařízeních a restaurace, které fungují ve formě roznáškového servisu.

Nově je zavedeno omezení pro květinářství, kde mohou být od středy v provozovně zároveň jen dva zákazníci. Vláda také upřesnila výjimku pro domácí potřeby, ta se netýká prodejen s nábytkem a podlahovými krytinami. Zákaz nově dostaly sázkové kanceláře.

 • Omezení farmářských trhů

Vláda zakázala prodej na tržištích nebo v mobilních provozovnách, opět však s výjimkami. Tu dostaly pojízdné prodejny zajíždějící do obcí, kde nefunguje prodejna základních potravin a drogerie a také stánkaři prodávající čerstvé i zpracované ovoce a zeleninu, maso a masné výrobky, vejce, pekařské výrobky či med. Vše ale musí být z domácí produkce. Na trzích nebude možné konzumovat zakoupené výrobky, stánkaři mezi sebou musí mít rozestupy alespoň 2 metry a v jeden čas na ploše tržiště nesmí být více jak 20 lidí na 400 metrů čtverečních.

 • Lázeňská péče

Lázeňská a rehabilitační budou fungovat pouze pro lidi, jejichž pobyt je alespoň částečně hrazený z veřejného zdravotního pojištění.

 • Prodloužení stávajících opatření

Nadále platí i stávající opatření jako omezená úřední doba na dva dny v týdnu po pěti hodinách či omezení turistiky v Česku. Ubytovat se v ubytovacích zařízeních mohou jen lidé na služební cestě, ubytovávat turisty není možné.

I nadále platí výjimky v zákazu maloobchodního prodeje a službách. Výjimku mají: potraviny, prodejci pohonných hmot, paliv, hygienického zboží, kosmetiky, drogistického zboží, lékárny, prodejny zdravotnických prostředků, malých domácích zvířat, prodejci krmiva, brýlí a souvisejícího zboží, novin a časopisů, tabákových výrobků, zahradnických potřeb.

Otevřeny zůstávají i prádelny, čistírny, autoservisy, odtahy vozidel, prodejci náhradních dílů k dopravním prostředkům a výrobním technologiím, dostupné bude vyzvednutí zásilek a zboží, otevřené budou i pohřební služby, květinářství, prodejny textilního materiálu a galanterie, servisy IT techniky, spotřební elektroniky a dalších výrobků, provozovny realitního zprostředkování a účetních poradců, daňové evidence, oprav a instalací strojů a zařízení pro domácnost, myčky automobilů, domácí potřeby, železářství, kompostárny či sběrny.

Zdroj: www.seznamzpravy.cz

 

 1. OPĚT ROUŠKY, JEJICH NOŠENÍ S BRÝLEMI a další zdravotnické prostředky

Jak dlouho vydrží a jak se o ně správně starat?

Ústenky - Jednorázové ústenky z lékárny jsou základní ochrannou pomůckou pro dnešní dobu. Jejich hlavní výhodou je, že je vybalíte ze sáčku, nasadíte a po použití zabalíte do sáčku a vyhodíte. Žádné další starosti. Ovšem pokud se zajímáte o životní prostředí, už je to horší.

Nanoroušky - Tyto roušky se již dají použít opakovaně, a to zhruba tři až pětkrát. Doba použití se odhaduje na dvě až čtyři hodiny v závislosti na tom, jak rychle zvlhne. Pro opakované použití se dá rouška sterilizovat v horkovzdušné troubě po dobu 24 hodin na 70 °C, poté dvacet minut v ethanolu. Nakonec roušku vyjměte a nechte oschnout. Nanoroušku nelze žehlit ani propařovat párou, došlo by k poškození vláken.

Bavlněné roušky - Podle mnoha lidí nejekologičtější řešení a nejspíš

i nejekonomičtější.  Nejlépe uděláte, když v bavlněné roušce budete pravidelně vyměňovat filtr, a to vždy, jakmile zvlhne. To je v průměru za dvě až čtyři hodiny. Filtr poté vyjměte a vyhoďte. Návod, jak si roušku ušít doma, máte zde. Podomácku vyrobená rouška dokáže zachytit téměř 80 % všech infekčních částic, které její nositel vykašle.

Respirátory - I respirátor lze používat opakovaně, ovšem maximálně pětkrát. Vydrží i o něco déle než klasická ústenka, a to i osm hodin v kuse, než navlhne. Před dalším použitím je třeba jej důkladně sterilizovat, a to stejně jako nanoroušku. Celý jeden den v horkovzdušné troubě na 70 °C, poté dvacet minut v ethanolu. Nakonec vyndat a nechat oschnout.

Latexové rukavice - Jsou výhradně na jednorázové použití. Hodí se vám především při nákupech, v MHD, na veřejné toaletě, nebo kdekoliv, kdy víte, že budete sahat na věci, na které sahalo velké množství neznámých lidí před vámi. Po použití vždy srolujte a vhoďte přímo do koše. Poté si důkladně umyjte ruce. Což ostatně platí při manipulaci s jakoukoliv ochrannou pomůckou v tomto článku.

Správné nasazování roušky – Nejprve si důkladně si umyjte ruce mýdlem a teplou vodou. Pokud tuto možnost nemáte, vydezinfikujte si alespoň ruce. Roušku uchopte na okrajích

za tkaničky nebo gumičky

a v žádném případě se středu roušky nedotýkejte. Aby vám správně seděla, a byla účinná měli byste ji mít přes nos i ústa až pod bradou.

Jak roušku nosit - Často je vidět, že lidé nosí jednu celý den, nedejbože

i déle. Nasazují ji a sundávají, doma hodí na botník a druhý den to samé. To je samozřejmě špatně. Na roušku byste po jejím nasazení neměli vůbec sahat. Mějte u sebe přes den roušek více a po každém sundání si vezměte roušku novou. Roušky je nutné pravidelně měnit, jelikož jakmile rouška navlhne, její účinnost prudce klesá.

Sundávání roušky - Při sundávání roušky buďte velmi opatrní, sahejte pouze na gumičky nebo tkaničky. Roušku uložte do uzavíratelné nádoby a ihned poté si umyjte a dezinfikujte ruce. Největšímu nebezpečí infekce totiž čelíte ve chvíli, kdy manipulujete s použitou rouškou.

Čištění a sterilizace - Každý den vezměte všechny použité roušky

a proveďte jejich důkladnou sterilizaci. U látkových roušek postačí její vyvaření v hrnci po dobu deseti minut. Proto je potřeba, aby byla rouška bavlněná. Syntetická by ztratila původní rozměry a tvar. Po usušení roušku ještě důkladně přežehlete z obou stran. Takto sterilizované roušky uložte na suché, čisté a uzavíratelné místo. Nikdy nemanipulujte s čistými rouškami, aniž byste si vydezinfikovali ruce a nedopusťte, aby se k nim dostala použitá rouška.

A co brýlatí - Jestliže nosíte brýle, volte roušky především se zabudovaným drátkem v horní částiroušky, který prsty jemně namačkejte na nos tak, aby rouška seděla na těsno a brýle posaďte na ni. Nikoliv nad ni. Jakmile brýle sedí na roušce, ty se pak nemlží. Mezi další „babské rady“ patří rozetření tuhého mýdla, nebo gelu na holení na skla a jejich důkladné vyleštění.

Po příchodu domů musíme dezinfikovat nejenom své ruce, ale také brýle.

Omyjte je teplou vodou s přídavkem obyčejného nebo dezinfekčního mýdla

a následně je osušte papírovou utěrkou. Na plastové části můžete použít

i dezinfekční gel na ruce. Ten si snadno můžete vyrobit i sami. Zde návod.                                                                    

                                                                    Zdroj: https://hobby.instory.cz/

 

                                                           *****************

 1. KRIZOVÁ LINKA PRO SENIORY, TEL. 800 200 007 DENNĚ OD 8:00 DO 20:00 HODIN

Bezplatná a anonymní telefonická krizová pomoc pro seniory, pečující a osoby v krizi.

Zavolejte, nebo také můžete napsat na e-mail. Váš dotaz bude zodpovězen do tří pracovních dní.

 

NEJČASTĚJŠÍ TÉMATA HOVORŮ

 • Samota, životní ztráty
 • Hledání cest k překonávání překážek
 • Omezená pohyblivost či soběstačnost
 • Vážná nemoc
 • Ztráta zaměstnání, finanční tíseň
 • Péče o seniora v rodině, demence
 • Domácí násilí, šikana, přehlížení
 • Sociálně-právní aspekty stárnutí

 

KOMU SE DOVOLÁTE? Všichni pracovníci mají vzdělání v telefonické krizové intervenci, neustále se vzdělávají v oblasti seniorské problematiky a zvládání krize.

Mimo to má většina pracovníků vysokoškolské vzdělání v oblasti sociálně-právní, psychologie a psychoterapie.

CO MŮŽETE OČEKÁVAT?

 • Vlídné přijetí, respektující přístup
 • Prostor mluvit o všem, o čem potřebujete
 • Odborné vedení, podporu a pomoc v hledání řešení

 

POSLÁNÍ SLUŽBY

Linka seniorů nabízí volajícím důvěrný prostor pro sdílení jejich pocitů, provází je náročnými životními situacemi, poskytuje jim smysluplné kontakty na další služby a instituce. 

                           Zdroj: https://www.elpida.cz/linka-senioru-zavolejte-nam

                                        

*****************

 1. VODAFONE NABÍZÍ VÝHODNÉ TARIFY PRO DRŽITELE PRŮKAZŮ ZTP A ZTP/P

Bližší informace naleznete ve dvou přílohách a na webových stránkách: www.vodafone.cz/tarify/zvlastni-cenovy-plan/

docx1: Vodafone-Zvlastni-cenovy-plan1

docx2: Vodafone-Zvlastni-cenovy-plan2

pdf1: Vodafone-Zvlastni-cenovy-plan1

pdf2: Vodafone-Zvlastni-cenovy-plan2

*****************

 1. NĚCO PRO LEGRACI I ZAMYŠLENÍ

V minulém čísle jsme vám poslali písničku na aktuální koronavirové téma v podání Jana Pokorného-Pokáče. Dnes vám zazpívá spolu s nevidomým písničkářem Matějem Žaloudkem také veselou s názvem „Já se nestydím za to, že nevidím“. Společně ji představili na letošním koncertu Světlo pro Světlušku.

Najdete ji v příloze. Slabozrací a vidící zájemci se mohou podívat na video:

https://www.youtube.com/watch?v=cLamo7MYnOk